Gelişim sürecine bakılacak olursa 2-3 yaşından küçük olan çocukların ekran kullanımına maruz kalması uygun değildir. 3 yaş ve üzeri çocuklarda internet kullanımı anne ve babanın kontrolünde olmalıdır. Nasıl ki çocuklarımızı gerçek hayattaki tehlikelerden korumak istiyorsak aynı şey internet dünyası için de geçerli olmalıdır. Çocuğa bilinçli ve etkili internet kullanımını öğretmeniz gerekmektedir. Peki çocuğunuzun internet kullanımını nasıl kontrol edebilirsiniz?

1)Çocuk sanal ortamdayken aile tarafından takip edilmelidir.

2)Çocuğun odasında bilgisayar bulundurulmamalıdır. Çünkü bilgisayar ile vakit geçiren çocuğun ailesiyle paylaştığı zaman azalır. Çocuğunuzun odasında bilgisayar bulunması demek, onun kendisine bambaşka bir sanal dünya yaratmasına zemin hazırlamak anlamına gelmektedir. Bu nedenle bilgisayar ailenin ortak kullanımına açık bir yerde bulunmalıdır.

3)Daha büyük yaştaki çocuklar için bilgisayarın hangi günler ve hangi saatler arasında çocuğun kullanımında olacağı önceden kararlaştırılmalıdır. Aile içi iletişim sorunlarının yaşanmaması adına riskli durumların önüne bu yöntemle geçebilirsiniz.

4)İnternet Yasağı

Çocuğunuzun internete girmesini yasaklamanız onu size karşı yalan söylemeye teşvik edebilir. Ayrıca internet ve bilgisayar çağında yaşadığımız için böyle bir kısıtlama çocuğunuzun yeni gelişmelerden haberdar olmasını engelleyecektir. Bu nedenle kontrollü internet kullanımı daha sağlıklı bir çözümdür. Güvenlik için bilgisayara şifre konulabilir. Sanal dünya için gerekli kurallar en başından koyulmalıdır. Bilgisayar başında aşırı zaman geçiren çocuklarda asosyallik görülebilmektedir. Çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi ailesi tarafından mutlaka desteklenmelidir.

5)Güvenlik duvarı, antivirüs programı gibi koruyucu faktörlerden yararlanılmalıdır. Güvenli internet kullanımı konusunda aile mutlaka bir araştırma yapmalıdır. Ayrıca aileler çocuklarını internet ortamında rahatsız edebilecek kişi veya kişilere karşı hazırlıklı olmalıdır. Bu tür bir duruma maruz kalan çocuk mutlaka aileyi bilgilendirmelidir. Aile en başta çocukla böyle bir durumun yaşanma olasılığı hakkında konuşmalıdır. Çocuk internet ortamında yabancılarla konuşmaması gerektiğini bilmelidir. Çocuğunuzun sanal ortamdaki arkadaşlarını mutlaka tanımalısınız.

6)Çocuğu teselli etmek için ona interneti, telefonu ya da tableti sunmayın. Bununla birlikte çocuğun arkadaşlık ilişkilerini geliştirici ve destekleyici faaliyetlerde bulunmanı faydalı olacaktır.

7)Uzman desteği

Çocuğunuzun uzun süreli bilgisayar kullanımının önüne geçemiyorsanız mutlaka bir uzmandan profesyonel yardım alın.