Trabzon’da hayvan haklarını koruma noktasında önemli bir fonksiyon üstlenen ve 61 Medya haber merkezinin sık sık gündeme getirdiği TRAHAYKO Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban ile hayvanları ve hayvan barınağını konuştuk. 61 medya sordu, Tüzün cevaplandırdı.

Satın almayın sahiplenin TRAHAYKO (4)

95816423-6dee-4b7a-a02e-07e148ef6644

61 Medya: Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sokakta köpek olmaz. Köpekleri barınaklara toplayın” talimatı verdi. Siz bu talimatı nasıl yorumluyorsunuz?

Kurban: Biz doğru bulmuyoruz. Biz hayvanın dışarıda yaşamasından yanayız. Sosyal olan hayvan dışarıda olmalı.

61 Medya: Trabzon Hayvan Barınağında 200 civarında köpek var. Size göre 200 köpek de barınaktan alınıp sokağa mı salınmalı, bu köpekler de sokaklarda mı olmalı?

Kurban: Elbette sokakta olmalı. Ama şartları var. Saldırgan köpekler kesinlikle bırakılmamalı. Kısırlaştırılmış köpekler mutlaka alındığı yere bırakılmalı. Köpeğin yeri sokaktır. Türkiye’de bin 389 belediyeden bin 200’ünde barınak yok. Tüm sokak köpekleri barınaklarda toplanırsa hayvanların bakımlarıyla ilgili belli masraflar oluşacak. Isınmasından, sağlığına, yeminden belli bir alana ihtiyaçları olacak. Yani sokak köpeklerini toplayınca belli masraf ve yük oluşacak. Bunların göz önünde tutulması gerekir. Ayrıca sokak köpekleri bir arada bulunmaktan hoşlanmazlar. Birbirlerine hastalık bulaştırma ihtimalleri çok yüksek. Çok çabuk hastalanma özellikleri var. Zaten yavru köpeklerin yaşama şansı hiç yok. Sokak köpekleri sokakta yaşamalı. Yasaklı ırkların üretimi kesinlikle önlemeli ve engellemeli. Devlet bununla ilgili sert önlemler almalı. Saldırgan köpeklerin barınaktan çıkma şansı yok. Yaşanan olayda saldırgan pitbull köpek kayıtlı mıydı? Bunu sorgulamak gerekir. Muhtemelen çiftleştirilip satılacaktı. Asıl önemli olan yasa dışı üretimin önüne geçmektir.

61 Medya: İyi ama sokağa bırakılan o köpek bırakıldığı sokakta durmaz ki. Başka sokağa gider.

Kurban: Hayır, gitmez. Kısırlaştırılmış köpek gitmez. Kısırlaştırılmamış köpek gider. Ayrıca alındığı yere derken burası çok önemli. O köpek yabancı bir sokakta barınamaz. Mutlaka alındığı yere bırakılmalıdır.

61 Medya: Siz hayvan barınaklarına da mı karşısınız?

Kurban: Evet karşıyım. Hayvan barınakları köpekler için bir aylığına işlev görmelidir. Yani kısırlaştırma işlevi yapılmalıdır. Köpekler kısırlaştırıldıktan sonra mutlaka sokağa salınmalıdır.

61 Medya: Sayın Tüzün şimdi öyle bir şey söylediniz ki. Sokaklar köpekten geçilmez. Kırsalda köpeğini bırakmak isteyen gelip şehir merkezine bırakıp gidiyor. Bunlarla nasıl baş edilecek?

Kurban: Bu işin bir tek çözümü var. O çözüm mutlaka uygulanmalı. Geç kaldık ama yine de bir yerden başlanmalı. 2004 yılında çıkarılan Hayvan Hakları Yasasına göre köpekler kısırlaştırılmak zorundadır. Yalnız sahipsiz hayvanlar değil, sahipli hayvanlar da buna dahildir. Tüm Türkiye’de bir tane bile bırakılmadan kısırlaştırılmaya tabi tutulmalıdır. Zira kısırlaştırılmayan bir çift köpek 6 yılda 67 bin köpek oluyor. Bununla baş etmek mümkün değil. Ayrıca bu köpeklerin tamamı Tarım İl Müdürlüklerine kaydedilmelidir. Kayıtsız hiçbir hayvan olmamalıdır. Tüm kurumlar sorumluluk almalı ve bu konu ciddiyetle uygulanmalıdır.

61 Medya: 2004 yılında çıkan yasa belli ki 17 yıldır uygulanmadı. Bu iş hayvan barınaklarıyla idare edilemeye çalışıldı.Bundan böyle tüm yurtta kısırlaştırma işlemi uygulansa çözüm olur mu?

Kurban: Elbette olur. Bir köpeğin ortalama ömrü 2 yıldır. Buradan bakıldığında birkaç yıl içinde bu sorun kökünden çözülmüş olur.

61 Medya: Bir de gençlerin köpek merakıyla ilgili ne diyorsunuz?

Kurban: Hayvanseverlik çok özel ve güzel bir şeydir. Ancak bazı gençlerin bu işin ticaretini yaptıklarına tanıklık ediyorum. 18 yaşındaki gençler pitbull cinsi köpek alıp çiftleştirip internet üzerinden satıyorlar. Yasaklı olan hayvanlar internet üzerinden açıkça satılıyor. Ben merdiven altı hayvan üretiminin ve internet üzerinden köpek satışının mutlaka önlenmesini istiyorum. Ancak az önce de ifade ettiğim gibi bu işin tek bir çözümü var. Kayıt altına alıp kısırlaştırmak. Doğanı öldürmek yerine kaynağını kurutmalıyız.

32d3c751-f47e-46c0-88df-7ec3bace26eb

a87bdf7e-fb8b-4a3a-93f4-c67566e26e8f

Satın almayın sahiplenin TRAHAYKO (2)