İshal (sıvı veya yarı sıvı dışkıların günlük olağan bağırsak hareketlerine kıyasla daha sık çıkması ) çocuklarda oldukça yaygın bir sorundur ve uygun şekilde tedavi edilmezse sağlıkları için potansiyel olarak tehlikeli olabilir. 3 yaşın altındaki hemen hemen tüm çocukların, özellikle kreşe gidenlerin yılda en az bir kez ishal geçirdiği tahmin edilmektedir.

Çocuklarda İshal Nedenleri

315829

Aşağıda çocuklarda en sık görülen ishal nedenlerine bakalım .

Viral veya bakteriyel enfeksiyonlar

Viral enfeksiyonlar , çocuklarda en sık görülen ishal nedenleri arasındadır. İshale neden olabilen virüsler çoktur, ancak en önemlisi, oldukça şiddetli enterit formlarından sorumlu olan Rotavirüsü'dür

Öte yandan , bakteri kaynaklı ishal, daha zahmetli ve tedavisi daha zor olsa da çok daha az sıklıkta görülür. Yaygın olarak dahil olan bakteriler Salmonella, Campylobacter , Shigella ve Koli Basili(Escherichia Coli)'dir.

Spesifik tedavi gerektiren bir bakteriyel formu, tek tedavisi dehidrasyondan kaçınmak olan viral bir formdan ayırt etmek çok basit değildir; ancak bakteriyel formlar genellikle ateş , genel halsizlik ve dışkıda kan varlığı gibi sistemik semptomlarla karakterize edilir .

Antibiyotikler

Antibiyotiklerden kaynaklanan ishal , bağırsak ekosisteminin modifikasyonundan kaynaklanır: birçok antibiyotik, ishale neden olan toksin üreten bakterilerin büyümesini destekleme riskiyle birlikte bağırsak florasının dengesini değiştirir. Örneğin Clostridium difficile ishali söz konusu olup, bu durum çocuk için seyrek olmakla birlikte potansiyel olarak şiddetlidir.

Gıda Alerjisi

Özellikle inek sütü proteinlerine veya diğer gıdalara (yumurta, kuruyemiş, buğday…) alerjisi olabilecek yenidoğan ve bebeklerde ishale neden olurlar .

Gıda Zehirlenmesi

Bakteri, virüs, parazit veya zararlı kimyasallarla kontamine yiyecek veya içeceklerin tüketilmesinden sonra ortaya çıkar.

cocuklarda-ishal

Çocuklarda ishal: Ne yenir?

"Bebeğim ishal oldu, şimdi ona ne yedirebilirim?" Çocuklarda ishal durumunda beslenme tedavi edilmesi gereken en önemli husustur. Bu durumlarda şifre " hidrasyon ", daha önemli bir çare yok: aslında çocuk dışkı ile kaybettiği sıvıları ve mineral tuzları geri kazanmalıdır.

Bebek emzirilirse, emzirmeye devam etmek, genellikle daha sık olan isteklerine cevap vermek, dolayısıyla ona normalden daha sık emzirmek, tam da daha fazla susadığını hissettiği için çok önemli olacaktır. Ayrıca anne sütü önemli bir immünolojik işleve sahiptir ve hastalığa neden olan mikropların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bebek anne sütü yerine yapay bir formül alırsa, besini değiştirilmemelidir: Bu şekilde bebeğin daha iyi hidratlanacağı yanlış bir inançla sütü daha fazla seyreltmeden normal öğünlere devam etmek iyi olacaktır. Bu sistem, küçük olanın normalden daha fazlasını isteyebileceği bir zamanda daha küçük bir kalori payı sunmak mümkündür).

Tamamlayıcı beslenme dönemindeysek ishalli çocuklara ne vermeli? Her zamanki diyeti değiştirmek için hiçbir neden yoktur. Aslında, bilimsel araştırmalar, serbest bir diyet sürdürülürse çocukların daha erken iyileştiğini göstermiştir ; bu nedenle ünlü "boş" diyet yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalori alımını sınırladığı ve ishalin uzamasını desteklediği için ters etki yapar. Bununla birlikte, çocuk yemek istemiyorsa , onu zorlamanın gerekli olmadığını her zaman hatırlamak tavsiye edilir : hidrasyona dikkat etmek ve en fazla küçük ama sık öğünler önermek önemlidir.

Peki Ya Süt?

Daha önce de belirtildiği gibi, hala anne sütü veya formül süt alan bir yaşın altındaki çocuk için beslenme düzenini değiştirmek uygun olmayacaktır .

Öte yandan, bu gibi durumlarda çocuk, özellikle taze süt ürünleri ve süt alımını azaltmasının faydasını görecektir, çünkü bağırsak iltihabı durumlarında, laktozun sindiriminin bozulmasına yol açan enzimatik bir eksiklik vardır ve bunun sonucu olarak artışa neden olur.

Bununla birlikte, küçük bir çocuğu rehidrate etmenin tek yolu az miktarda süt vermekse, çocuk doktoru ile enterit durumları için birkaç gün boyunca belirli bir süt türü sunma fırsatını değerlendirmek gerekir.

İshal için  hangi çözümler vardır?

Çocuklarda ishal için herhangi bir çare var mı? Her şeyden önce, organizmamızın bir savunma mekanizmasından bahsettiğimizi hatırlamakta fayda var: ishal aslında bağırsak mukozasının iltihaplanmasına neden olan mikrop veya toksini ortadan kaldırmaya hizmet eder. Bu nedenle çocuklarda ishali ilaç kullanarak durdurmamak önemlidir . Ayrıca, akut ishal kendi kendini sınırlayan bir patolojidir, yani kendiliğinden düzelme eğiliminde olan hafif ve iyi huylu bir seyir gösteren bir hastalıktır. Bu nedenle, iyi bir beslenme ve iyi bir hidrasyon kurarsanız, korkacak bir şey olmayacak ve doğal remisyon için sabırla bekleyebilirsiniz .

Çocukların ishali hakkında ne zaman endişelenmeli?

Çocuklarda ishal ne kadar sürer? Genellikle bu bozukluğun süresi birkaç gündür veya her durumda iki haftadan azdır.

Düzgün bir şekilde yönetilirse, sadece bir çocuk doktorunun telefon yardımıyla bile olsa, ishal endişe verici klinik durumlara neden olmaz. Ancak dehidrasyondan kaçınmak iyidir ve bu konuda aşağıdaki belirtilere dikkat etmelisiniz:

  • cilt kuru görünür, normal elastikiyetini kaybeder ve kıvrımlar halinde kaldırılabilir;
  • mukoza zarları kuru dil ve çatlamış dudaklarla kurur;
  • diürez kasılır, yani küçük olan çok az işer ve çok konsantre olur;
  • çocuk çok aktif değil, enerjiden yoksun, hatta bazen uykulu görünüyor;
  • solunum hızlı ve sığdır.

Bu belirtilerden bazıları bile mevcutsa, çocuğun derhal muayene edilmesi tavsiye edilir .

Çocuklarda ishali önleme

Çocuklarda ishalin önlenmesi genel sanitasyon(hijyen) kurallarından geçer . Aslında, ishalin en yaygın nedeni bulaşıcıdır, bu nedenle çocuklar özellikle yemeklerden önce veya banyoyu kullandıktan sonra ellerini sık sık yıkamaları konusunda eğitilmelidir.

Özellikle meyve ve sebzeler de dikkatlice yıkanmalıdır . Et her zaman uygun şekilde pişirilmelidir. Tüketmeden önce gıdaların kalitesini her zaman çok dikkatli bir şekilde kontrol etmek de önemlidir.

Yaşamın ilk 24 haftasında şu anda oldukça yaygın bir şekilde önerilen anti-Rotavirüs aşısıyla ilgili olarak özellikle belirtilmelidir . Bu güvenli ve etkili aşılama uygulaması, bebek popülasyonunda Rotavirüs ishal insidansının azaltılmasına büyük ölçüde katkıda bulunmuştur.


Sonuç olarak ishal can sıkıcı olduğu kadar sık ​​görülen bir semptomdur, ancak doğru bilinir ve doğru yönetilirse ebeveynleri endişelendirmemeli veya çocuk için aşırı rahatsızlığa neden olmamalıdır .