MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Giresunlu Topal Osman Ağa’nın itibarının hukuken iade edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na bir kanun teklifi verdi. Topal Osman Ağa’nın Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in öldürülmesinden sorumlu tutularak öldürüldüğü belirtilerek, 2 Nisan 1923 tarih ve 320 Sayılı TBMM Kararıyla gömüldüğü yerden çıkarılarak TBMM kapısı önünde naaşının asılarak teşhir edildiği kanun teklifinde yer aldı. Teklifle bu TBMM kararının kaldırılması istenirken, kanun teklifine Bahçeli’nin yanı sıra  MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı da imza attı.  

ÜÇ MADDELİK GEREKÇE SUNULDU

Süleyman Soylu'dan Meral Akşener'e uyuşturucu tepkisi! Süleyman Soylu'dan Meral Akşener'e uyuşturucu tepkisi!

Üç maddelik teklifin gerekçesinde “Tüm hayatı boyunca büyük bir vatanseverlik örneği göstermek suretiyle, Türk Milleti’nin bağımsızlık mücadelesine emsalsiz katkılar sunmuştur. Millî Mücadele yıllarındaki özverili mücadelesi her kesim tarafından kabul edilen Topal Osman Ağa; 27 Mart 1923 tarihinde Ankara’da aniden ortadan kaybolan Milletvekili Ali Şükrü Bey’in öldürülmesinden sorumlu tutulmuştur. 1 Nisan 1923 gecesi Papazın Bağı’ndaki evinde kıstırılan Topal Osman Ağa çıkan çatışma neticesinde yaralı olarak ele geçirilmiş, savunma yapmak imkanına sahip olamadan öldürülerek gömülmüştür.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Bahçeli’nin teklifi Türkiye’deki muhafazakar kitleyi rahatsız etti. Trabzon Milletvekili Ali Şükrü Bey’in katili olarak bilinen Topal Osman’ın itibarının iadesi konusu muhafazakar STK’ları ayağa kaldırdı. Trabzon’da kurulu bulunan Ali Şükrü Bey derneği öncülüğünde bir protesto eylemi yapılacağı öğrenildi. Eyleme muhafazakar STK’ların ve vatandaşların da destek verebileceği belirtildi.