CHP’li Söğüt, scooter kullanımında kurallara uyulmamasına dikkat çekti.

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, scooter kullanımında kurallara uyulmadığını ve kazaların gittikçe arttığını ve kazaların nedenleri arasından denetimsizlik olduğunu söyledi. 

Sürücülerin kendileri dışında yayaları ve araç sürücülerini de tehlikeye soktuklarını belirten Söğüt, “Üç bakanlık, Ulaştırma ve Altyapı, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri Bakanlıkları tarafından hazırlanan ‘Elektrikli Skuter Yönetmeliği’ 14 Nisan 2021 tarihinde yayımlandı. Yönetmeliğe göre, azami hız sınırı 25 kilometreye çekildi. 16 yaşından küçüklerin scooter kullanması yasaklandı. Tek elle scooter kullanmak, bir scooter’a iki kişi binmek, scooter’da yük taşımak, yaya yollarında sürmek, bir araca asılıp tutunarak kullanmak yasaklandı. Hatta far, kırımızı reflektör ve zil, korna benzeri teçhizat şart koşuldu. 

Ancak konulan tüm kurallara rağmen scooter kazaları artarak devam ediyor. Daha dün, Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde tren yolundaki hemzemin geçitten, (iddiaya göre kulaklıkla müzik dinlerken) scooterle geçmek isteyen 20 yaşındaki Hacer Ölmez, trenin çarpması sonucu yaşamını yitirdi” diye konuştu. 

“SÜRÜCÜ KURALLARA UYACAK, BİRİLERİ DE DENETLEYECEK”

Söğüt, Scooter sürücülerinin denetlenmemesi ve sürücülere ceza uygulanmamasının kaza risklerinin artırdığını söyleyerek, “Evet, scooter gibi ulaşım araçlarıyla bireysel yolculuklar çok pratik bir şekilde yapılıyor. Evet, elektrikli, havaya, kirliliğe karşı emisyon açısından da son derece avantajlı. Fakat kurallara ve yönetmeliği uyulduğu sürece. Sürücü kurallara uyacak, birileri de denetleyecek. İşte mesele de burada gibi duruyor. Scooterler ve scooter sürücüleri denetlenmediklerini, kendisini, yayayı veya diğer araçları tehlikeye soktuğunda bir cezaya maruz kalmayacağını düşündüğü sürece kaza riski artmaktadır” dedi. 

Beşikdüzü Teleferik için yeni ihale Beşikdüzü Teleferik için yeni ihale

“YETKİLİLERİN GEREĞİNİ YAPMASI GEREKMEKTEDİR”

Trabzon’da da gerekli denetimlerin yapılmadığına vurgu yapan Söğüt, “Trabzon’da da scooter kullanıcılarının kurallara uyup uymadığını -ciddi ciddi- denetleyen bir kontrol mekanizması görülmediği için, kural var uyan yok dedirten türden görüntülere şahit olmaktayız. Yarın ah vah etmemek için kurallara uyulması, bu kuralların daha sıkı denetlenmesi için de yetkililerin gereğini yapması gerekmektedir…” ifadelerine yer verdi.