CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, yurt bulamayan öğrenciler için Ankara’ya döndüğünü ve sorunun çözümü için çalıştığını kaydetti. Milletvekili Kaya, “Kanal İstanbul’u yapacağına ülkenin çocuklarının okuyabilmesi için bu gençlere yurt yapın.” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, yurt bulamayan öğrenciler için Ankara’ya döndüğünü ve sorunun çözümü için çalıştığını kaydetti. İktidarın ‘Yurt sorunu yok’ diyerek yalan söylediğini savunan Milletvekili Kaya, “Şu anda Meclis tatilde ama Ankara dönmek zorunda kaldım. Niye dönmek zorunda kaldım biliyor musunuz? Yurt başvuruları, yurt talepleri, yurt isteklerine çözüm üretebilmek için. Yüzlerce öğrencinin yakını bizleri arayıp bizden çare aradılar. Ama bu ülkeyi 19 yıldır yöneten iktidar mensupları çıkıyorlar utanmadan sıkılmadan ‘Bu ülkede yurt sorunu yok. Otel kalitesinde yurtlar yaptık’ diye övünüyorlar. Öğrenci velileri bizi arayıp diyor ki ‘Başımızı sokacak 3 metrekarelik bir yer olsun. Temizliği hiç önemli değil. ‘Bize yurt bulun’ diye yalvarıyor. Gerçekten üzülüyorum, kahroluyorum. Ben de bir babayım. 19 yıldır iktidardasınız ama ‘Ülkede yurt sorunu yok’ diyorsunuz. Yalan söylüyorsunuz. Bunun birebir şahidi benim. Her gün 30-40 öğrencinin yurt sorunu ile ilgileniyorum. Diğer milletvekili arkadaşlarım da öyle.” ifadelerini kullandı.

“AYIPTIR! KENDİNİZE GELİN”

İktidarın Kanal İstanbul ile övünmesini de eleştiren Trabzon Milletvekili Kaya, “Yurt sorunu yoksa bizi arayan, ‘Ne olur vekilim. Benim çocuğum parkta sabahlıyor.’ diyen anne babalar yalan mı söylüyorlar? Ayıptır! Kendinize gelin. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Beni bir anne aradı. Çocuğu İzmir 9 Eylül Üniversitesini kazanmış. ‘Yurt bulamazsam çocuğumu okutmayacağım, geri alacağım’ dedi ağlayarak. Bizim vicdanımız sızlıyor, sizin sızlamıyor mu? Ortada çok ciddi bir sorun var. Ortada çözüm bekleyen çok ciddi bir sorun var. Biz devlet olarak çocuklarımızın barınma ihtiyacını karşılayamayacaksak neyi karşılayacağız. Çıkmışlar, ‘Kanal İstanbul’u yapacağız, çılgın projeler yapacağız’ı anlatıyorlar. Kanal İstanbul’u yapacağına ülkenin çocuklarının okuyabilmesi için bu gençlere yurt yapın. Cumhuriyet Halk partisi iktidarında Sayın Genel Başkanımız söyledi bir yılda yurt sorununu çözeceğiz. Çözemeyeceğimiz bir sorun değil. Yazlık saraylar yapacağına, kışlık saraylar yapacağına, uçan saraylar alacağınıza öğrencilerimize yurt yapalım.” değerlendirmelerinde bulundu.