CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Sayıştay başkanlığına Cumhurbaşkanlığı görevinde bir bürokratın atanmasını eleştirerek, “Ortada Sayıştay Başkanının son yayınlanan raporlara müdahale ettiği yönünde çok ciddi iddialar vardır.” dedi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Sayıştay başkanlığına Cumhurbaşkanlığı görevinde bir bürokratın atanmasına tepki gösterdi. Sayıştayla ilgili iddiaları gündeme getiren Milletvekili Kaya, “Türkiye Büyük Millet Meclisi ve halk adına halkın parasının hesabını soran ve usulsüzlükleri raporlarına taşıyan Sayıştayın varlığı ve yaptıkları tüm engellemelere ve eksikliklere rağmen çok önemli ve değerlidir. Aslında Sayıştayın varlığı sadece demokrasimiz için değil, iktidar için de son derece önemlidir; tabii, demokrasiyi içselleştirmiş, hesap vermeyi onurlu bir görev sayan iktidarlar için. Peki "Bizdeki durum nedir? diye bir bakalım. Orta yerde şöyle bir söz var: "Sayıştayın, icracı kurumlarındaki denetimlerini açık arama şeklinde yapmaması gerektiğini düşünüyorum." Kim söylüyor bunu? Sayın Cumhurbaşkanı söylüyor. Sayıştay denetimlerde açık aramayacak da ne yapacak, durumu mu idare edecek? Bu anlayışın olduğu bir yerde sağlıklı bir denetimden söz etmek mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim-Sen'den sendikalar hakkında flaş sözler! Türk Eğitim-Sen'den sendikalar hakkında flaş sözler!

“SAYIŞTAY BAŞKANININ RAPORLARA MÜDAHALE ETTİĞİ YÖNÜNDE ÇOK CİDDİ İDDİALAR VAR”

Sayıştay Başkanlığına da ilişkin açıklamalarda bulunan Milletvekili Kaya, “Ayrıca, Sayıştay Başkanlığına daha önce Cumhurbaşkanlığı bünyesinde görev yapan bir bürokrat atanıyor. İktisat mezunu; bunun dışında, Sayıştayla uzaktan yakından alakası olmayan bir bürokrat, hukukçu değil, herhangi bir denetim tecrübesi de yok. Arkadaşlar, bağımsız ve tarafsız olması gereken Sayıştay gibi bir kurumun başına neden bir Cumhurbaşkanlığı bürokratı atanıyor ya da getiriliyor, diye sorgulamamız gerekiyor. Sayıştay Kanunu'na göre Sayıştay denetçilerinin hazırladıkları raporlar kontrol süreçlerinden geçerek Rapor Değerlendirme Kurulu'na gelirler. Deneyimli Sayıştay üyelerinden oluşan bu kurul raporlara son şeklini vererek Büyük Millet Meclisine sunulmak üzere Sayıştay Başkanlığına verir. Sayıştay Başkanının görevi bu raporları Meclise sunmaktır. Sayıştay Kanunu bu raporlama sürecini net olarak tanımlamıştır. Sayıştay Başkanlığının Rapor Değerlendirme Kurulu sonrası şekil verilen bu raporlara müdahale yetkisi yoktur, kanun bu yolu kapatmıştır. Fakat ortada Sayıştay Başkanının son yayınlanan raporlara müdahale ettiği yönünde çok ciddi iddialar vardır ve bu durumun görevini layıkıyla yapan Sayıştay üyelerini ve denetçilerini son derece rahatsız ettiğinden bahsedilmektedir.” iddiasında bulundu.

“SAYIŞTAY BULGULARI DİKAKTE ALINSAYDI 41 MADENCİ İŞ CİNAYETİNE KURBAN GİTMEYECEKTİ”

41 madencinin şehit düştüğü maden sahasına yönelik Sayıştay bulgularına da dikkati çeken Kaya, “Durumumuz bu ama buna rağmen Sayıştayda devletini milletini çok seven ve görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan çok değerli bürokratlar var, onlar tüm engellemelere rağmen her yıl yaptıkları denetimlerde çok sayıda bulguda yolsuzluklar, usulsüzlükler ve tespitler yapıyorlar. İşte, bunlardan biri de Amasra Maden Sahası'yla ilgili tespitlerdir. Sayıştayın uyarıları dikkate alınmış olsaydı, bugün 41 madencimiz göz göre göre gelen iş cinayetine kurban gitmeyecektir. Gerçi kime anlatıyoruz bunu? Daha cumhuriyetin ne olduğunu anlayamamış kafalara mı? Bu kafalara birkaç söz söylemeden edemeyeceğim. Cumhuriyet, her şeyden önce adam olmak demektir, adam olmak. Cumhuriyetin tüm imkânlarından faydalanıp makam mevki sahibi olanlar, cumhuriyetin ekmeğini yiyip sonra da bu cumhuriyete ve Atatürk'e söz edenler, bu cumhuriyetin size verdikleri haram, zehir zıkkım olsun!” açıklamalarında bulundu.