CHP'li Akif Hamzaçebi, Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde ekonomi konferansı verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Trabzon Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde ekonomi konferansı verdi. Konferansı CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt, DEVA Partisi İl Başkanı Kubilay Çiçek, Demokrat Parti İl Başkanı Ali Akar, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı ve CHP Üyesi Sibel Suiçmez, Eğitim-Sen İl Başkanı Engin Nur, Eğitim -İş Başkanı Tamer Özlü ve çok sayıda partili ve vatandaş takip etti.  Açılış konuşmasını yapan Başkan Hacısalihoğlu, “Ekonomi buhran halini aldı. Ekonomi masasında yapılan çalışmalara ve 6’lı masanın çalışmalarına ilişkin bilgileri değerli Milletvekilimiz Sayın Akif Hamzaçebi anlatacak.” dedi. 

İKTİDARI HAYIRSIZ EVLADA BENZETİYORUM

Başkan Hacısalihoğlu’ndan sonra söz alan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ülkenin iki temel soru olduğuna işaret ederek, “Temel sorunlarımız, bir ekonomi iki mülteci Meselesi. Bu meseleler canımızı yakıyor. Ülkemize baktığımız zaman şehirleri mültecilerle işgal edilmiş. Bu milleti içinde bulunduğumuz buhrandan çıkaracağız. İktidarı mirasyedi, hayırsız evlada benzetiyorum.” diye konuştu.

KİMSE KURUN NEREDE DURACAĞINI BİLMİYOR

Milletvekili Hamzaçebi’nin ardından kürsüye çıkan CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ise, “CHP ekonomi masası olarak halkı dinliyoruz. 6’lı masa da müşterek çalışmalarını açıklıyor. Örneğin güçlendirilmiş parlamenter sistem. Sorunları size uzun uzun anlatmayı düşünmüyorum. Sorunları hepimiz yaşıyoruz. Bütün vatandaşlar biliyor. Kısaca değerlendireceğiz. Nereye gideceğiz, ne yapmalıyız bunu anlatacağım. Hedefimiz refahın artmasıdır. Büyüyen milli gelir adil bir şekilde topluma dağıtılırsa bu ortamı yaşatan iktidarlar başarılı iktidarlardır. Halk, ‘Yarın ne olacak?’ endişesine kapılmış ise ortada başarısızlık var demektir. Bu başarısızlık nereden geliyor diye düşünmek lazım. 20 yılda Türkiye’nin bir yerlere gelmesi lazımdı. Sonuca baktığımızda vatandaşımızın cebindeki parası artmıyorsa, ülkenin gelir seviyesi yükselmiyorsa ortada bir sorun var demektir. Refah artışı, ancak gelir artışı ile olur. Bu başarılamazsa ortada sorun var demektir. Başkanımıza İsttanbul-Trabzon otobüs biletinin ne kadar olduğunu sordum. ‘Trabzon-İstanbul bileti 500-550 lirayı geçti.’ dedi. Bugün 4 kişilik bir ailenin memleketini ziyaret edebilmesi, yemek ve yol masraflarıyla 5 bin TL’yi geçiyor. Ülkede memleket ziyareti bile yapılamaz hale gelmiştir. Mazot benzin fiyatlarına baktım. Mazot 6 ayda yüzde 40 artmış. Hani faizi indirince kurda inecekti. Faiz indi, kur fırladı. Kimse kurun nerede duracağını bilmiyor.”  ifadelerini kullandı.

BU BÜYÜME STRATEJİSİ SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL

Ak Partili Selahaddin Çebi: "Bakan Soylu kırmızı çizgimizdir" Ak Partili Selahaddin Çebi: "Bakan Soylu kırmızı çizgimizdir"

Dünyada ne olduğunu özetleyen Hamzaçebi, “80’ler küreselleşme sürecinin başladığı yollardır. Dünyada liberal rüzgarlar esmeye başladı. Refah devleti anlayışı zayıflamaya başladı. Devleti küçültelim anlayışı gelişti. Artık yapay zeka -robotlar dönemindeyiz. 2008 yılında dünya finans krizini yaşadık. Ülkelerin kamu borcu artıyor. Bu büyüme stratejisi sürdürülebilir değil. Bu stratejide zengin ülkeler daha çok zengin oluyor fakir ülkeler büyümeden payını alamıyorlar. Servet daha küçük bir kesimin elinde toplanıyor.” diye konuştu. 

70 MİLYAR DOLARLIK ÖZELLEŞTİRME YAPILDI

İktidara özelleştirme tepkisi gösteren Hamzaçebi, “70 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı. 7 milyar doları ile de yatırım yapılmadı. Özelleştirme yapıldı ama fabrika kurulmadı. Güçlü bir imalat sanayisi olması lazım. İmalat sanayisi yoksa hizmet sektörüyle bir yere varmanız mümkün değil. Büyüme herkesi kapsasın. Böyle bir büyüme olsun. Böyle büyüme olması içim güçlü demokrasi olması lazım. Demokrasi güçlü değilse büyüme sağlıklı olmaz. Yeşil Ekonomi anlaşması yapıldı. Bugünkü karbon seviyesinin üstüne çıkılmayacak. Bu ekonomik gelişmeyi etkiliyor. Yeşil yatırımlar olacak. Su kaynaklarından rüzgardan elektrik üretilecek. Fosil yakıtlarla üretilmişse ek vergi uygulanacak. Biz bunu bir fırsat olarak görüyoruz. Devletin öncülüğünde yeşil ekonomi programını yeni bir ekonomik fırsat  olarak değerlendiriyoruz. Şu an ne yazık Türkiye, OECD ülkeleri içinde vergi geliri azalan tek ülkedir.” ifadeleri kullanıldı.

İKTİDAR BÜTÇE DIŞI 708 MİLYAR DOLAR KAYNAK KULLANDI

İktidarın kaynak kullanımını da eleştiren Hamzaçebi, “2002-2020 dönemi Türkiye 585 milyar dolar cari açık verdi. Yani yurt dışına 585 milyar dolar borç yaptık. Kamu sektörüyle özel sektör beraber. 54 milyar dolar da ödemeler dengesinden geldi. Özelleştirme toplamı 70 milyar.  Yani mevcut iktidar bütçe kaynakları hariç 709 milyar dolar kaynak kullandı. Bu kaynak üretime gitmedi, yatırımı gitmedi, tüketime gitti. Keşke yatırıma gidebilseydi. Biz şu an 2007 yılındaki kişi başı gelirinin gerisindeyiz. 2023 hedeflerine göre kişi başına gelir 25 bin dolar olacaktı ama şu an bunlar konuşulmuyor. 128 milyar dolar satıp dolara değer kazandıracak başka bir ülke yoktur. Döviz cinsinden borcumuz artıyor. Toplam borcumuzun yüzde 66’sı döviz.” şeklinde konuştu. 

EKONOMİDE 14-15 YIL GERİYE GİTTİK

Mevcut ekonomi politikalarıyla durumun daha iyi olmasının mümkün olmadığını kaydeden Hamzaçebi, “Kişi başına düşen gelir geçen yıl hariç 7 yıldır sürekli azalıyor. Ekonomide 14-15 yıl geriye gittik. Bunu telafi etmeye çalışıyorlar. Bırakın ileri gitmeyi, bunu telafi etmeyi çalışıyorlar. Dünya ekonomisi içindeki payımızı artıramazsak biz refahımızı artıramayız. Türk ekonomisi tasarruf yapmıyor. Dışardan tasarruf alıyor. Risk primi yükseliyor.” diye konuştu. 

CHP’NİN 3Y FORMÜLÜNÜ AÇIKLADI

İktidara gelmeleri halinde uygulayacakları politikaları da anlatan Hamzaçebi, AK Parti’nin iktidara gelmeden önce açıkladığı gibi 3Y formülü açıkladı. AK Parti’nin 3Y formülünü yasaklarla, yoksullukla ve yoksullukla mücadele oluştururken, CHP’nin 3Y formülünde ise yeni kurallar, yeni kurumlar ve yeni kadrolar yer aldı. Milletvekili Hamzaçebi, “Bir ülkenin önündeki en büyük engel gücen sorunudur. Türk ekonomisinin potansiyel büyümesi yüzde 4 seviyesindedir. Devlet hiçbir şey yapmasa bile bu ekonomi kendiliğinden yüzde 4-4.5 oranında büyür. Ama çoğu zaman Türkiye ekonomisi bu yüzde 4’ün de aşağısına inmektedir. Verimliliği ve üretimi artıran, eşitsizliği azaltan, demokrasiyi koruyan bir model uygulamaya koyacağız. Bunu sağlamak için 3 yeniliğe ihtiyacımız var. Yeni kurallar, yeni kurullar ve yeni kadrolar.  Tasarruf yapacağız. Önceki yıla ait kesin hesap kanunu ilgi çekmiyor. Kesin Hesap Komisyonu kuruyoruz. 

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI SORUSUNA YANIT VERDİ

Vahap Bulut isimli bir vatandaş Hamzaçebi’ye, “Sayın Genel Başkanımız, ‘Reis-i Cumhur adayımız bilgili ve birikimli olacaktır.’ diyor. Acaba siz Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünür müsünüz?” sorusunu yöneltti. Hamzaçebi ise bu soruya, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur.” yanıtını verdi. Partisinin Cumhurbaşkanı adayının Kılıçdaroğlu olduğunu dile getiren Hamzaçebi ayrıca, “6’lı masanın verdiği her türlü karara CHP uyar.”  ifadelerini kullandı.