Ortahisar Belediye Meclisinin Ekim ayı dördüncü oturumu Başkan Ahmet Metin Genç başkanlığında başladı. Toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 2 gündem maddesi görüşüldü. İlk maddede Çukurçayır Mahallesi'ndeki 35 bin 684.13 metrekarelik arsa nitelikli taşınmaz satışı gündeme geldi.  


SATIŞ YAPMAK SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL


Plan ve Bütçe Komiyonunda satışa şerh koyan CHP'li Oktay Söğüt, "Belediyelerin gelirlerinin giderlerini karşılamak oranı son yıllarda düşmektedir. Bunun nedeni plansız yapılan harcamalar girdi maliyeti ve personel harcamasıdır. Belediyelerin öz gelirleri giderlerini karşılamıyor. Ekonomik kriz son 3-4 yıldır var. Arsa satışı yapmak sürdürülebilir belediyecilik uygulamalarının en kötüsüdür. Arsa satmak kısa dönemde kar sayılsa da uzun dönemde zarardır." ifadelerini kullandı. 

ADRESE TESLİM İHALE GİBİ


CHP'li e 3Cüneyt Zorlu, "Değerli mülklerimizin elden çıkarılmasının yanlış olmasını söylemiştik. Beşirli'deki kadınlar pazarını değerinde satmamıştınız. Değerini bulmamıştı. İhaleden önce kimin alacağız konuşulmuştu öyle de oldu. Adrese teslim ihale gibi. Hekimoğlu'nun o bölgede yaptığı yatırımlar var. Burayı kat karşılığı verin. Büyük geliri olur. Buranın değeri nedir? Hangi değerin altında olursa satmayacağız" şeklinde konuştu.

ADRESE TESLİM İFADESİNİ KABUL ETMİYORUM


Başkan Genç, "Beşirli'deki satış için adrese teslim ihale ibaresini kabul etmiyorum ve yakıştıramıyorum. İhale hususunda sorun olsa yargıya taşıyabilirsiniz. Bu sizin de sorumluluğunuzdur. Rica ediyorum. Dikkatli olun. Ben daha nasıl şeffaf davranacağını. Mikrofon alıp anons mu yapacağım. Biz de rekabet olsun isteriz.

Pandemi dönemi geçirdik. O zaman kredi yetkisi verin. İlbanktan kredi kullanayım. Belki de kredibilitesi en yüksek belediyelerden biriyiz. Pandemi gireli 1 lira kredi kullanmadık. Bu taşınmaz bize bir yerden gelen taşınmaz değil üretilen bir taşınmazdıe. Gelir için bunu yapmamız lazım. Belediyenin bütün mallarını satalım anlayışında değiliz. Belediye Arsa üreterek kazanç elde etmiştir. Sanayi sitesi de bir düşüncedir. Kredi borcu altına girmeyi doğru bulmuyorum. Kıymet takdiri Belediye Meclis kararından sonra yapılır. Muhammen bedel sonradan belirlenir." dedi.

CHP'li Turgay Şahin "8 yıldır burada birlikte çalışıyoruz. İrade tasavvufun karışmadık ama yorumunuzu eleştirisini yapmak zorundayız. Çok değerli bir Arsa bir miktar kalsın. Biriyle konuşup kat karşılığı da verilebilir. Böyle hazırlıklar yapılırsa hangisi rantabldır diye bakarız. Belki 150 milyona satarsınız ama kapsamlı bir yer. 25 yıllığına gelir getirici başka alternatifler arasanız çok daha iyi olur. Mülkler ha bire satılıyor.  Senede 60 milyon kira verip terminal alanının satışa çıkarılmasından karşıyız. Bu tip satışlara karşıyız." ifadelerini kullandı.

Başkan Hacısalihoğlu'ndan 10 Aralık Mesajı Başkan Hacısalihoğlu'ndan 10 Aralık Mesajı

Başkan Genç, "Arsa üretildi bir attı değer üretildi. Bir tercihte bulunacağız. Belki de emlak vergisi olarak 60 milyon civarında alacağımız var. Şu koşulda onları harekete geçirmek bir alternatif, kredi kullanmak bir alternatif. Satış bir alternatif.  İLBANK'ta binamızla ilgili bir  kredimiz var. İlbank'taki kredi güncellenecek ödeniyor. Biz satıştan yanayız." şeklinde konuştu.


SATILACAK OLANIN YERİNE KONULMASI LAZIM


Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, "Her belediyeyi şirket olarak düşündüğümüzde hizmetler noktasında eksiğiz. Geçirdiğimiz 2-3 yıla baktığımızda enflasyonun resmi rakamların üzerinde olduğunu görüyoruz. Benim dünya görüşümde satılmayacak mal yol. Satılacak olan malların yerine yenisini koymak lazım. Üretmek zorundayız. Hazır olan bitiyor." şeklinde konuştu. Yapılan oylamada arsa nitelikli taşınmazın satışı oy çokluğuyla kabul edildi. CHP Grubu Rred oyu verdi.