CHP Trabzon İl Danışma Meclisi toplantısı bugün Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde yapıldı. Yapılan toplantıya İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Kastamonu Milletvekili ve PM üyesi Hasan Baltacı, Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, eski il başkanları, STK temsilcileri ve partililer katıldı.

“CHP’nin Trabzon'da yükselen bir trendi var”

Toplantıda ilk önce söz alan İl Başkanı Hacısalihoğlu seçimlere dikkat çekti. CHP’nin Trabzon’da yükseldiğini söyleyen Hacısalihoğlu, “Toplantının asıl amacı gelecek seçimlerde nasıl başarıya ulaşırız? Herkesin görüş ve önerilerine açık olduğumuzu belirtmek isteriz. İçe dönük hesaplaşmaların partimize bir şey katmayacağını biliyoruz.  Türkiye’nin türlü sorunlarla uğraştığınız biliyoruz. İyi ki CHP ve kadroları var.  Kadrolar nerde derseniz o kadrolar bu salonlardan çıkacak. Yetişmiş bir sürü insanın ülkesinden kaçmak için yol aradığı bir dönemdeyiz. Biz CHP’ye sahip çıkmazsak İran’da ki kız gibi bir muameleye karşı karşıya kalmayacağımızın bir garantisi var. Son zamanlarda partimizde bazı milletvekillerimizin yaptığı açıklama hatalarına biz düşmeyelim. Anket çalışmaları bizi mutlu ediyor. CHP’nin Trabzon'da yükselen bir trendi var. Bu anket çalışmaları bizi perçinlemeli. Hiç kimseye kapı kapatmamalıyız. Biz Halkın partisiyiz. Geçmişte başka partilere gönül vermiş kanaat önderleri olabilir yaklaşan seçimler Anafartalar ve Büyük Taarruz kadar önemli. Sandıkları hep birlikte doldurmalıyız ve o sandıklara hep birlikte sahip çıkmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Millet seçimde gereken cevabı verecek

CHP'li Hacısalihoğlu'ndan Ekrem İmamoğlu çıkışı! CHP'li Hacısalihoğlu'ndan Ekrem İmamoğlu çıkışı!

Trabzon’da yaşanan doğalgaz sıkıntısına değinen Milletvekili Ahmet Kaya, “Millet iktidara gereken cezayı verecek ülkenin genel durumu hakkında hepimiz bilgi sahibiyiz. Önümüzde kara kış var. Ocak şubat aylarının bugünü aratacağını düşünüyorum.  Ülkeyi yönetecek bir iktidar var ama yaptıkları bir şey var. Bu millet onlara ne istedilerse verdiler ama durum ortada. Cumhurbaşkanı Erdoğan çıktı ‘Ülkenin doğalgaz çıkmayan yeri olmayacak yer kalmayacak’ dedi. Trabzon’un 36 mahallesinde doğalgaz yok. Milletin odun alacak kömür alacak gücü yok. Bu ülkeyi 20 yılda bu hale getirdiler ama hala çıkıp düzelteceğiz diyorlar. 7-8 ay sonra seçim olacak ve millet bunlara gereken cezayı verecek diye düşünüyorum. Bu ülkenin bizden başka umudu yok. Umutsuzluklarla dolu ülkede Genel başkanımız altılı masayı kurdu. Biz altılı masayı ayakta tutacağız. Bu umudu hep birlikte büyütmemi lazım. Bu ülkeyi seven herkes bunu yapmalı. Bazı çatlak sesler çıkıyor ama bunu tolere ederek yolumuza devam etmeliyiz. Bunu yaparsak hiçbir güç bunun önüne geçemez. Trabzon'un bir özlemi vardı Trabzonspor şampiyon olsun diye. Oldu çok şükür. Şimdi de diyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olsun ve o günleri göreceğiz.”

“Soframızda 4 ekmeğin 1’ini iktidar almıştır”

İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Danışma meclisi toplantısı kendi iç muhasebesini yaptığı bir platformdur. Orada her şeyi konuşacağız. Ak parti iktidarının yirminci yılında. İktidarların tek bir hedefi vardır. Ülke zenginleşiyor bu zenginlikten herkes kendi payını alıyorsa işler iyi gidiyor ve ülke geleceğe umutla bakıyor demektir. Ama yirmi yılın sonunda vatandaşlar geleceğe karamsarlıkla bakıyor. AK Parti iktidar iktidarın yedi yılda kullandığı dış kaynak 709 milyar dolardır. Bu rakamlardan sonra vatandaşımızın refah içinde yaşaması lazımdı. Bu rakamlar on yedi yıl geriye gidiştir. Asgari ücret 2007 yılı seviyesindedir. Nasıl olur asgari ücrette yüzde 96 artış var. Ama dolar olarak karşılaştırdığınızda 2006 seviyesindedir.  2008 da alınan ekmek miktarı şimdiki ekmek miktarından azdır. Bu hükümet soframızda 4 ekmeğin 1’ini iktidar almıştır. Fındığın fiyatı 52 TL olarak açıklandı. Ama bu rakam 3 doların altındadır. Sonra piyasada tüccar 44 lira civarından satmaya mecbur bırakmıştır vatandaşı. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na bütün örgüt arkadaşlarımızın güvenmesini istiyorum. Genel başkanımız ikinci yüzyıla giren Türkiye’yi Cumhuriyet halk partili bir Cumhurbaşkanı yönetsin diye uğraşıyor. Ben hiç tereddüt etmiyorum. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Türkiye’yi Cumhuriyet halk Partili bir Cumhurbaşkanı yönetecek. Millet ittifakı ile bunu daha da geliştirmek istiyoruz.”