Rabia MOLLAOĞLU-Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında Türkiye Sohbetleri Halk Buluşması kapsamında ‘Yeni Dünya Düzeninde Türkiye için Riskler ve Fırsatlar’ konulu konferans gerçekleştirildi. 
Programa konuşmacı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanları Ayşe Nur Bahçekapılı, Mehmet Uçum, Ahmet Selim Köroğlu ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Ayhan Oğan katıldı. 
Katılımcı olarak ise Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, TRÜ Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve ilgililer katıldı.

WhatsApp Image 2022-07-23 at 18.36.20
İRAN ZİRVESİ DİPLOMATİK BAŞARIDIR

WhatsApp Image 2022-07-23 at 18.35.28
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayhan Oğan, dış politikada yaşanan gelişmelere dikkat çekerek “Geçen hafta İran’da zirve yapıldı. Önemli bir çalışma. Büyük bir diplomatik başarıdır. Bunu dünyadaki gelişmeler baktığınızda görüyoruz. Bu krizler ve riskler içinde Türkiye’nin, krizleri ve riskleri kendi lehine fırsata çevirdiğinin açık göstergesi. Türkiye’nin duruşu sebebiyle ve yakaladığı ivme sebebiyle bir takım hadiselerle karşımıza çıkıyor.


500 BİN SIĞINMACI GERİ DÖNDÜ


Türkiye’de 2019’dan bu yana mülteci ve sığınmacı konusunda stabilizasyonu bozan bir gelişme yaşanmadı. Negatif yaşandı, pozitif yaşanmadı. Sığınmacıların 500 bin kadarı kendi ülkelerine geri döndüler. Buraya ilave mülteci gelmedi. Sosyal medyada videolar dolaştırılıyor. Sınırlarımızda yüzlerce binlerce insan, sorgusuz sualsiz geçiyor gibi..


SAKIN İNANMAYIN!


Sakın bunlara inanmayın. Burada devlet var. TC’yi kimse hafife almasın. Böyle bir şey söz konusu olmaz. Buraya gelen de çıkan da kayıtlıdır. Herkes gözetim altındadır. Sosyal medya provoke ediyor.


TRABZON’A AYLIK 400 BİN TURİST GELİYOR


Bugün Trabzon’a aylık yaklaşık 400 bin bu ülkelerden gelen turist var. Bu turistler buraya gelmesin diye böyle yapıyorlar. İşte bizim güvenli bölgelerimizde yaşayan insanlar var. Oralarda aynı Türkiye gibi Türk malı, parası kullanılıyor. Türk askeri, polisi kalmasın diye yapılıyor. Buraya gelen 3 milyon 700 sığınmacı değil, mesele Türkiye’nin yürüyüşünü durdurma meselesidir. 

Milletvekili Salih Cora Her Yerde! Milletvekili Salih Cora Her Yerde!


ÖNCEDEN RİSKLER, KRİZLER KONUŞULUYORDU ŞİMDİ FIRSATLAR KONUŞULUYOR

WhatsApp Image 2022-07-23 at 18.35.48
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu, Türkiye için fırsatların daha çok konuşulduğu bir dönem olduğunu krizlerin ve risklerin bundan önce daha çok konuşulmasının sebebinin ara ara Türkiye’nin girdiği siyasi istikrarsızlığın olması olarak açıkladı.
Köroğlu, “Siyasal istikrarsızlık oluşturulmak için neler yapıldı? 2007’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce 27 Nisan Bildirisi ile bu toplum karşı karşıya kaldı.  Savuşturuldu, seçim yapıldı Cumhurbaşkanı seçildi. Fakat yüzde 49,5 oy almış partiye 2008 yılında kapatma davası açıldı. 2012’de MİT Başkanı, FETÖ çetesinin hakim ve savcıları tarafından ifadeye çağrıldı. Gezi olayları oldu. 17 - 25 Yargı Polis Darbe Girişimini yine hep birlikte yaşadık.” şeklinde konuştu.


KIŞKIRTMALARA RAĞMEN IRKÇILIK YOK!

WhatsApp Image 2022-07-23 at 18.36.13
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum ise “Siyahi düşmanlığı, İslam düşmanlığı Avrupa’da yükseliyor. Türkiye’ye geldiğimizde bütün kışkırtmalara rağmen Türkiye’de ırkçılık yoktur. Siyahi futbolcular ‘Ben kendimi Türkiye’de rahat ve özgür hissediyorum’ diyor. 

ÜÇ TEHDİTTEN BİRİ GÖRÜLÜYORUZ


Cumhuriyetin kuruluşu ile başlayan kuruluşu tamamlama çabamız bir tehdit olarak görülüyor. Mesela biz batı dünyası açısından en önemli 3 tehditten biri olarak kabul ediliyoruz. 
Çin o tehditlerden biri, Rusya diğer tehditlerden birisi, birisi de Türkiye… Fakat Çin ve Rusya’nın tehdidi çok realize olacak şekilde analiz edilmiyor. Bunu düşünmemiz lazım. Çünkü batı açısından en büyük tehdit Türkiye.. Çin ekonomik veya askeri anlamda batı ile güç savaşları açısından tehdit olabilir. Fakat Çin siyasal sistem açısından tehdit edemez. O anlamda batı toplumlarını etkileme imkânı olamaz. Çin’in tehdidi, ekonomik, teknoloji ve askeri anlamda olabilir. Onlarla baş edilebilir.. Rusya açısından da böyle bir problem var. Otoriter bir rejim. Bu konuda kabullenilmişlik var. 


DEMOKRATİK SİSTEMDEN VAZGEÇMEYİZ


Rusya’da siyasal sistemi açısından batı toplumlar açısından tehdit oluşturamaz. Türkiye, demokratik sistemden asla vazgeçmeyecek. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu Büyük Millet Meclisi ile Kurtuluşu da Büyük Millet Meclisi ile yapmış. Türkiye Cumhuriyetinin mayasında, kuruluşunda demokratik irade, halk iradesi vardır. Türkiye’nin asla vazgeçemeyeceği şey demokratik. Milli Egemenliğin halka ait olması ilkesi.. Türkiye alternatif üretecek siyasal sisteme sahip olduğu için batı için tehdittir. Böyle baktığınızda Türkiye’nin üzerine daha fazla gelinmesi anlaşılabilir bir durum. Türkiye medeniyet bakımından çok ileri bir kültüre sahip.” ifadelerine yer verdi.