Ebeveynlerin çocuğa yaklaşımı, hitap etme şekli, bakışı büyük önem taşır. Her cümlenin çocuğun dünyasında farklı bir yeri bulunmaktadır. Siz çocuğunuza nasıl hitap ederseniz çocuğunuz da kimliğini o şekilde oluşturur. Çocuğunuzla iletişim kurarken düşünerek konuşmalısınız. Kullandığınız her sözcüğün çocuk için bir anlamı var. Hitap etme şeklinizle çocuğa verdiğiniz mesaj karışık olmamalıdır.

ÇOCUĞUNUZA “ANNECİĞİM” DEMEYİN!

Anne olmadığı halde neden anneciğim diyerek çocuğunuza annelik rolünü yüklüyorsunuz? Bu kez çocuk kim olduğunu anlayamayacak. Onun zihnini bulandırmış olacaksınız. Anne olmadığı halde kendisine “anne” denilmesi çocuğun rol karmaşası yaşanmasına yol açacaktır. Bu çok ciddi bir sorundur.

ÇOCUĞUNUZA AŞKIM, PAŞAM, PRENSESİM DEMEYİN!

Çocuğunuza yaklaşırken kullanacağınız en doğru hitap şekli ismiyle seslenmektir. Bunu yerine alternatif olarak kızım, oğlum, çocuğum, evladım, yavrum diyebilirsiniz. Fakat çocuğunuza aşkım, hayatım, yaşama sebebim… gibi şekillerle hitap etmeniz psikolojik açıdan sakıncalıdır.

Siz çocuğunuza paşam, prensesim, yaşama sebebim, ömrüm diyerek onun öyle olduğunu düşünmesine yol açarsınız. Bu yüzden çocuğunuzun sosyal ilişkilerine zarar verirsiniz. Çocuğun kendilik algısıyla olan ilişkisini baltalarsınız. Çocuğunuza gerektiğinden fazla yük yüklemiş olursunuz. Bazen de çocukları tarafından çok sevilmek isteyen anne veya babalar onlara eşlerine hitap ettiği gibi aşkım, hayatım, sevgilim… diye hitap ediyor. Bu duygusal istismardır. Çocukları kendi isteğiniz doğrultusunda kullanamazsınız. Çocuk ayrı bir bireydir, sizin mülkünüz değildir. Çocuğa eşiniz gibi hitap etmeniz onun bağımlı ve kendine güveni olmayan bir yetişkin olmasına yol açabilir. Bırakın çocuğunuz bağımsız ve olgunlaşmış hale gelsin.

Çocuğun kendimi güvende hissetmesi, sınırlarını bilmesi ve sosyal gelişimini sağlıklı şekilde gerçekleştirebilmesi için ona hitap ederken çok dikkatli olmalısınız. Sağlıklı hitap şeklini kullanırsanız çocuğunuz da güvensizlik hissini yaşamaz. Ayrıca bu sayede çocuğunuzda herhangi bir kafa karışıklığına da yol açmazsınız. Çocuğunuzun sağlıklı bir kimlik kazanmasını istiyorsanız ona hitap etme şeklinize çok dikkat etmelisiniz.