Üroloji ve Fitoterapi Uzmanı Opr. Dr. Fatih Çelik, Pandeminin kanser hastaları üzerindeki etkilerini anlattı

Ortahisar İlçe Teşkilatı'nın açılışında o isimler konuştu! Ortahisar İlçe Teşkilatı'nın açılışında o isimler konuştu!

Trabzon Özel İmperial Hastanesi Üroloji ve Fitoterapi Uzmanı Opr. Dr. Fatih Çelik, Covid-19 pandemisinin kanser hastaları üzerinmdeki etkileri açıkladı. Prostat kanserinin erken teşhis üzerinde teşhisten sonra ise tedavi sürecini de olumsuz etkilediğini vurgulayan Çelik, önümüzdeki yıllarda prostat kanserinde ölüm oranlarının artacağına dikkat çekti.
2022-24 yıllarında prostat kanserinden ölümlerin  yüzde 17,2'lik bir artış yaşanacağını tahmin edildiğini söyleyen Çelik, "Pandemi süreci kanserlerin erken teşhis ve tedavi süreçlerini de olumsuz etkiledi. Doktor hasta ilişkileri sekteye uğradı, tedaviye erişimler zorlaştı, doktorların tedavi tercihlerinde de sorunlar yaşandı. Tüm bunlar mutlaka kanserin ölüm oranlarını olumsuz etkilemiştir. İleriki yıllarda bununla ilgili araştırmalar yapılacak, gerçek rakamlar ve istatistiki veriler mutlaka tespit edilecektir.”ifadelerini kullandı.

Prostat kanseri ölümleri yüzde 17,2'lik bir artışla sonuçlanacak

AW697403_01
Çelik sözlerinin devamında,“Erkeklerde en sık teşhis edilen ikinci kanser prostat kanseri. Covid-19 pandemisi prostat kanserinin hem tarama programlarına katılımı azaltarak erken teşhis üzerinde, hem de teşhisten sonra tedavi sürecini de olumsuz etkilemiştir. Bu durum önümüzdeki yıllarda prostat kanserine özgü daha kötü bir ölüm oranlarına dönüşebilir. Mesela Prostat kanseri teşhisiyle ilişkili prostat spesifik antijen (PSA) testinin pandemi sürecinde istem oranında yüzde 62 ila yüzde 76 oranında düşüş yaşandı. Işın tedavisi kullanım modellerinde ise aylara göre farklılık gösterse de yüzde 6 ila yüzde 20 oranında düşüşler yaşandı. Bu şu demek; muhtemeldir ki; pandeminin neden olduğu gecikmiş tanı süreçlerinden dolayı, 2022-24 yıllarında prostat kanseri ölümlerinde yüzde 17,2'lik bir artışla sonuçlanacağı tahmin edilmektedir.Yine Nükleer tıp teknikleri kullanılarak prostat kanseri evrelemesi yapıldığından, Covid’in bu evrelemede potansiyel kafa karıştırıcı etkisi de bulunmuş ve evrelemede sorunlar yaşanmıştır. Genel olarak, Covid-19 erken teşhis, tedavi ve evreleme dahil olmak üzere prostat kanseri tedavisinin tüm yönlerini derinden etkilemekte ve olumsuz sonuçlar göstermektedir." değerlendirmelerinde bulundu.

Prostat kanseri ile COVID-19'un potansiyel etkileşimine odaklanılmalı


Çelik şu sözlerle açıklamlarını sonlandırdı: “Diğer taraftan, araştırmalar, prostat kanserine karşı mevcut tedavilerle COVID-19'un potansiyel etkileşimine odaklanmaktadır. Mesela, COVID-19 öyküsü olan metastatik prostat kanserli hastalar, kemoterapi ile ilişkili daha ciddi yan etkilerden muzdarip olmuşlardır. Covid 19’un testisleri tutarak testosteron seviyesini düşürdüğü o da potansiyel olarak cinsel sorunlara neden olduğu biliniyor. Düşük testosteron seviyesi olanların Covid 19 açısından şanslı oldukları söyleniyor."