ÇOCUĞA MAHREMİYET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR?

Bunu yapmadan önce kendini mahremiyet anlayışınızı gözden geçirmelisiniz. Siz farkında olmadan çocuğunuza yaklaşan dayısı, amcası, dedesi, bir arkadaşınız, komşunuz dokunup taciz etmek isteyebilir. Maalesef bu gibi yaşanmış binlerce olay var. Kardeşiniz, babanız, komşunuz, iş arkadaşınız, mahallenin tanınmış esnafı veya yakın dostunuz olması çocuğunuzu taciz etmeyeceği anlamına gelmiyor. Ne yazık ki kötü bir devirde yaşıyoruz ve beklemediğimiz kişiler beklemediğimiz şeyleri yapabilir. Anne baba olmak sadece çocuğu dünyaya getirip bakımını sağlamakla bitmiyor. Bir çocuğu dünyaya getirdiyseniz koruyup kollamak da yine sizin görevinizdir. Mahremiyet eğitiminin doğru zamanda çocuğa verilmesi büyük önem taşır. 2 yaşından itibaren çocuğa mahremiyet eğitimi verilebilir.

Öncelikle kültürümüzde önüne geçilmesi gereken şöyle yanlış bir anlayış var;

*”Hadi kızım/oğlum … amcanın/dedenin/kişinin kucağına git”.

*”Amcasıdır sevsin, dedesidir/eniştesidir/dayısıdır sevsin, bir tane öpsün” diye bir zihniyetiniz varsa acilen bu düşünce sisteminizi değiştirmelisiniz. Yakın akrabanız bile olsa çocuğunuza izinsiz dokunup öpmesine İZİN VERMEYİN. O kişi güvendiğiniz bir akrabanız olabilir ama aslında hiç tanımadığınız tacizci bir sapık da olabilir. İç dünyasını ve asıl niyetini siz hiçbir zaman bilemezsiniz.

Çocukların özel bölgelerini ve kendi kişisel sınırlarını koruyabilmesi için en önemli görev anne ve babalara düşmektedir. Sadece çocuğun ihtiyaçlarını gidermek yeterli değildir. Ona dünyayla ilgili öğretmek zorunda olduğunuz birçok şey var. Mahremiyet eğitimi de bunların başında gelir.

Her şeyden önce anne babaların şunu bilmesi gerekir:

“Neyi olursan ol, çocuk kendisine dokunulmasını/öpülmesini istemiyorsa dokunamazsın.”

Bunu çocuğunuza öğretirken onunla mutlaka göz teması kurun. Onun göz seviyesine inmeniz iletişiminizi daha da sağlıklı hale getirecektir.

Özel bölgelerini çocuğa anlayabileceği bir dilde tanıtın. Ve ona “özel bölgelerine sadece ve sadece sen izin verirsen; annen, baban ve hasta olduğunda doktorlar dokunabilir. Diğer insanlar dokunamazlar. “ diyerek özel bölgelerine kimlerin ne şekilde dokunabileceğini anlatın.

Doğru olanı çocuğunuza en doğru şekilde öğretmek sizin göreviniz.

Çocuğunuzla ilgilenen kişilere de aynı şekilde mahremiyet eğitimi verilmelidir. (anneanne, babaanne, bakıcı vs)

“Öpeyim mi seni?” diye sorulduktan sonra çocuktan “öpme” cevabı alınırsa eğer çocuğa asla ama asla ısrar edilmemelidir.

“O zaman şuradan öpebilir miyim?” diyerek çocuğun fikri değiştirilmeye çalışılmamalıdır.

Çocuğun cinsiyeti ne olursa olsun kız ya da erkek fark etmez anne ve babaları yanlarında yokken doktoru bile olsa bu kişiyle yalnız kalmamalıdır. Muhakkak anne veya baba odanın içinde çocukla birlikte kalmalıdır.

Eskiden böyle şeyler önemsenmezdi, çocuk nasıl sevilmeli bilinmezdi ve kim bilir kaç çocuk farkında olmadan akrabaları tarafından sırf bu yüzden cinsel tacize uğradı ve birçok sorunla boğuşarak büyüdü. Bu nedenle akrabalar/yakın arkadaşlar tarafından yanlış anlaşılacağınızı, çocuğunu bize sevdirmiyor şeklinde cümlelere maruz kalabileceğinizi de unutmayın. Ama çocuğunuzun sağlıklı gelişmesi ve gizli sapıklardan uzak ve güvende olabilmesi için anne baba olarak bunu yapmak zorundasınız.

Dedesi de olsa amcası/dayısı/eniştesi/akrabası dahi olsa izin almadan, siz yanında olmadan çocuğu kucaklayamaz, ona dokunamaz, onu öpemez ona sarılamaz. Burada alınacak gücenecek bir konu yoktur. Bu konu tartışmaya bile kapalı olmalıdır. Eskiden insanlar bu bilinçte olmadığı için bunca çocuğun tacizden dolayı canı yanmış durumda. Bu bilinçte olmak zorundasınız. Akrabanız çocuğunuzu öpmek istedi diye ona tamam demeniz başka tavizleri de doğurur. Bu yüzden anne baba olarak sizin bu konudaki kararlılığınız ve sert duruşunuz çok önemlidir.

Taciz önlenebilir. Bunu önlemek anne ve babanın sorumluluğudur. İnsanların ne dediğinin/düşündüğünün bir önemi yok. Çocuğunuzun güvende yetişmesini istiyorsanız tedbirli olmak zorundasınız.

                                                                                      Sevgiler,Psikoterapist Işıl USTAALİOĞLU