HDP’ye bakanlık ürküttü

Emir ÖNEL-Oğuzhan MEMİŞOĞLU-Geçtiğimiz gün CHP milletvekili Gürsel Tekin, “HDP’ye bakanlık verilebilir” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın ardından Türkiye’nin birçok yerinden tepkiler yükselmeye başladı. 61medya olarak biz de sokakta bu sözleri Trabzon’da vatandaşlara sorduk.

İşte vatandaşların cevapları:

“BAKANLIĞA DEĞİL HDP’YE KARŞIYIZ”

1Kadir Ay

Kadir Ay, HDP’ye karşı olduklarını söyleyerek, “Biz HDP’ye bakanlık verilmesinden ziyade HDP’nin kendisine karşıyız. Türk gençleri olarak PKK sempatizanı olan bir partiyi desteklemeyiz. Doğuda Kürdistan kurma hayallerine toptan karşıyız. Bunları destekleyen insanlara da karşıyız.  Açıklamayı yapan Gürsel Tekin’di galiba, talihsiz bir açıklama olmuş. CHP kendi topuğuna sıkıyor. Genel olarak partiler için şu cümleyi kurabiliriz, hepsi aynı değil. Çalıyor ama hepsi çalmıyor diyebiliriz. Fakat HDP için öyle bir cümle kuramayız. Hepsi terör sempatizanıdır. Bütün HDP’liler PKK’lıdır benim gözümde böyledir. Öyle bir bakanlık verilirse kendi fikirlerine göre bakan atayacaklar. Mesela adalet bakanlığı verildiğinde, PKK’lı savcılar ve hakimler görebiliriz. Ülke olarak büyük şeyler kaybederiz” dedi.

“PKK’YI DESTEKLEYEN DÜŞÜNCE ÜLKE İÇİN GÖRÜŞ BEYAN EDEMEZ”

2Doğan Murat Dal

Doğan Murat Dal isimli vatandaş, PKK’yı destekleyen insanların Mecliste söz sahibi olmasının yanlış olduğunu savunarak, “Öncelikle çok üzülüyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir partinin böyle bir cümle söylemesi, ülkemiz ve vatandaşımız için çok yanlış bir durum. PKK’yı destekleyen bir insanın veya topluluğun mecliste söz hakkı olmasına karşıyım. Böyle insanlar ülke ortamında kriz yaratır. PKK’yı destekleyen bir topluluk ülke geleceği hakkında hele de mecliste kesinlikle düşünce beyan edemez. Kesinlikle karşıyım. Türkiye böyle bir durumda, ideallerini, düşünce yapısını, karakterini kaybeder. Türk vatandaşı çizgisini ve düşünce yapısını kaybeder. Duruşunu kaybeder. Türk vatandaşına ve devletine yakışmayacak bir harekettir” ifadelerinde bulundu.

“PKK’YA DAYANANLARA VERİLMESİN”

3Erdoğan Uzun

Erdoğan Uzun, HDP’ye bakanlık verilmesinin yanlış olmadığını belirterek, “Ben 61 yaşındayım. 35 yıl resmi dairede çalıştım, emekli oldum. Bugün söylenen gibi bir Kürt sorunu yok. Kürtlerle birlikte askerlik yaptım, nöbet tuttum. Bugün Selahattin Demirtaş 5 yıldır hapiste yatıyor. Neden ona maaş veriyorsun. Kes cezasını maaş verme. Bir vatandaş nasıl savcının karşısına gidiyor cezası kesiliyorsa onun da kesilsin. BU meclisin sorunu, bu mecliste çözülsün. Şimdiye kadar açılımlar yapıldı, neden çözülmedi? Diğer partilerde de Kürt kardeşlerimiz milletvekili, onlar da maaş alıyor. Bu sorun meclisin orada çözülsün. HDP’ye bakanlık verilsin, neden verilmeyecek? Sonuçta bunu vatandaş seçti. Ama PKK’ya dayananlara vermesin. Hangisi dayanıyor belli değil ki, alınlarına yazmıyor” diye konuştu.

TOKİ Sosyal konut projesinde temel atılacak iller açıklandı! Trabzon listede yok TOKİ Sosyal konut projesinde temel atılacak iller açıklandı! Trabzon listede yok

“HDP’YE KEMİK ATIYORLAR”

4İsmini Vermedi

İsmini vermek istemeyen vatandaş, “CHP ve HDP’nin birbirinden farkı yok. Bakanlık verileceğini sanmıyorum. Gerçekleşemez, onlar HDP’ye kemik atıyorlar, kendileri ile beraber olsunlar diye” dedi.

“VATAN ELDEN GİDECEK”

5Tolgahan Gençoğlu

Tolgahan Gençoğlu ise, şu ifadelerde bulundu: “Açıkçası al birini vur ötekine.  Bunlar aynı şey, ben tasvip etmiyorum. Bunların ne olduğunu herkes biliyor. Ne desem boş, daha kötüye gidecek. Bu işe sadece ekonomik gözle bakmamak lazım. Böyle devam ederse vatan gidecek elden. Benim gözümde çok büyük sıkıntı.”