TTSO’da yaşanan taciz skandalının mağduru 61Medya’ya konuştu

TTSO’da yaşanan taciz skandalının mağduru Lale Yazıcı, yaşadığı tüm zorlu süreci 61Medya’ya anlattı. Bir yıl boyunca E.Ç.’nin tacizine maruz kaldığını ve TTSO yönetiminin duyarsız davrandığını kaydeden Yazıcı, “Mesaj atıyordu, mail ve sms gönderiyordu. Kurum içinde ve kurum dışında takip ediyordu.

1 yıl boyunca yönetime bilgi verdiğim halde bir gelişme göstermedi. 2 aylık hamileyken de peşimdeydi. Ben artık yeter dedim. Gittim şikayetçi oldum. Ondan sonraki süreç adli makamda 1 yıl sürdü. 15 aylık bir hapis cezası var.

Söz konusu şahıs benden önce işten çıkarıldı ve şahıs tazminatını alarak işten çıktı. Sicili tertemiz. Yaptığı tüm tacizlere rağmen sicili tertemiz çıktı tazminatını aldı. Ben tazminatımı alamadım. ‘Kovduk seni’ deyip ben süt iznine çıkarken beni işten attılar.” iddialarında bulundu.

TTSO’da yaşanan taciz skandalının mağduru Lale Yazıcı, yaşadığı tüm zorlu süreci 61Medya’ya anlattı.

1 yılı aşkın bir süre boyunca aynı kurumda çalışan E.Ç.’nin taciziyle karşı karşıya kaldığını ve çalıştığı kurumun buna adeta göz yumduğunu kaydeden Yazıcı, “15 Şubat 2020 yılından beri süregelen bir taciz olayım var.

Taciz olayı 15-17 Şubat tarihlerinde sürekli olarak devam etti. Sonrasında biz bunu Genel Sekreter Yardımcısı Miraç Dural’a ilettik. Miraç Dural bunu Genel Sekreterimiz Ali Rıza Kul’a iletti. Bize sabırlı olmamız gerektiğini, beklememiz gerektiğini, kendilerinin bu işi çözeceklerini söylediler. Fakat herhangi bir gelişme olmadı.” ifadelerini kullandı.

TACİZİ SÖYLEYİNCE ‘AYAKKABINI ÇIKARIP, KAFASINA VURSAYDIN’ DENİLMİŞ

Kurumun herhangi bir adım atmadığına dair soru üzerine Yazıcı, “Taciz edildik. Masalarımız birbirine bitişik olduğu halde bir ay boyunca taciz edildiğimi bildikleri halde yan yana oturtmaya devam ettiler.

Daha sonra 25 Şubat’ta ben Başkan Mustafa Suat Hacısalihoğlu’na bizzat olayı anlattım. Bu işi çözmeleri gerektiğini söyledim. Kendisinin ilgileneceğini, bize karışmamamız gerektiğini söyledi. Fakat bu süreç bu şekilde toplam 1 yıl sürdü. Biz 1 yıl boyunca yönetime haber gönderdik, bilgi verdik.

Bizzat ben Başkan’a tacizlerin devam ettiğini söyledim. Kendisi bana ‘Ayakkabını çıkarıp, kafasına vursaydın’ dedi. Süreç bu şekilde devam etti, sürekli onlara bilgi verildi.” açıklamalarında bulundu.

TTSO ve DOKA’dan işbirliği! TTSO ve DOKA’dan işbirliği!

TACİZCİ TAZMİNATLA İŞTEN ÇIKARILDI, TACİZ EDİLENE “KOVULDUN” DENİLDİ

Uğradığı tacizin vahametini de anlatan Yazıcı, “Mesaj atıyordu, mail ve sms gönderiyordu. Kurum içinde ve kurum dışında takip ediyordu. Sürekli peşimdeydi. Bir türlü huzur vermiyordu. 1 yıl boyunca yönetime bilgi verdiğim halde bir gelişme göstermedi. En son 2 aylık hamileydim. Hala peşimdeydi. Ben artık yeter dedim. Gittim şikayetçi oldum. Ondan sonraki süreç adli makamda 1 yıl sürdü. 15 aylık bir hapis cezası var. Ama bu süreçte ceza alacağı savcının mütalaasının ardından belli olunca beni apar topar yüz kızartıcı suçtan dolayı işten attılar. Şimdi ben de işe iade davası açtım. Odanın avukatı şu anda avukatıma, ‘Tazminatını verelim, susun!’ diyor. Benim hakkım olan tazminat için benimle pazarlık yapıyorlar. Evrak çalmayla itham edildim.

Öyle bir şey söz konusu olmaz. Zaten mevcutta bir davam sürüyor. Ben bu şekilde işten çıkarıldım. Herhangi bir tazminat verilmedi ama söz konusu şahıs benden önce işten çıkarıldı ve şahıs tazminatını alarak işten çıktı. Sicili tertemiz. Yaptığı tüm tacizlere rağmen sicili tertemiz çıktı, tazminatını aldı. Ben tazminatımı alamadım. ‘Kovduk seni’ deyip ben süt iznine çıkarken beni işten attılar.” iddialarında bulundu.

DAVAMIN ARKASINDAYIM

İşe iade davası açtığını da ifade eden Yazıcı, “İşe iade davam var. 12 Mayıs’ta duruşmam var. Bundan sonraki bütün hukuki süreci de devam ettireceğim. Zaten şahısla ilgili de çıkan karara itiraz edip, bir üst mahkemeye başvuracağım. Sonuna kadar davamın arkasındayım. Susmayacağım!” şeklinde konuştu. İşe iade davasını haklarını geri alabilmek adına mı açtığına dair soru üzerine , “Hayır işe iade edilmek için. Çünkü haksız yere suçlanarak işten atıldım.” diye konuştu.

DAHA YENİ DOĞUM YAPMIŞKEN İŞTEN ATILDIM

Hukuki mücadelesini sürdüreceğini vurgulayan Yazıcı, “Korkunç bir süreç yaşadım. Bir de bu sürecin içinde bir hamilelik düşünün. Bir bebek dünyaya getirdim. Daha yeni doğum yapmışken işten atıldım. Nasıl bir psikolojide olduğumu bir kadın olarak sizler anlarsınız. Zor bir süreçten geçiyorum ama elimden geleni yapacağım. Asla durmayacağım. Bütün haklarımı arayacağım.” şeklinde konuştu.

ASLA SUSMAYIN!

Taciz mağduru kadınlara da seslenen Yazıcı, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Asla susmasınlar. Sustuğumuz takdirde toplumun baskısı altında kalıyoruz. Ben susmadım. Bu süreçte en büyük destekçim de eşim oldu.”

MAHKEME NE KARAR VERMİŞTİ?

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaşanan taciz skandalı ile ilgili 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Lale Yazıcı’nın şikayeti üzerine E.Ç. hakkında 15 ay 18 gün hapis cezası verilmişti.