CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, kentte turizm planlamasının yanlış olduğunu savundu. Yıllardır aynı konuların işlendiğini kaydeden Oyman, “Bir adım atılmamasından sıkıldık” dedi

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, kentte turizm planlamasının yanlış olduğunu savundu. Yıllardır bitmeyen restorasyonlara, restorasyonların aynı döneme gelmesine, vaat edilen sözlerin hayata geçirilmemesine yönelik eleştirilerde bulunan Başkan Oyman, “İnsana, insanlığa, turizme, tarihe, kültüre sözde değil özde değer vermek zorundayız. Son günlerde Atatürk Köşkü üzerinde geçen konuşmalar gündemde yerini aldı. 2013 yılında ihaleye ve restorasyona giren ve 2014 kasım ayında yeniden açılan köşkün 7 yıl sonraki haline insan üzülüyor ve yeniden restorasyona gireceği belirtiliyor. Üzerine “köşke ait olmayan eşyalar tespit ettik” gibi bir açıklama yapmak iki durum geliştirmiştir; birincisi mevcut yönetimden önceki yönetimler, kültür koruma varlığı ve çalışanlar zan altında bırakılmış, ikincisi de eşyaların ne olduğunu ve ziyaretçilere aslına ait olmayan eşyaların sunumunun yapıldığı ifade edilmiştir. Bu durum anlaşıldı ki dün ek bir açıklama yapma ihtiyacı doğdu. Bu rahatsızlık veren konu “ben yapıyorum” “ben rapor hazırlattım” “ben ben ben” anlayışının getirdiği ifadelerin sebep olduğu, “önceki dönemimde merkeze bağlıydım bir şey yapamıyordum, şimdi belediye başkanlığında kendimi buldum” cümlesini kuran bir başkan için ise kibrin varlığı sabittir. Trabzon yönetimlerini bu kibirlerden uzaklaştıracağız. Yapılan açıklamaların ardından kamuoyuna araştırma ve bilgilendirme borcu olduklarını da hatırlatıyor, hele de işletmelerinin belediye şirketlerine devredildiği dönemde bunu yaşamanın daha talihsiz olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman : BİR ADIM ATILMAMASINDAN SIKILDIK”

Turizmle ilgili sorunların yıllardır gündemde olmasına rağmen çözüm için yeterli adımların atılmadığına işaret eden Fatih Suat Oyman, şunları kaydetti: “Restorasyonların aynı anda denk gelmesinin ve uzamasının plan ve organizasyon eksikliği olduğunu vurgularken tarihi, yaşanmışları değerli binalara yapılanları da göz ardı edemiyoruz. Hiç yerli ve yabancı turistlerin gezi forumlarını ya da paylaşımlarını inceler misiniz? Ben sık sık inceliyorum, binaların ne kadar bakımsız olduğunu, tarihi binaların üzerine modern bina inşaatını, kullanılmayan binaları vb. aslında bizim çoktan uygulamaya geçmemiz gereken düşünceler şehrimizin dışında yıllardır konuşuluyor; şehrimizin değerlerine sahip çıkıp en güzelini sunacağız. Turizmin 12 ay yaşanması gereken bu şehirde birçok güzel binalar yıkıldı birçoğuna zarar verildi. Sağlık Bakanlığına bağlı eski Türk Ocağı binası, Milli Eğitime bağlı Nemlizade konağı, yıllardır restorasyonu bitemeyen Trabzon Müzesi, Eski PTT binası, Kaymaklı Manastırı bir an önce planlanarak şehrin değerleri arasına kazandırılmalıdır; ancak sağlık müzesi yapalım gibi anlık kararlarla, içinden çıkılamayan ve tekrarlanan ihalelerle değil. Yıllardır aynı konuların işlenmesi ve bir adım atılmamasından sıkıldık. Turizm Konseyine ve yetkili Belediyelere sesleniyorum; geç kalınmış adımların üzerine bir de ortamı geren açıklamalara değil Trabzon’un tarihi ve turistik değerlerini hak ettiği seviyeye çıkarmaya ve çözüme ihtiyaç var. Aynı kişilerin sürekli değil şehirdeki her dinamiğin fikri önemli olmalıdır, bizler de yardımcı olmak ve fikir beyan etmekten asla geri durmayız.”