Çevre Bakanlığı 3.5 milyon turisti ağırlayan Uzungöl’ün imar planını 10 yıllardır bitiremedi.

Trabzon'un dünyaca ünlü turizm beldesi Uzungöl, on yıllardır yerleşik nüfusu göz ardı eden imar planlarına karşı mücadele ediyor. İddiaya göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yerleşik nüfusun yapılanmasını öylesine göz ardı ediyor ki hazırladığı planlarda mezarların üzerinden yol geçiriliyor ya da mevcut yol yok sayılarak hazırlanan yeni imar planında bir konaklama tesisinin tam ortasından geçiriliyor. Hal böyle olunca hem Uzungöl sakinleri hem de turizmciler imar planını yargıya taşıyor.

Trabzon'daki kazada hayatını kaybeden Çalık göz yaşlarıyla uğurlandı Trabzon'daki kazada hayatını kaybeden Çalık göz yaşlarıyla uğurlandı

3 AYDIR BAKANLIK RANDEVU VERMİYOR

BUGÜNE kadar bakanlıkça hazırlanan imar planlarını onlarca Uzungöllü yargıya taşırken, Uzungöl Platformu Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile görüşme sağlayarak imar sorununa kalıcı bir şekilde son vermek istiyor. 3 aydır Bakanlıktan randevu alamayan platform üyelerinden Metin İnan, “Kronikleşmiş Uzungöl’ün sorunlarının Uzungöl’ün turizmcileri veya vatandaşlarının olmadığı platformda çözülmesi imkansızdır. Uzungöllüler olmadan sorunları çözmeye çalışıyorlar.”  dedi.

Trabzon’un dünyaca ünlü turizm beldesi Uzungöl, on yıllardır yerleşik nüfusu göz ardı eden imar planlarına karşı mücadele ediyor. İddiaya göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yerleşik nüfusun yapılanmasını öylesine göz ardı ediyor ki hazırladığı planlarda mezarların üzerinden yol geçiriliyor ya da mevcut yol yok sayılarak hazırlanan yeni imar planında bir konaklama tesisinin tam ortasından geçiriliyor. Hal böyle olunca hem Uzungöl sakinleri hem de turizmciler imar planını yargıya taşıyor. Bugüne kadar bakanlıkça hazırlanan imar planlarını onlarca Uzungöllü yargıya taşırken, Uzungöl Platformu Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile görüşme sağlayarak imar sorununa kalıcı bir şekilde son vermek istiyor. 3 aydır Bakanlıktan randevu alamayan platformun üyelerinden Metin İnan, “Kronikleşmiş Uzungöl’ün sorunlarının Uzungöl’ün turizmcileri veya vatandaşlarının olmadığı platformda çözülmesi imkansızdır. Uzungöllüler olmadan sorunları çözmeyi çalışıyorlar.”  dedi.

PARK ALANLARININ TAMAMI RANT ALANINDA TOPLANMIŞ

Uzungöl’ün taleplerinin dikkate alınmadığını ifade eden Uzungöl Platformu Koordinatörü Abdullah Özen, “İnsanların refahının oluşacağı bir planlama değil, tamamen kamu kurum ve kuruluşlarının kendilerine yer ayırmaya çalıştığı planlama görüyoruz. Bunu ispat edebiliriz. 2035 yılı için Uzungöl’ün vizyonu olarak görülen nüfus 2 bin 500. 2 bin 500 nüfus için Uzungöl’de öngörülen 6 tane eğitim alanını imar planına nasıl koyarsınız? 2 bin 500 kişiye normal yasal çerçevede düşen park alanı yeşil alan 25 bin metrekare ayrılması gerekirken planda 110 bin metrekare park alanları ayrılmış. Bu park alanlarının tamamının bir rant alanında, gölün etrafında toplanmasını art niyet görüyoruz.” diye konuştu.

YERLEŞİK ALAN ÜZERİNE YAPILMIŞ BİR PLANLAMA YOK

Uzungöl Turizmciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Keleş, “Birkaç ay önce Çaykara İlçe Milli eğitim müdürü ile görüştük. Bize Çaykara’daki okulları dolduramadıklarını söyledi. Dolayısıyla bir okula ihtiyaç olsaydı Uzungöl’de belediyeye eğitim alanı olarak şartlı devredilmiş bir alan var. Okul ihtiyacı olsa orada okul yapılırdı. Niye siz 6 tane eğitim alanı ayırıyorsunuz? 10 yıl önce Uzungöl’de tribünlü futbol sahamız vardı. Yeni planda futbol sahamız yok. Spor alanı yok. 2022’de çıkarılmaya çalışılan planda spor alanı yok. Çok amaçlı kültür merkezi istedik. O da yok. Burası turizm merkezi. Helikopter pisti istiyoruz. Uzungöl’ün trafiğinin rahatlaması için alternatif yollar istiyoruz. Bunda yanlış var mı? Uzungöl’de yok, yerleşik hayat yok, sadece 3 ay turizm var. Hazırlanan imar planı öyle diyor ama işin aslı böyle değil. Planlamada yerleşik hayat üzerine bir çalışma yok. Bizi yok saydılar.” ifadelerini kullandı. Uzungöl Turizmciler Derneği olarak büro açtıklarını da kaydeden Başkan Keleş, “Bu büroda sürekli personelimiz olacak. Gelen misafirlerimiz yönlendirilecek. Basınla ilişkiler de bu büro üzerinden yürüyecek.” açıklamalarda bulundu.

Songül MAZLUM