Aksoy, “ İsrafa son vermemiz gerekiyor. İnsanlar olarak çok israfçı bir millet olduk. Tonlarca ekmeği çöpe atıyoruz.” dedi. 

Un fiyatlarının her geçen gün arttığını belirten Rize Esnaf Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy ekmek isafının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Aksoy, çöp kutularının ekmeklerle dolu olduğunu belirterek, “İsrafa son vermemiz gerekiyor. İnsanlar olarak çok israfçı bir millet olduk, tonlarca ekmeği çöplere atıyoruz” dedi. Ekonomik koşulların zorlaştığını belirten Aksoy, yurt dışından gelen buğdayın dolara endeksli olması nedeniyle fiyatlarının arttığını belirtti. Bu yıl yılbaşında 110 TL dolayında olan un çuvalının 340 TL ye kadar yükselerek yüzde 300 zam yediğini hatırlatan Aksoy, “Şu an fırıncılarımız zararın eşiğinde, gramajlar her ne kadar aşağı çekildiyse de fırıncılarımız bugün aldıkları unu yarın aynı fiyatta alamamakta” dedi. Çöp kutularının ekmek atıkları ile dolduğunu belirten Aksoy, “Kimse kaşar, beyaz peynir, kavurma, salam veya sucuk çöpe atmıyor. Ekmek ucuz diye insanlarımız maalesef sabah aldıkları ekmeği akşam yemeyerek taze ekmek alarak sabah aldıkları ekmekleri çöpe atıyorlar. Ülke olarak maalesef çöplerimizi ekmeklerle dolduruyoruz. Millet olarak tasarruf zamanı ve birçok ülkede maalesef insanlar kuru ekmeği bile bulamıyorlar” dedi.

Aksoy, bazı ülkelerde çöp kutularından beslenen insanlar olduğunu belirterek, “Ekmeğin ve tüm gıdalarımızın değerini bilmemiz gerekiyor. Ülke olarak bazı zorlukların üzerinden gelebilmemiz için birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın gıda maddelerini iyi değerlendirmesini istiyorum” dedi.