Ortahisar Belediyesi CHP’li meclis üyesi Cüneyt Zorlu: “Arsin Yatırım Adası için doğa katliamı olacak, bunu şimdiden tartışmalıyız." dedi.

Trabzon’da en çok gündemde olan ve tartışılan konulardan bir tanesi Arsin Yatırım Adası projesi. Proje uzun yıllardır gündemde olmasına rağmen halen somut bir adım atılmış değil. Ancak TTSO seçimleriyle birlikte bu proje daha çok gündeme gelmeye başladı. Yeni başkan Erkut Çelebi de proje için önemli adımlar atılacağının sinyallerini verdi. Bunun üzerine tekrar dolgu meselesi de gündeme geldi. Bunun üzerine Ortahisar Belediyesi CHP’li meclis üyesi Cüneyt Zorlu, yapılacak dolgu için “doğa katliamı” ifadelerini kullandı ve hesap yaptı. Herhangi bir yerden dolgu malzemesi almak yerine beton bloklar kullanılması tavsiye etti ve şimdiden bu konunun tartışılması gerektiğini vurguladı.

CÜNEYT ZORLU-1

Trabzon'da aranan 3 şahıs yakalandı! Trabzon'da aranan 3 şahıs yakalandı!

Zorlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“Arsin Yatırım Adası’na taş almak için hangi ilçe, hangi köyler ,hangi dağ yada ormanlar yok edilecek. 75 milyon m3 nitelikli dolgu lazım olduğu açıklandı. Niteliksiz dolguyu da sayarsak en az 100 milyon m3 lük bir alan yada alanlar dinamitle patlatılacak . Çevreye vereceği zarar bir yana doğa ve canlılar ağlayacak. Bu ölçü belki göz önüne getirilemez. Şöyle bir tahmin yapalım . 255×200×2000 mt ölçülerinde olsun Trabzon Boztepe’nin yüksekliği 255 mt.  Demek ki Boztepe yüksekliğinde , 200 mt derinlikte ( 2 futbol sahası kadar genişlikte) ve 2 km uzunlukta bir alan kazınacak ve taşınacak .(Ben çok küçük ölçüler verdim çok daha fazlası olacak). Bu ölçülerle istediğiniz gibi oynayın, ister eni azaltın, boyu arttırın ister tersini yapınız.  Nereden bakarsanız bakın doğa katliamı olacak. Kimse dillendirmiyor ama Rize ilinin Fırtına vadisi için verdiği mücadeleyi hatırlayınca acaba benim şehrimde de buna karşı çıkan olur mu diye de merak ediyorum. Yatırıma değil yapım şekline benim itirazım. Beton blok yapılabilir. Maliyetli ama az tahribat verdiği için tercih edilmeli.  Şimdiden tartışarak yönetenleri doğru yola kanalize etmeliyiz.”

Yatırım Adası için uyardı “Beton bloklar kullanılsın” (2)