CHP’Lİ Söğüt Trabzon Büyükşehir Belediyesinin önceliği üreticiyi desteklemek olmalı dedi.

KTÜ'lü uzman uyardı! Çocukların yüzde 5'inde görülüyor KTÜ'lü uzman uyardı! Çocukların yüzde 5'inde görülüyor

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Trabzon Büyükşehir Belediyesinin önceliğinin Pazar yeri açmak yerine zor durumda olan üreticiyi ve tarımsal üretimi desteklemek olması gerektiğini söyledi. Söğüt, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak kurulacak Tarım A. Ş. kırsal kalkınmanın geliştirilmesi amacıyla projeler geliştirilmeli, Trabzon üreticisini eğitim ve örnek uygulamalar ile en doğru şekilde yönlendirmeli” dedi.

UCUZ SEBZE VE MEYVEYE ULAŞMASI SAĞLANMALI

Trabzon Büyükşehir belediyesinin pazar yeri açtığı gibi tarımı ve tarımsal üretimi desteklemesi gerektiğini belirten Söğüt, “Büyükşehir Belediyelerinin hemen hepsi tarımsal üretimi ve üreticiyi desteklemek için ücretsiz sebze ve meyve fidesi dağıtıyor. Kimileri ayrıca, mazot desteği, gübre desteği, tohum desteği veriyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ise pazar yeri yapıyor. Pazar yerleri yenilenecek, yenileri yapılacak ama vatandaşın cebine bakıp, oturacağı sofrasını ne koyabileceğini düşündüğü bu dönemde, diğer belediyeler gibi Trabzon Büyükşehir’in de üreticiye vereceği destek, dolayısıyla vatandaşın ucuz sebze ve meyveye ulaşması sağlamak önceliği olmalıdır” ifadelerini kullandı.

TARIM A. Ş. TÜRÜ BİR İŞTİRAKİ ACİLEN KURULMALIDIR

Akçaabat’ta yapılan temel atma töreni üzerine düşüncelerini dile getiren Söğüt, “Geçtiğimiz günlerde Akçaabat ilçemizde pazar yeri temel atma töreninin ‘görkemiyle’ övünen, şu iş için Tra, bu iş için Tra ile başlayan birçok iştirak şirketi bulunan Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin, mahallelerinin çoğunun köy olduğu ve bu köylerde nüfusun çoğunluğunun yaşadığının bilinciyle, Tarım A. Ş. türü bir iştiraki acilen kurmalıdır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak kurulacak Tarım A. Ş. kırsal kalkınmanın geliştirilmesi amacıyla projeler geliştirilmeli, Trabzon üreticisini eğitim ve örnek uygulamalar ile en doğru şekilde yönlendirmeli, Trabzon tarım ve hayvancılığına katkı sağlamalı, hem üretici kazanmalı hem de tüketici kazançlı çıkmalıdır. Vatandaş için bu dönemde yapılan hiçbir yatırım, hayatına ekonomik olarak çare üretilmesinden daha önemli değildir” dedi.