Enflasyon can yakmaya devam ediyor! Türk-iş rakamları açıkladı Enflasyon can yakmaya devam ediyor! Türk-iş rakamları açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün 20 günlük aranın ardından toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  ekononide ki kötü gidişatı değerlendirdi.

Kabine toplantısının ardaından Cumhurbaşkanı  Erdoğan, "Vatandaşlarımızdan ve iş dünyamızdan tek ricam, kendi ülkelerine ve dolayısıyla kendi paralarına güvenmeleridir. Artık hiç kimsenin sadece parasının değerinden endişe ederek dövize ve altına yönelmesi için sebep kalmamıştır. Tasarruflarını hala döviz ve altında tutan vatandaşlarımızı, buralardaki kazançlarını da garanti alan Türk lirası mevduatlara dönmeye davet ediyorum. Ülkemizi yatırım istihdam üretim ihracat ve cari fazla yoluyla büyütme esasına da yanan bu programın anlaşılması biraz vakit aldı." dedi.

Bütün dünyanın yüksek enflasyon gerçeği ve işsizlik tehdidiyle boğuştuğunu vurgulayan Erdoğan, "Türkiye ise kendi ekonomik modeli sayesinde tarihinin en yüksek üretim, ihracat ve istihdam seviyelerine ulaşarak bu iki tehditten asıl yıkıcı olanın üstünden gelmeyi peşinen başarmıştır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan ekonomik sıkıntılar ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Enflasyon rakamlarımızın nominal olarak çok yüksek seyretmesi elbette üzüntü vericidir. Ama burada asıl dikkat edilmesi gereken enflasyon düzeyinin genel ekonomi üzerinde yol açtığı sonuçlardır. Biz enflasyon rakamlarının insanlarımızın hayatındaki olumsuz etkilerini her kesimin gelir seviyesini yükselterek bertaraf etmeye çalışırken aynı zamanda enflasyonu düşürecek tedbirleri de alıyoruz. Bugün yaşadığımız enflasyon maliyet odaklı enflasyondur. Bütçenin güçlü, üretimin dinamik, istihdamın yüksek olduğu bir ortamda üstesinden gelinmesi mümkün bir sorundur. Hiç kimse kusura bakmasın, o eski Türkiye artık geride kaldı. Tıpkı güvenlik, enerji politikaları gibi ekonomi politikalarımızı da kendi ihtiyaçlarımıza göre belirleyeceğiz. Ekonomide köklü bir dönüşümü adım adım hayata geçirdik. Bizim ekonomik politikamızla yatırım yapan, çalışan, ticaret yapan kazanacak, bunların hasılasıyla beraber devlet kazanacak, bütçe kazanacak. Türkiye'nin yeniden, yarım asrı aşkın süredir oynanan oyunlarla sıcak para sömürgesi haline dönüştürülmesine rıza göstermeyeceğiz. Bütçe disiplininden asla taviz vermeyeceğiz."