Trabzon'da dolandırıcılığın bir başka boyutu! '74 bin lirasından oldu' Trabzon'da dolandırıcılığın bir başka boyutu! '74 bin lirasından oldu'

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, dün CHP Trabzon İl Binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya destek çıkan STK’ları eleştirdi ve yapılan açıklamaların Ankara’dan gelen bir talimat üzerine yapıldığını belirtti. Ayrıca İl Başkanı Hacısalihoğlu, “'Listede ismi geçen bazı arkadaşlarla görüştük. Kendilerini de resimlerde göremiyorsunuz.” diyerek, bazı başkanların haberi olmadan listeye dahil edildiğini ifade etti.

“LİSTEDE OLAN BAZI İSİMLER FOTOĞRAFTA YOK”

Trabzon’da STK’lar Soylu için talimatla açıklama yaptı (4)

Başkan Hacısalihoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“Listede ismi geçen bazı arkadaşlarla görüştük. Kendilerini de resimlerde göremiyorsunuz. Meslek odalarının ya da STK’ların başkanları kendi meslek grubuna mensup kişilerin üyelerinin sorunlarını dertlerini çözmek için oradalar. Ama aralarında bazıları var ki, belki mevcudiyetlerinin sebebi İçişleri Bakanı. Buna saygı duyarız. Ancak bu ilişki aralarındaki bireysel ilişkidir. Meslek grubu ve meslek grubuna mensup kişileri bağlamaz. Meslektaşlarının sorunlarını çözmek olmalıdır bu arkadaşların derdi. Kendilerini, bir faniyi kırmızıçizgi olarak addetmek bireysel düşünceleridir. Daha dün, bir suç örgütünün lideri olan bir kişinin yaptığı açıklamalar İçişleri Bakanı hakkında gün gibi ortadayken o zaman kırmızıçizgileri oluşmamış mıydı? Neden o zaman tek bir söz edemediler?”

“STK’LAR ANKARADAN GELEN TELEFONLA AÇIKLAMA YAPTI”

Trabzon’da STK’lar Soylu için talimatla açıklama yaptı (1)

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ise STK’ların yaptığı basın açıklamasının talimat ile yapıldığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Hiç bu meselelerle ilgisi olmayan insanlar açıklama yapmış. Sivil Toplum Örgütü Başkanı yaptığı basın toplantısında, ‘bizim tepkimiz siyasal tepki değildir’ diyor. Bunu diyen bir oda başkanı. Şimdi değerli arkadaşlar siyasi tepki değildir ama bir oda başkanı siyasi açıklama yapıyor. Ve üzülerek söylüyorum, biraz araştırarak buraya çıktık. Ankara’dan bir telefon Trabzon’da ki oda başkanlarımızı arıyor talimat veriyor? Çıkın açıklama yapın. Talimatla yapılan açıklama. Soylu’nun makamından gelen, bir talimatla yapılan açıklama nasıl siyasi olmaz? Vicdanları varsa çıksınlar, desinler ki bizi arayan isim Ali Faik Hacıoğlu. Oda başkanlarını arayıp, çıkıp tepki verin arayan bakan danışmanı Ali Faik Hacıoğlu. Ali Faik Hacıoğlu, Trabzon’a talimat veriyor bu talimatla çıkıp bazı oda başkanlarımız açıklama yapıyor. Bu açıklamanın siyasal tepki olmadığını söyleyerek açıklama yapıyor. Şehrim adına üzülüyorum. İl Başkanımız söyledi, o arkadaşlarımızın birinci görevi odaların sıkıntılarını çözmek. Çıkıp birilerinin talimatıyla açıklama yapmak olmadı. Birçoğu dostum, arkadaşım. Eğer böyle bir şey bizden de giderse lütfen buna alet olmasınlar. Bu düpedüz siyasete alet olmaktır.”

DEMİRYOLU VE GÜNEY ÇEVRE YOLU

2023 Ulaştırma Bakanlığı eline alıp gösteren Kaya, “ Yomra’da alt geçit var. Onun dışında Demiryolu ile ilgili 2 tane farklı harita var. Bir tanesi Proje aşamasında hat olarak Erzincan - Trabzon gösteriyor 2053 diyor. Yaptıkları haritadan da haberleri yok. Erzincan’dan İkizdere’ye gelen hat var. İki farklı harita var. İki harita arasında bile uyum yok. Trabzon ne bekliyor? Güney Çevre Yolu bekliyor. Bu şehre söz verildi. Buna ilişkin tek cümle yok. Sayın Özel, buna ilişkin tespitler yaptı. CHP iktidarında bu sözlerin yerine getirileceğini söyledi. Ayrıca Havalimanı ile ilgili tespitler yaptı. Trabzonspor tesislerinin, yıkılarak ya da yerinden kaldırılarak pistin genişletileceğine ilişkin konuşulan meselelere değindi. Bir öneride bulundu. Ya Trabzonspor’a layık olduğu şekilde yeni tesisler yapılır oraya taşınır, ya da farklı alternatifler bulunur. “

“ATAMAN BENİ ARADI”

Trabzon’da STK’lar Soylu için talimatla açıklama yaptı (7)

Ayrıca Kaya Atilla Ataman ile Özgür Özel arasında yaşanan polemiğe adı geçtiği için dahil olmak zorunda kaldığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

 “Bir Ataman konusu var. O meseleye ilişkin bende girmek durumunda kaldım, adım geçiyor. Mecliste oturuyorum, telefonum çaldı.  Baktım sayın Atilla Ataman arıyor. Zaman zaman görüşürüz. Köylerle ilgili sıkıntı olduğumda ararım, kendisi de yardımcı olmaya çalışır. “Sayın Vekilim, Özgür Özel ne yapıyor, beni rencide eden açıklama yapmış” dedi. Bende Sayın Özel, hemen ön tarafta oturuyor, gidip sorayım meseleyi öğreneyim dedim. Gittim Sayın Özel’in yanına. Grup Başkanvekilimiz dedi ki, “Benim yanıma Gümüşhane’den heyet geldi. Bu bizim Şalpazarı ve Gümüşhane Kürtün arasında sınır değişikliği ile ilgili meseleyi anlattı”  Ben bu meseleyi biliyorum. Uzun yıllara sahip. Bunun ardından grup başkanvekilimiz ve Atilla Ataman arasında görüşme oldu. Özel görüşme oldu. Telefonda ne konuştuklarına ilişkin bilgim yok. 

“ATAMAN GÖRÜŞMENİN İÇERİĞİNİ BASINLA PAYLAŞTI”

Sonrasında sayın Ataman çıktı, hiç etik olmayacak şekilde o görüşmedeki özelleri basın ile paylaştı. Bunun üzerine Grup Başkanvekilimiz geldi burada “madem siz özel görüşmeyi açıkladınız, bana da benim gördüğüm kısımdan anlatmak düşer”  dedi. Atilla Ataman’sa basın toplantısı sırasında beni aramış. Telefona bakamadım. Toplantı bitince Ataman’a döndüm.  Dedi ki, “Ben onunla canlı yayına çıkmak istiyorum. Program yapmak istiyorum. Bende Özgür Başkanıma dedim ki, Sayın Ataman bu açıklamalardan rahatsız olmuş, cevap hakkını kullanmak istiyor.” Bizim Rize programımız vardı. Rize programımız geç bitti. Bundan dolayı olmadı.  Belki Özgür bey istediği zeminde kendisi ile görüşmek isteyebilir. Ayrıca yapılan bu tespit Özgür beyin tespiti değil. Konu için Özgür beyin yanına geliyor.

“KÖY BAĞLANMADI AMA YÜZÖLÇÜMÜ DEĞİŞTİ”

Ayrıca burada yapılan alan değişikliğinde, bir dağın yamacını düşünün yarısından sınır çekilmiş.  Garip bir uygulama var. Gerçekten vicdanı sızlatacak uygulama.  Burada dağın yarısı bir köyün, yarısı diğer köyün.  Bunun netleşmesi lazım. Atilla beyin açıklamalarına baktım. Gümüşhane’den alınıp Trabzon’a devredilmiş bir köy yok. Evet doğru, fakat yüz ölçümde değişim olmuş. Gümüşhane’nin yüzölçümünde azalma olurken, bizimkinde artma olmuş. Size düşen görev bu meselenin açığa, çıkmanız gereken bilgi vermeniz.”