CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı ve CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, bir araya gelerek TBMM’de çay kanunu teklifine karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Milletvekili Salih Cora Her Yerde! Milletvekili Salih Cora Her Yerde!

Meclis'e sunulan Çay Kanunu Teklifi'nin uluslararası çay tekellerinin beklentileri doğrultusunda hazırlandığını ileri süren Vekiller, bu kanun teklifinden geri dönülmesini istedi. Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Milletvekili Bekaroğlu, “Meclis'e sunulan Çay Kanunu Teklifi uluslararası çay tekelleri ve onlarla birlikte çalışmaya hazırlanan yaklaşık 10 firmanın çıkarları doğrultusunda hazırlandı. Teklifin "çayın bileşenleri" ile birlikte hazırlandığı yönünde yapılan açıklamalar doğru değil. Bahsi geçen bileşenler, 6'sı büyük çay şirketi olan Ulusal Çay Konseyini ifade etmektedir. Bu teklifin hazırlanmasında üreticinin, ziraat odalarının, derneklerin dahli olmamıştır. Sudan sonra en fazla tüketilen çayın tüketicisinin bile görüşü alınmamıştır. Bu teklifin en temel özelliği ÇAYKUR'u ortadan kaldırma amacı taşıyor." dedi.

BUNU DAHA ÖNCE TÜTÜNDE DE YAPTILAR

Teklifin, 220 bin civarındaki çay üreticisi ailenin beklentileri ile hiçbir ilgisinin olmadığını savunan Bekaroğlu, teklifin en temel özelliklerinden birinin sözleşmeli üretim olduğunu, bunun da üretimin azaltılması anlamına geldiğini belirtti. Bekaroğlu, "Bunu daha önce tütünde de yaptılar. Geçmişte ağırlıklı olarak Türkiye'de üretilen tütün kullanılırken şu anda yüzde 90 oranında dışarıdan gelen tütünler kullanılıyor. Tütünün alternatifi olabilir ama çayın bir alternatifi yoktur. Bu teklifin kanunlaşmasıyla birlikte çay üreticisi yavaş yavaş yok edilecek." diye konuştu.