Avrasya Araştırma şirketi ocak ayı sonu itibariyle yaptığı anket çalışmasıyla Avrasya Araştırmacı anketinde siyasetle ilgilenen hemen herkesin gözlemlediği bir olguyu ortaya çıkardı. İYİ Parti’nin oyu yükselirken MHP’nin oyu düşüyor. Hatta İYİ Parti, MHP’nin eski oranının tamamına ulaştı. Yani %14’lere…

İYİ Parti’nin yükselişi bugün konjonktürel olsa bile yarın kalıcı hale gelebilir. Bu yükselişin en önemli sebebi önce Sayın Devlet Bahçeli’nin ardından Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İYİ Parti Genel Başkan  Meral Akşener’i Cumhur İttifakına davet etmeleridir. MHP ve AK Parti içinden bir kesim; “Sizin davetinize gerek yok. Biz oraya gidebiliriz”  dedi. Daha önce defalarca yazdık, yine yazıyoruz.  Meral Akşener istese bile Cumhur İttifakına katılamaz. Velev ki katıldı!.. En fazla %2-3 oy getirebilir. Zira İYİ Parti’nin kitlesinin kahır ekseriyeti ulusalcı milliyetçi bir yapıda seyretmekte ve AK Parti’ye CHP kadar uzaktalar. Bu kitlenin AK Parti’ye gelmesi çok kolay değildir. Nitekim Meral Hanım, “Kafama silah da dayasalar Cumhur İttifakına katılmam mümkün değildir” diyerek bu kitlesine cevap vermiştir.

AK Parti ve MHP’nin stratejik olarak İYİ Parti’ye oy kaptırmalarının ikinci nedeni Cumhur İttifakı’nın yapısıdır. MHP tabanı şöyle bakıyor…  “Nimetten AK Parti yararlanıyor, külfeti iki parti paylaşıyor” MHP tabanı bunu kabullenmiyor. Yukarıda Devlet Bey ne derse desin!.. Taban bunu kabul etmiyor ve sessiz sedasız İYİ Parti’ye göç ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı biran evvel Devlet Bey’i ikna edip MHP’ye 4-5 bakanlık vermelidir. Aksi takdirde İYİ Parti’ye giden MHP oyları geri gelmeyecektir. Üçüncü olarak da parti içi demokrasi… MHP artık AK Parti gibi il başkanını, ilçe başkanını bile yukarıdan belirliyor. Tabanın iradesi önemsenmeden başkanlar atama yöntemiyle belirleniyor.  AK Parti iktidarında olduğu için tepkiler henüz göçe yansımıyor. Ancak MHP’de tepkiler göçü tetikliyor. İYİ Parti’de ise taban kendi özgür iradesiyle ve gerektiğinde çoklu listeden başkan belirliyor. Bu gerçek de MHP’den sessiz kopuşun üçüncü nedeni… Cumhur İttifakı artık oy kaybını masaya yatırmalı ve tedbirlerini almalıdır.

Olayın AK Parti boyutuna gelince… En büyük neden olarak ekonomiyi gösterebiliriz. Ekonomi düzelirse, diğer nedenlerin hiçbiri oy kaybına tesir etmez. Lakin ekonomi düzelmezse yukarıdaki nedenlere yenileri eklenecektir.

Dışa karşı muhteşem bir Türkiye var… Suriye ile başlayan varoluş, kendini önce Doğu Akdeniz’de, ardından Libya’da gösterdi. Karabağ’da ise dış politika taç giydi. Müslüman Türk’ün adeta yeniden varoluşunun bu yansımalarına rağmen MHP oyları nasıl ve niçin düşüyor? Doğu Akdeniz politikasını savunurken Libya’ya karşı çıkan ve kendisiyle çelişen İYİ Parti nasıl ve niçin yükseliyor?

Irak’ta, Suriye’de, Karabağ’da PKK/PYD terör örgütleriyle savaş yürütülürken HDP ile üstü örtülü ve dolaylı bir ittifak içine giren… Diyarbakır Annelerini ziyaret edemeyen… Selahattin Demirtaş’a özgürlük isteyen İYİ Parti hangi sebeplerden ötürü yükselebilir?  Tekrar başa dönüp madde madde sıralayalım…

AK Parti için…

  1. MHP tabanının iktidar nimetlerinden yararlanamaması… (MHP mutlaka hükümet içinde yer almalıdır).
  2. AK Parti teşkilatlarının yerelde yaptığı yanlışlar karşısında MHP teşkilatlarının sessiz kalışı…(MHP tabanı bunu kabullenmiyor)
  3. MHP’de parti içi demokrasinin olmayışı.
  4. İYİ Parti’de parti içi demokrasinin az da olsa varlığı…

Cumhur İttifakı yukarıdaki nedenlere dayalı olarak kaybettiği oyları yeniden geri döndürülmesini ele almalı ve buna göre strateji belirlemelidir. Diğer türlü 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden seçilir ancak Meclis çoğunluğu Cumhur İttifakında kalmayabilir. Böyle bir tablonun adı yeni ve derin bir kriz demektir.

MHP bölündüğünde parti oylarının %9 civarı İYİ Parti’ye gitmiş, %4 civarı MHP’de kalmıştı. Ancak MHP, daha önce AK Parti’ye giden oylarını geri alarak kendini kurtarmıştı. AK Parti’den kaçan oylar artık MHP yerine DEVA ve Gelecek Partisine gidiyor. Yani Cumhur İttifakı artık kaçan oyları tutamıyor.

2023 öncesi anketler de gösteriyor ki yeni bir strateji gerekiyor. Biz Trabzon’dan böyle görüyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.