Dedi: günebakış gazetesi CHP Belediye Meclis Üyesi Oktay Söğüt’ün açıklamalarına yer verdiği için Söğüt parti içinde eleştirilere uğramış. Nasıl yorumluyorsunuz?

Dedim: Yalnız Oktay Bey’in değil… Belediye meclislerinde bu kentin, kent insanının hukukunu arayan ve savunan her meclis üyesinin açıklamasına yer veriyoruz. Belediye meclisleri ne yazık ki iktidar cephesi için yanlışların dile getirilmesinde TBMM’den beter. İktidar mensubu meclis üyeleri hiçbir yanlışa karşı söz bile söyleyemiyorlar. (Yalnızca Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç inandığını dillendirebiliyor) Hal böyle olunca muhalefetten kim olursa olsun kent değerini sorununu savunan her açıklamasına değer ve yer veriyoruz. Bu CHP’li de olabilir, İYİ Partili de olabilir, MHP’li de olabilir. Oktay Bey’in açıklamalarına CHP meclis üyesi diye ayrı bir kıymet vermedik, sözleri de görmezden gelip değersizleştirmedik. Hakkını teslim ettik. İYİ Parti’den gelenler de aynıdır, MHP’den gelenler de… Büyükşehir veya Ortahisar’da hiçbir belediye meclis üyesi ‘Bizim kenti savunan, yanlışa karşı çıkan şu açıklamamıza günebakış yer vermedi’ diyemez. Çünkü kent değerlerini savunmak bizim ilkemizdir.

Dedi: Sizin Büyükşehir’in yanlışlarına ‘yanlış’ demenizden, ötürü o açıklamaları verdiğiniz, böylece o meclis üyesinin söylemlerini kullandığınız iddia ediliyor. En azından CHP içindekiler böyle düşünüyor.

Dedim: Kullanmak veya kullanılmak tabiri basın literatüründe de olsa şık bulmuyoruz. Kimse kimseyi kullanmıyor. Kaldı ki sözün kamuoyuna aktarılması bizim asli görevimiz zira. Bundan biz değil, söyleyen siyasetçi yararlanıyor. Mesele kullanma meselesiyse siyasetçi tabi ki basını kullanarak mesajını verecek. Burada mesaja yer vermemek sorundur. Yani bir gazeteye veya gazeteciye ‘Falanca siyasetçinin mesajına neden yer veriyorsun?’ diye sorulmaz. ‘Neden yer vermiyorsun?’ diye sorgulanır. Görevini yapan gazeteciye ‘neden görevini yapıyorsun?’ sorusunu sormak kadar absürt bir şey olabilir mi? Gelelim ihtiyaç meselesine…

Siyasetçi gazeteciye, gazeteci siyasetçiye muhtaçtır. Ancak daha fazla muhtaç olan siyasetçidir. Günebakış gazetesi, Büyükşehir’in kent sorunlarından uzak… Kent insanını ve ortak akılı önemsemeyen… Kentte derin hatalar yaparak telafisi zor adımlar attığına inanıyorsa… Yaptığı doğruları (zaten görevi) yanında, yanlışlarını da yazabiliyorsa… Bu çerçevede muhalefet meclis üyelerinden gelen açıklamalara da hakkıyla yer veriyorsa bunun neresinde sorun var?

Dedi: Gazete açısından olmayabilir. Ancak CHP şöyle bakıyor: ‘Bu gazete anlayış olarak bize karşı. Haberlerimiz orada neden çıkıyor?”

Dedim: Siyaset aklı öyle düşünemez. CHP’nin açıklamalarına yalnızca CHP çizgisinde yayın yapan gazeteler mi yer verebilir? Ya da AK Parti açıklamalarına yalnızca AK Parti’nin etrafında dolaşan gazeteler mi yer vermelidir!.. Böyle bir basın anlayışı da olmaz, siyaset anlayışı da…

Ulusal medya ne yazık ki bu halde. Ancak yerel basın bu duruma düşemez. Gazetenin yayın çizgisi ne olursa olsun, yerel siyasetçinin partisine bakmadan açıklamasına yer verir. Zira bilir ki okuyucusunu böyle siyaseten ayıramaz.

Kaldı ki CHP’nin bu bağlamda karşısında olarak gördüğü günebakış’a daha fazla ihtiyacı vardır. Belediyeleri AK Parti’nin elinden almayı düşünüyorsa, günebakış gazetesinde yer bulmaktan, bulabilmekten kıymetli ne olabilir? Siyaset, medyayı doğru değerlendirmelidir.

Dedi: O zaman Oktay Söğüt’e partisinden gelen ‘o gazetede beyanların neden yer alıyor?’ sorusu absürt ve geçersizdir.

Dedim: Kesinlikle.. Birincisi; günebakış Oktay Bey’in veya diğer partililerin peşinden koşup beyanat almıyor. Onların sosyal medyada herkese açık beyanlarını alıp okurlarına aktarıyor. İkincisi; o siyasetçiler ‘günebakış bizim beyanlarımıza yer vermesin, istemiyoruz’ deseler bile biz okurlarımıza saygımızdan dolayı yer vermek zorundayız ve vereceğiz.

Yeter ki söylenen sözler hakikat olsun… Yeter ki sözlerle Trabzon ve kent değerleri savunulsun. Kimin söylediğine bakmaz, ne söylediğine bakarız. Tıpkı yanlış yapanın kim olduğuna değil, yaptığı yanlışa baktığımız gibi… Son söz… Hiç tanımadığımız, görüşmediğimiz Sayın Söğüt ve diğer siyasilerin bizim için bu kent adına söylemleri önemlidir. ‘onlar okusunlar da bizi alkışlasınlar’ diye de yazmıyoruz. Okurlarımıza doğru ve gerçekleri aktarmak adına ve hakikatin hatırı için yazıyoruz. Basın ahlakı çerçevesinde yazmamız gerektiği için yazıyoruz. Gerisi Sn. Söğüt’ün dediği gibi kendisini çekemeyenlerin dedikodusudur ve Oktay Bey’in sorunudur. Biz gazetecilik yapıyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.