Ağrılı bağırsak hareketleri ve kabızlık, birçok çocuğun yaşadığı yaygın bir sorundur. Günümüzde çocuklarda kabızlık sıklıkla tekrar edebilir çünkü birçok çocuk işlenmiş gıdaları fazla tüketir, çok az lif tüketir ve çok az su içerler.

Çocuklarda kabızlığı tedavi etmek için tam olarak ne olduğunu anlamamız önemlidir. Kabızlık, bağırsak hareketlerinin hem kıvamında hem de sıklığındaki anormalliklerdir. Sağlıklı çocukların çoğu günde en az bir kez dışkılama eğilimindedir ve dışkı yumuşaktır ve dışarı itmek ağrılı değildir. Ayrıca sadece birkaç dakika sürmelidir. Bununla birlikte, bağırsak alışkanlıkları günlükten daha az sıklıkta veya bağırsak hareketleri sert, ağrılı, kanlı veya büyük hacimliyse, bu kabızlıktır.

cocuklarda-kabizlik

Çocuklar için düzenli programlarda bazı farklılıklar olduğunu unutmayın, bu nedenle çocuğunuz sağlıklı bir yaşam tarzı izliyorsa ancak bir gün atlamaya meyilliyse, kabızlık ve dışkılama sorunları endişesi olmayabilir. Çocukların bağırsak hareketi olduğunda rahat olmalarını sağlamak istiyoruz. Bağırsakları boşaltmak için ağrı, zorlama veya zorluk olmamalıdır.

Kabızlığın Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık, önemli bir şey gibi görünmeyebilir veya görünmeyebilir. Birçok yetişkin ve çocuk tuvalette uzun süre oturmaya ve sert tabureleri veya büyük hacimli veya mermer benzeri tabureleri itmeye alışkındır, ancak bu normal değildir. Dışkılamanın ağrılı olduğunu ve biraz zaman aldığını varsayalım; bu muhtemelen kabızlığı işaret ediyor. Çocuğunuzun bağırsak hareketi yumuşak, dışarı çıkması kolay ve en az günde bir kez olmalıdır. Zorlanma olmamalıdır. Çocuğunuzun haftada kaç kez bağırsak hareketi yapması gerekir? Günde en az bir hacimli dışkıları olmalıdır.

Seyrek bağırsak hareketleri, sert dışkı, kuru dışkı, karın ağrısı ve iç çamaşırlarında dışkı lekelerine neden olabilir. Bazı çocuklar anal kanamaya yol açan anal fissür geliştirir. Silerken tuvalet kağıdında kan göreceksiniz.

Bazı çocuklarda, silerken kanamaya, dışkıda kana veya tuvalete damlamaya neden olan anal fissürler gelişebilir.

Çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri

Kabızlığın bazı nedenleri arasında lif bakımından düşük veya sıvı bakımından düşük bir beslenme yer alır. Çocuklar ayrıca, oynamayı bırakmak istemedikleri zaman kakalarını tutma eğiliminde oldukları için kabız olabilirler. Kolon suyu emer, bu nedenle orada ne kadar uzun süre kalırsa o kadar sert ve kuru hale gelebilir. Bu dürtüyü görmezden gelmek, daha sonra gitmeyi daha zor hale getirir.

Çocuklarda kabızlık herhangi bir noktada ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, en çok formül mamadan katı gıdaya geçiş sırasında bebeklerde, küçük çocuklarda lazımlık eğitimine başladıklarında ve daha büyük çocuklarda okula başladıklarında görülür. Çok yaygın olduğu için, bunun nasıl önleneceğini ve çocuk kabızlığı için ne yapılması gerektiğini bilmek yardımcı olur.

Kronik kabızlık ve stopaj davranışı, pelvik taban kaslarının zayıflamasına ve rektumda tonunun azalmasına neden olabilir. Bu, sert bağırsak hareketleriyle devam eden sorunlara yol açabilir.

Bazen bir çocuk sağlıklı bir yaşam tarzı yaşar ama kesin sebeplerden dolayı kabız olur. Örneğin, ağrı kesici ilaçlar gibi bazı ilaçları aldıktan sonra bunu yaşayabilirler. Bazı çocuklar, tatiller ve tatiller gibi diyetlerinde son zamanlarda değişiklik yaptıklarında kabızlık geliştirir. Nadiren tiroid sorunları veya çölyak hastalığı gibi tıbbi durumlar nedeniyle kabızlık olur. Çocuğunuzun ağrısını en iyi nasıl tedavi edeceğimizi bildiğimizden doğru tanıya sahip olduğumuzdan emin olmak için çocuğunuzun semptomlarını sağlık uzmanınızla birlikte gözden geçirmeniz en iyisidir.

Sağlık hizmeti sağlayıcınız, tıbbi geçmişine, aile geçmişinize, çocuğunuzun fizik muayenesine ve genel sağlığına dayalı olarak tıbbi tavsiye verebilir. Sağlık uzmanınız ayırıcı tanılarını gözden geçirebilir ve çocuğunuzda olası kabızlığa neden olan durum hakkında tıbbi eğitim sağlayabilir. Sağlık uzmanınız daha sonra çocuğunuza ve dışkı geçmişine göre uyarlanmış bir tedavi planı oluşturabilir. Herhangi bir sağlık durumu uygun şekilde ekarte edilebilir.

Kabızlık tedavi stratejileri nelerdir?

Bazen diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, ağrılı bağırsak hareketleri olan bir çocuğa yardımcı olur. Örneğin, diyetlerinde lif ve suyu artırabiliriz.

Kabızlığa yardımcı besinler

Çocuğunuzun beslenmesi meyve ve sebzeler ile tahıllar açısından dengeli olmalıdır. Yüksek lifli bir diyet bazı çocuklara yardımcı olabilir. İdeal olarak, tahılları yüksek lif içerir ve kahverengi makarna, pirinç ve ekmek beyaz karbonhidrattan daha fazla lif içerir.

Çocuğumun ne kadar lif ihtiyacı var?

Üç yaşından küçük çocukların günde yaklaşık 20 gr lif ihtiyacı vardır. Daha büyük çocukların günde yaklaşık 25-30 gr ve gençlerin günde 30-40 gr'a ihtiyacı vardır.

Hangi gıdalar kabızlığa yardımcı olur?

Kabızlığı olan çocuklar için en sevdiğim yiyecekler baklagiller, mango, çilek, bezelye, kuru meyveler ve elma ve armut (kabuğu ile).

Bazı yüksek lifli gıdalar:

  • Kabuklu bir orta boy pişmiş tatlı patates = yaklaşık 4 gr
  • 1 kepekli simit = yaklaşık 5 gr
  • Bir orta boy armut veya kabuklu elma = yaklaşık 6 gr
  • Bir orta boy portakal = yaklaşık 3 gr

Diğer harika yiyecekler arasında garbanzo fasulyesi, barbunya fasulyesi, yeşil fasulye, lima fasulyesi, barbunya fasulyesi ve yeşil bezelye bulunur. Kepekli tahıl ve buğday kepekli kekler de lif bakımından yüksektir.

''Sevdiğiniz yiyeceklerin lif içeriğini internetten kolayca bulabilirsiniz!''

Yeterince sıvı aldıklarından emin olun

Çoğu çocuğun günde bir litre veya 2 suya ihtiyacı vardır. Pop ve diğer kafeinli içecekler, diüretik gibi davrandıkları için su için uygun ikameler değildir.

Bağırsak rutini oluşturun

Çocuklara her yemekten sonra lazımlık vermeyi öneriyorum. Evet, kahvaltıdan, öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden sonra. Bu, tuvalete gitmeyi günlük bir savaş yerine bir dizi ve pratik rutin haline getirdi.

Bunu denemeye başladığımdan beri, çocuklarım yemeklerden sonra hiç zorlanmadan birkaç kez dışkılıyor. Çocuğunuzun düzenli yemek saatleri varsa, bu rutini oluşturmanın çok daha kolay olacağını unutmayın. Ayrıca, bir tuvalet rutini kabızlığa karşı savaşta yardımcı olabilir.

Kabızlığın tedavisi basit olsa da çocuğunuzun rutine dönmesi aylar alabilir. Kabız olduklarında, bağırsak esnemeye başlar ve normale dönmesi birkaç ay sürebilir.

Gözden kaçırmayın

Canan Karatay: Yapmayın beyni mahvediyor Canan Karatay: Yapmayın beyni mahvediyor

Bu nedenle, kabızlığı tedavi etmek asla hızlı bir çözüm değildir.  Bazı çocuklar kabız olduklarında gliserin fitili veya lavman gibi bir fitilden yararlanırlar. İhtiyaç duyarsanız bunu doktorunuza danışınız.

Kabızlığı önleyin!

Kabızlığı tedavi etmenin en iyi yolu, ilk etapta onu önlemektir. İlk olarak, çocuğunuzun beslenmesinde bol miktarda lif ve su olduğundan emin olun. Ardından, özellikle yemek yedikten sonra günde birkaç kez 2-5 dakika oturdukları bir bağırsak rutinine alıştırmaya çalışın. Yemekten sonra boşaltmak için güçlü bir dürtü vardır ve bu şekilde bir rutin geliştirebilirsiniz.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Kabızlık çocuklarda ciddi bir soruna işaret etmese de, kabızlık daha şiddetli ağrı ve semptomlarla geliyorsa doktora görünmek önemlidir. Örneğin, karın şişmesi, kanlı dışkı veya makattan kanama, ateş ve kusma ve açıklanamayan kilo kaybı, çocuğunuzun doktoruna başvurmanız gerektiğini gösterir.

Sıkça Sorulan Sorular;

Çocuğumun düzenli bağırsak hareketlerini nasıl sağlarım?

Çocuğunuza daha fazla sıvı verin. Yeterince su ve diğer içeceklerin içilmesi, kakanın bağırsaklarda daha hızlı hareket etmesine yardımcı olarak, bağırsak hareketini daha kolay geçirmenizi sağlar.

Mümkün olduğunda yulaf ezmesi veya meyve gibi lif açısından zengin besinler de yediklerinden emin olun - bu onların sindirim sistemlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir, bu nedenle kaka yapma zamanı geldiğinde daha hızlı geçer.

Kronik kabızlık için doktora ne zaman gidersiniz?

Dışkınızda kan, beklenmedik bir kilo kaybı veya her bağırsak hareketinde kalıcı veya kötüleşen ağrı fark ettiyseniz, sağlık uzmanınızı ziyaret etme zamanı gelmiştir.

Rektal prolapsus nedir?

Rektal prolapsus, rektumun bir kısmının standart konumundan dışarı çıkması durumudur. Onu destekleyen zayıf kaslar, doğum veya doğum sırasında yapılan hasarlar ve pelvis bölgenizdeki kusurlardan kaynaklanabilir. Ağrılı veya sert bağırsak hareketleriyle ilgili uzun süreli sorunlardan sonra semptomları ilk fark edebilirsiniz.

Fekal impaksiyon nedir?
Fekal impaksiyon, kolon veya rektumda sıkışan büyük, sert bir dışkı kütlesidir.