Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, iki kıtayı deniz altından birleştiren Marmaray’ın  9 yılda bitirilirken, Çömlekçi kentsel Dönüşümü’ nün 13 yılda tamamlanamamasını eleştirdi.

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, yıllardır tamamlanamayan Çömlekçi Projesi’ne ilişkin eleştirilerde bulundu. Meclis Üyesi Söğüt, “Bilindiği üzere, 29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi Prestij Proje denilerek, kentsel dönüşümle, Çömlekçi Mahallesi’nde ultra lüks bir mahalle vaat edilmişti. Fakat üzerinden 13 yılı aşkın bir süre ve üç yerel seçim geçtiği halde bu dönüşüm bitmedi. Önümüzdeki yerel seçimlerden önce bitmeyeceği görülen bu projenin, beşinci yerel seçimlerden önce de bitip bitmeyeceği bilinmemektedir. 13 yıldır bitmeyen bu proje hakkında bir Allah’ın kulu çıkıp ta, neden bitmediğini anlatmadı, bitmemesinin sorumluluğunu üstüne almadı. Fakat son günlerde TOKİ Başkanı’ndan Belediye başkanlarına, milletvekillerinden siyasilere kadar hemen herkes, Çömlekçi projesinin üzerinden caka satıyor. Yok birinci etabı seneye bitecek, yok ikinci etap ihalesi yakında, yok şehrin vitrini olacak…” ifadelerini kullandı.

DAĞ FARE DOĞURMUŞTUR

Dönüşüm yapılacak alanın 9 hektara indirilmesine rağmen işin karınca hızıyla ilerlediğini ileri süren Meclis Üyesi Söğüt, “Bilindiği üzere, 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonucu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olan Murat Zorluoğlu, koltuğuna oturduktan kısa bir süre sonra ‘dönüşüm alanı büyük, ancak 9 hektarlık bir alanda dönüşüm yapabiliriz’ denilerek, kentsel dönüşüm alanı daraltıldı, sonra da Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle acele kamulaştırma kararı çıkartıldı. Bu karalardan sonra artık dönüşüm hızlı ilerler ve kısa bir sürede biter diye beklenirken, kaplumbağa hızından öteye gidilememiş, dağ fare doğurmuştur.” açıklamalarında bulundu.

Milletvekili Cora, saha çalışmalarına devam ediyor! Milletvekili Cora, saha çalışmalarına devam ediyor!

BU ŞEHRİN EN BÜYÜK AYIPLARINDAN BİRİ

İki kıtayı deniz altından birleştiren Marmaray’ın bile 9 yılda bittiğine dikkati çeken Söğüt, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Ülkemizin en büyük yatırımlarından Keban Barajı’nın ilk tribünü 11 yılda hizmete girdi. İki kıtayı deniz altından birleştiren Marmaray 9 yılda bitti. Keban, Marmaray gibi büyük yatırımların 9 - 10 yılda hizmete açıldığı yerde, Çömlekçi Projesinin 13 yıldır bitmemesi, yakın gelecekte de bitecekmiş gibi görünmemesi bu şehrin en büyük ayıplarından biridir. Bu şehrin, eksikliklerinin, aksaklıklarının, ayıplarının sahibi yok ama fırsatı bulduğunda konuşanı çok. Kentsel dönüşümün bitmemesi, Çömlekçi Mahallesi sakinlerinin ve hak sahiplerinin uğradığı maddi zarar ve yerinden yurdundan sürülmüş olmaları, prestij denen projenin, prestijini de yerle yeksan etmiştir.”