Cep telefonu satış bayi sahibi Ahmet Kazaz, Türkiye’de cep telefonlarına yüklü miktarda vergi ödendiğini açıkladı.

Trabzon’da cep telefonu işi yapan 400 nokta Türkiye’de 10 bin nokta olduğunu kaydeden Kazaz, “Trabzon’da cep telefonu ve aksesuar işi yapan yaklaşık 400 nokta, operatörlere ait 30 mağaza var. Türkiye’de yaklaşık 10 bin tane cep telefonu işi yapan nokta var. Sektörün toplam çalışan sayısı pandemi öncesi 100 binlerdeyken, şimdi 70 binlerde.

Haluk Pekşen'in ölümü soruşturuluyor Haluk Pekşen'in ölümü soruşturuluyor

Telefon ve internet üzerinden dolandırıcılık yapan şahıslar vatandaşları canından bezdirdi... 2

Yaptığımız şey; kime ne kazandırıyor? 5 bin TL’ye kadar cep telefonlarını 6-9 ayda 12 taksitle alabiliyorsunuz. Diğeri ise 3 ay… Şahsi kredi kartlarınızla sadece tek çekimle. Türkiye’de bir de zincir kanallar var. Media Markt, Teknosa, Vatan gibi. Burada tehdit ne?” diye konuştu.

iphone 14-1

BİRÇOK SEKTÖRÜ ORTADAN KALDIRABİLECEK UYGULAMALAR VAR

Cep telefonu satış bayilerinin zincir marketlerle rekabet edemediğini belirten Kazaz, “Bir zincir market için cep telefonu işi 10 binlerce ürünün içinde 100 tane üründür. İşi cep telefonu olan sektör için ise en önemli gelir kaynağıdır. Yani onlar orada cep telefonunda yapacak uygulamada kazanç ya da kazançsızlığın ne olacağı konusunda önem ve değer bakış açıları yok. Ama Türkiye’de 70 bin kişinin ekmeği olan bir sektörün, ana işi bu olmayan birçok sektör ortadan kaldırabilecek kadar uygulamalar yapabiliyor.

iphone 22

NE KADAR DOĞRU REKABET VAR?

Şu anda oralarda yapılan uygulama da şu. Siz vatandaş olarak gittiğinizde size bir banka üzerinden 12 ay sıfır komisyonlu kredi veriyor ve size istediğiniz cep telefonunu sıfır komisyon 12 ay taksitle satabiliyor. Ama ben mağazada sadece hat üzerine 3 taksit yapabiliyorum. Ve üzerine de bir dünya faiz koymak zorunda. Böyle bir ortamda ne kadar doğru rekabet var? Devletin kendisi oradan alışveriş yapıyor. Biz de buralardan anlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

cb5e8059a0e63300f59d04bb7bba99d6a0ea1021

YURT DIŞINDAN ALINCA VERGİ YOK!

Cep telefonlarındaki vergi oranlarını açıklayan Kazaz, “Cep telefonundaki vergi oranları.1500 TL’ye kadar aldığınız cep telefonuna yüzde 55 vergi, 3 bin TL’ye kadar aldığınız cep telefonuna yüzde 70, 3 bin TL üzerinde aldığınız cep telefonuna yüzde 80 vergi ödüyorsunuz. Ama bu cep telefonunu gider Gürcistan’dan alır gelirseniz 2 bin 830 TL ödüyorsunuz.

thumbs_b_c_2ae80d72386ba9031e2c88c9a0a3c519

Yurt dışına kimler gider? Parası olan gider. Ya parası olandan vergi almıyoruz cep telefonu sektöründe, Ama Türkiye’den alırsanız yüzde 80 vergi ödemek zorundasınız.

5 bin TL altında 12 ürün var. Yüzde 80 vergi ödeyen sistematikte, siz diğer tarafla rekabeti kontrol etmiyorsanız, yaptırım yapmıyorsanız, bu mücadeleyi sürdürenlerin şekli nereye kadar gidecek onu bilmiyorum.” dedi.