CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu’nun suya yapılan zamların zaruri olduğunu söylemesinin ardından açıklamada bulundu. Başkan Oyman zamların zaruri olduğu yönündeki söylemleri samimiyetsiz bulduğunu söyleyerek son üç yılda suya yapılan zamların ardından Murat Zorluoğlu ve Atilla Ataman’ın sözlerini hatırlattı.

Zam kararlarının ardından yapılan zorunluluk açıklamalarını samimi bulmadığını ifade eden Oyman, “Zam açıklamaları incelendiği üzere; sürekli İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ile karşılaştırma yapanların, İstanbul’daki zamlara Trabzon’dan ses çıkaranların ve bu söylemleri unutarak, mevcut ekonomik gerçeklerle de yüzleşen açıklamalarında, zamların ‘zaruri’ olduğunu söylemeleri büyük bir samimiyetsizliktir. Bu zamlarla, İstanbul ve Ankara’daki su fiyatlarını geçtiklerini de unutmamalıdırlar. Unutursalar biz hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU ZAMANINDA GELİR GİDERİ KARŞILIYORDU

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu zamanında TİSKİ’nin gelirlerinin giderleri karşılama oranını yüksek olduğunu hatırlatan Oyman, “Önceki Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun son yıllarında TİSKİ’nin, gelirlerinin gideri karşılama oranının yüksek olduğunu, ancak Başkan Murat Zorluoğlu ve Ali Tekataş döneminde bu oranın giderek düştüğünü net bir şekilde görüyoruz. TİSKİ’nin borcunun da her yıl yüksek oranda arttığını ve 400 milyon TL’ye dayandığını öğreniyoruz. Demek ki, burada zam mantığının arkasında, iyi gitmeyen bir yönetim anlayışının olduğunu söylemek mümkündür. Yani vatandaşa zamlarla yüklenenler ama finansal olarak kötüye gitmeye devam ediyor. Yatırım yapacağız diye yola çıkıp, kurumu daha ağır bir borç yüküne bırakmak yöneticilik vasfı değil, iş bilmezliği ve umursamazlığıdır. Karşımıza her gün çıkan bu ve benzeri zamlara, ne alışılır, ne bu zamlarla yaşanır. Susmayacağız! Bu nedenle, asıl bu yönetim anlayışından kurtulmak zaruridir” ifadelerini kullandı.

SU ZAMLARININ DÖNEM TARİHÇESİ

Su zamlarının dönem tarihçesi diye yapılan su zamları ve ardından yapılan konuşmaları sıralayan Oyman şu şekilde konuştu; “28.11.2019 - %18,5 zam. Su birim fiyatı 3,25 TL’den  3,85 TL.  Atilla Ataman: ‘Biraz önce arz ettiğimiz üzere hizmetlerin neden yapılmadığını tartıştığımızda neticesi kaynağı dayanıyor. Hem ucuz su verip hem de hizmet yapamazsınız.’

Murat Üçüncü: ‘İstanbul yüzde 20, Antalya yüzde 20, İzmir’de yüzde 25 kademeli, Eskişehir’de ayın 29’unda yapılacağı su zammı tarifesi belli olacak.  Bizim fiyatımız da halen daha diğer büyükşehirlerden daha düşüktür.’

“24.11.2020 - %12 zam. Su birim fiyatı 3,85 TL’den 4,31 TL. Atilla Ataman: “Yüzde 12'lik zammı çok önemli zam olarak görmeyin. Siyaset yapıyorsunuz haklısınız. Geçen yıl da eleştirdiniz. İstanbul Belediyesi, Trabzon Belediyesinin 2 katı kadar zam yaptı.”

Bakan Soylu, Trabzon’a geliyor! Bakan Soylu, Trabzon’a geliyor!

15.11.2021 Katı Atık Bedeli Su faturasına yansıtıldı. Murat Zorluoğlu: ‘Birçok Büyükşehir Belediyesinde bu uygulamalar mevcuttur. Başka belediyelerde de hazırlık olduğunu biliyoruz. Önemli olan Katı atık bertarafının maliyetidir. Trabzon bu konuda yüksek maliyette çalışıyor ve Büyükşehir belediyesine bu yansıyor.’

‘19.11.2021 - %21 zam. Su birim fiyatı 4,31 TL’den 5,22 TL. Atilla Ataman: ‘TİSKİ’nin borçlanmaması için gelir lazım. Bu geliri azaltalım. TİSKİ’de borçlanmasın. Ne yapacağız?’ ‘Sadece ulaşım bütçesi Trabzon Belediyesinin iki katı kadar olan ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne söyleyin sudan para almasın. Bu gelir bizim hakkımız. Bu hizmetleri yapmak için ya borçlanacaksınız ya da az borçlanabilmek için gelirinizi artıracaksınız.”

‘31.05.2022 - %47 zam.  Su birim fiyatı 5,22 TL’den 7,67 TL. Murat Zorluoğlu: ‘Elektrik giderimiz 2 kat arttı, benzer fiyat artışı da akaryakıtta oldu ve benzer işlerde oldu. Gelecek aylarda işçi maaşları da artıyor. Bu nedenle su gelirimizi makul bir seviyeye taşımamız lazım”

11 BÜYÜKŞEHİRDEN PAHALI

Başkan Zorluoğlu’nun 25 Büyükşehirden daha uygun su ücreti olduğu yönündeki söylemine de cevap veren Oyman, “Türkiye’deki 30 büyükşehir belediyesinden 25 belediye TİSKİ'den pahalıya veriyor suyu. Bu mecbur yapmamız gereken, vatandaşlarımıza hizmetin devam etmesi için yapılması gereken bir zamdır.” Bugün TİSKİ, İstanbul, Ankara, Hatay, Van, Adana, Mersin, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır, Eskişehir vb. büyükşehirlerden daha pahalı su tarifesine sahiptir” dedi.