Dedi: Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Trabzonspor’u ekonomik olarak uçurumun kenarından alan Berat Albayrak’ın görevi bırakmasının hemen ardından CHP Trabzon teşkilatının basın toplantısına dikkat ettiniz mi? İlk işleri Albayrak ailesine saldırmak oldu.

Dedim: Evet… Çok üzüldüm. Trabzonspor’a siyaset sokulmamasını savunanlar, partinin ilk basın toplantısında Trabzonspor’u konuştu. Yani kendileri siyaset yaptı.

Dedi: Önce CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu başladı. Araştırmacı yazar Sadık Albayrak’ın Trabzonspor tribününde Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yanında oturmasını eleştirerek; “Sadık Albayrak Trabzonspor yöneticisi mi? Her maçta Başkanın yanında oturuyor. Böyle bir görüntü verilir mi?” çıkışını yaptı. Bu çıkışı nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Sadık Albayrak’ı tek başına ‘Berat Bey’in babası’ olarak gören anlayış bize göre Albayrak ailesine haksızlık ediyor. Sadık Albayrak bir tefekkür adamı, bir aydın, bir araştırmacı yazardır. Sadık Albayrak fikirleriyle, kitaplarıyla bir neslin yetişmesine katkı veren bir adamdır. Albayrak’ı Trabzonspor başkanının yanında görmeye tahammül edemeyenler, ideolojik bakmaktadır. Diğer türlü, “Böylesi bir yaklaşım” çağdışı bir anlayıştır. Keşke Sunay Akın da, Trabzonsporlu bir başka aydın da her maç gelse de Trabzonspor Başkanının sağında solunda otursalar. CHP İl Başkanı’nın şu absürt anlayışına bakar mısınız? Trabzonspor Başkanlığını bir aydından, bir tefekkür adamından üstün görüyor. Böyle bir anlayış, siyasette zafiyettir. Siyaset anlayışına terstir. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu tribünde Sadık Albayrak’la yan yana oturuyorsa bundan gurur duymalıdır. Yoksa Sadık Albayrak, Ağaoğlu ile yan yana oturmakla artı bir şeref kazanmaz. Bırakınız Trabzonspor Başkanını… Bir Bakan… Bir Başbakan… Bir Cumhurbaşkanı Trabzonspor tribününe gelse ve orada fikri ne olursa olsun… Topluma mal olmuş bir aydının da olduğunu bilse onu yanına çağırır. Onunla oturmakla gurur duyar.

Dedi: Milletvekili Ahmet Kaya, il başkanına itiraz etti. “Eğri oturup, doğru konuşmak lazım. Sadık Ağabey maçları çok iyi takip ediyor. Berat Bey döneminde Trabzonspor’a ciddi destek vermeye çalıştı. Bu da yadsınamaz bir gerçektir.” dedi. Bu yaklaşıma ne diyorsunuz?

Dedim: Ahmet Kaya da olaya ‘Berat Albayrak’ın babası’ çerçevesinden baktı. Sadık Albayrak’ın bir kitabını okumayı bırakınız, onlarca eserinden bihaber milletvekilimiz, olaya Trabzonspor’a katkı çerçevesinden baktı. O da siyaset yaptı.

Dedi: Milletvekili Ahmet Kaya’nın şu sözlerini nasıl yorumluyorsunuz? Kaya diyor ki; “Geçen sezon kötü bir algı oluşturuldu. Emeğimizle aldığımız saha sonuçları ve şampiyonluğa oynayan takımımız için ‘Hükümet destekliyor. Takım onun için buralarda’ dendi. Bu boyutu ile de zarar verdi.” Bu yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dedim: Bunu ortaya atan, yalan kurgularla Trabzonspor’un başarılarını tartışan Millet İttifakının diğer ortağı Meral Hanımdır. Bu algıyı oluşturan da Meral Hanım’ın çıkışıdır. Bursa’da güya Trabzonsporlu birisi Meral Hanım’a gitmiş de!.. ‘Berat Albayrak Trabzonspor’dan elini çeksin!..’ demiş. Tayyip Bey’i Berat Albayrak üzerinden vurmak isteyen Meral Akşener Trabzonspor’u bile buna alet etmiştir. Berat Albayrak’a ‘Fenerbahçe tribünlerini dinle damat’ diyebilmiştir. Ahmet Kaya samimi ise bundan şikayetçi olsun.

Dedi: CHP İl Başkanı aynı toplantıda ‘Tribüne gittiğim zaman her partiden insan vardır. Kulüp, siyaseti lehine kullanırsa kazanır. Ama siyaset kulübü kullanırsa böyle olur’ diyor. Bu ifadeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Dedi: Söz doğru, tespit yanlış. Kulüp siyaseti kullanabilir ama kendini kullandırmamalıdır. Nitekim burada da öyle olmuştur. Kulübümüz Berat Albayrak’tan yararlanmış, uçurumun kenarından dönmüştür. Berat Bey ise kulübü asla kullanmamıştır. Sessiz ve hatta gizli gizli gelmiş maçlarını izlemiş gitmiştir. Sadık Albayrak’ı siyasetçi olarak görmek ise siyaset bilmemektir.

Şayet Trabzonspor’un siyasete alet edilmesi söz konusu ise bunu CHP İl Başkanlığı Berat Albayrak gider gitmez yapmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.