Dedi: Cumhur İttifakı ile İYİ Partinin konumunu değerlendiriyoruz. Bu değerlendirmeyi yaparken Cumhur İttifakının bile güçlü- sağlam bir ittifak olmadığını kaydettiniz. Bu konuyu biraz açar mısınız?

Dedim: ‘Cumhur İttifakı bile muhkem bir ittifak değil’ dedik. Zira ittifaklar tabanda yapılır, tavanda değil. Cumhur İttifakı tabanda yapılmayan bir ittifaktır. Bu nedenle MHP’nin yüzde 13 civarında oyunun yüzde 9 civarı İYİ Partiye gitmiştir. Siz MHP’nin daha sonraki seçimlerde yüzde 13’lerde seyretmesini yanlış yorumlamayınız. MHP, İYİ Partiye kaçırdığı oyları AK Partiden geri aldı. Yani bu işten AK Parti zararlı çıktı. Bir de en dinamik taban İYİ Partiye göçtü.

Tekrar ittifakın ne kadar sağlam olduğuna dönersek... MHP’de kalan eski oyların... Yani yüzde 4 civarındaki oyların hemen tamamı bugün AK Partiye gitmiyor. MHP, hükümet ortağı olmayı kabul etmeyince iktidar nimetlerinden yararlanamıyor. Nimetler AK Partinin!.. Külfet ve sıkıntılar ortak... Böyle bir ittifak örneği yeryüzünde yoktur. Hal böyle olunca tabanın tamamı ittifaka sadık değil. Belediyeler zaten bunun için kaybedildi. Bu tezimizi son verilerle örneklendirelim. Türkiye Kamu Sen MHP’nin yanında gibi görünüyor. Ama Kamu Sen Üyeleri kahır ekseriyetle İYİ Partiye oy veriyor. Yıllardır ezilen, horlanan, sendikaları boğulan Türkiye Kamu Sen üyeleri neden AK Partiye rey versin? Yetkili tek sendikaları kalmamış. Tam 20 yıla yakındır AK Parti iktidarı var. MHP güya ittifak ortağı. Lakin MHP’li ailelerin çocukları işe giremiyor. O aile neden ittifaka oy versin?

Dedi: Ne yapılması gerekiyordu da yapılmıyor?

Dedim: MHP’ye de bakanlıklar verilmeliydi. Bakanlık verilmedi, 10-15 tane Genel Müdürlük verilmeliydi. Yani külfet paylaşılırken, nimet de bölüşülmeliydi. Ancak Devlet Bahçeli Bey bunu reddediyor. Reddederken kendince ilkeli gibi görünüyor. Bize göre yanlış. Zira,  Devlet Bey böyle davranıyor diye, MHP tabanı AK Partiye oy vermiyor. Şimdi son tabloya bakalım. Meral Akşener Türkiye İttifakına davet ediliyor. MHP’nin, yanlış stratejisi yüzünden eritemediği İYİ Parti bugün en stratejik noktada. AK Parti ve MHP ittifaka alarak eritmek istiyor. Bu mümkün değil. Meral Hanım istese de mümkün değil. Zira, İYİ Parti, Millet İttifakının nimetlerde de ortağı. Cumhur İttifakı’na neden gelsin? Önceki gün yazdık. Tavan gelse bile taban gelmez.

Dedi: İYİ Parti tabanı bugünkü halinden memnun mu yani?

Dedim: HDP vakası olmasa elbette memnun. CHP ile yaptığı yerel ittifakla birlikte artık belediyelerde var. CHP’li Belediyelerin olduğu yerlerde İYİ Partili çocuklar az da olsa iş-aş bulabiliyorlar. Halbuki MHP tabanı bunu da bulamıyor.

Dedi: Demek istiyorsunuz ki MHP şayet AK Parti ile iktidar ortağı olsaydı, İYİ Partiyi aşağı çekebilirdi.

Dedim: Sosyologlar ve analizciler İYİ Partinin içinde yüzde 3-4’lük bir kesimin halen ulusalcı/milliyetçi değil, muhafazakar/milliyetçi olduğunu kaydediyor. Cumhur İttifakına yakın kesim... Bu kesim, İYİ Partinin HDP ile zımnen de olsa ittifakından rahatsız. Ancak MHP’ye dönmelerinin de bir karşılığı yok. Bu kesim, doğru bir strateji ile İYİ Partiden kopup MHP’ye dönebilir. Lakin MHP’nin hem kendi içinde hem ittifak içinde doğru bir strateji izlemesi gerekir. Kendi içinde teşkilatları Genel Merkezden belirlemekten vazgeçmelidir. İYİ Parti gibi tabanına güvenmelidir. İttifak içinde ise mutlaka iktidara ortak olmalıdır. Aksi takdirde Devlet Bey öyle istiyor diye MHP tabanının tamamı AK Partiye rey vermemektedir. Yaşanan sağlıklı bir ittifak olmayıp muhkem hale getirilmelidir.  Yarın Cumhurbaşkanlığı seçiminde (Maazallah) yaşanabilecek bir sıkıntı ittifak içinde karşılıklı suçlamamaları da beraberinde getirecektir. O zaman her şey bitecektir. Bu bakımdan Meral Hanım’a yapılan çağrılar beyhudedir. Eksik olan 1-2 puanı strateji değişikliğine giderek MHP halletmelidir.

Biz Trabzon’dan böyle görüyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.