Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 2 yıl önce ihale ettiği ve yapımına başladığı Kalkınma Mahallesindeki Ambulans Yolunun bir türlü tamamlanamamasına KTÜ’lü akademisyenlerin ardından CHP Ortahisar Belediye Meclisi Oktay Söğüt de tepki gösterdi. Söğüt, “Kıbrıs’ta Hamsi Festivali düzenleyip yüz binlerce lira para harcayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 500 metrelik yolu yapamaması, belediyecilikte sınıfta kaldığının en büyük ispatıdır” dedi.

BİR YILDA TAMAMLANACAKTI

Söğüt,  Sahil yolu ile Farabi Hastanesini birbirine bağlayacak 500 metrelik Ambulans Yolunun şartnameye göre yıl yılda bitirilecek olmasına rağmen hala bitmediğini söyleyerek, Hasta yakınlarının ve hastaların, özelliklede ambulansların, Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne ulaşımında kolaylık sağlaması açısından yapımına başlanan yol bir türlü bitmiyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı üstlenilen, sahil yolu ile Tıp Fakültesi Hastanesi yakınına direkt olarak ulaşımı sağlayacak yaklaşık 500 metrelik yol, ihale şartnamesine göre bir yılda bitirilecekti. Bir yıllık sürenin üstünden aylar geçmesine rağmen, ‘Ambulans Yolu’ olarak da adlandırılan yol tamamlanamadı” dedi.

PLANSIZ, PROGRAMSIZ HAREKET EDİLİYOR

Trabzon'daki ekmek zammı ne zamandan itibaren geçerli? Trabzon'daki ekmek zammı ne zamandan itibaren geçerli?

Yolun bitmemesinin sebebinin plansız ve programsız hareket edilmesi olduğunu belirten Söğüt, Sosyal belediyeciliğin geldiği noktadan haberi olmayan, dere yatağına otogar inşaatı yapan, doğal sit alanı olan Boztepe’nin tünel ve viyadüklerle hançerlenmesine seyirci kalan, hemen hiçbir kentsel proje için ne yarışma ne de anket yapmayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, akıl almaz yönetim şekline, 500 metrelik kısacık bir yolu zamanında bitiremeyerek, bir ayıp daha eklenmiş oldu.  Trabzon şehrinin ve bu şehir yaşayanlarının önceliklerinin belediye yönetimi tarafından bilinmemesi kadar, plansız ve programsız yapılan harcamalar, 500 metrelik kısacık, fakat kısa olduğu kadar önemli bir yolun yapımının gecikmesinin en önemli sebebidir” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYECİLİKTE SINIFTA KALDI

Söğüt, Büyükşehir Belediyesinin sınıfta kaldı diyerek, “Büyükşehir Belediyesi olalı daha sekiz yıl olmasına rağmen 2021 yılı sonu itibari ile (bağlı iştirakler hariç) borcu 500 milyonu aşan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılının daha ilk çeyreği biter bitmez, Nisan ayında ek bütçe kararı almıştı. Bu kadar borç, üstüne ek bütçe yapan, yeni hizmet binasına milyonluk tadilat yaptırıp mobilyalar alan, lüks makam araçları kiralayan, reklam ve tanıtım için yüksek harcamalar yapan, daha üç ay önce kilometrelerce uzakta Kıbrıs’ta Hamsi Festivali düzenleyip yüz binlerce lira para harcayan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 500 metrelik yolu yapamaması, belediyecilikte sınıfta kaldığının en büyük ispatıdır” sözlerini kaydetti.

Fatoş YETİMHELLAÇ