BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun TİSKİ tarafından Çayırbağı halkına yönelik uygulanan su cezalarına getirdiği yorum, tepki topladı. Zorluoğlu’nun Çayırbağı sakinlerinin kaçak su kullandığını iddia ederek, ‘Kaçak su kullanmasınlar. Sayaçlarını taktırsınlar.’ ifadelerine Düzköy eski Belediye Başkanı Abidin Çelik, sert tepki gösterdi. Çelik, “ Çayırbağı halkı su parası ödeyen abonelerin hakkını yemez. Murat Zorluoğlu Bey, Çayırbağı Mahallesi’ni ve Çayırbağı halkını küçük düşürmüştür. Konuyu mağdurlardan dinlemeden basın yoluyla Çayırbağı’nı suçlayıp, küçük düşüren Büyükşehir Belediye Başkanını kınıyorum.” dedi.  

Düzköy Eski Belediye Başkanı Abidin Çelik, TİSKİ’nin Çayırbağı’nda uyguladığı cezalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun televizyonlarda konu ile ilgili konuşmasının halkı küçük düşürmek olduğunu söyleyerek, “Başkan Murat Zorluoğlu Bey, bir TV kanalında kaçak kullanım ve diğer konular hakkında yaptığı basın açıklamasında gerçeğe uygun olmayan beyanlarıyla özellikle Çayırbağı mahallesini ve Çayırbağı halkını küçük düşürmüştür. Çayırbağı beş mahalleden oluşmaktadır ve hiçbir mahallede hiçbir aboneye yazılı uyarı gönderilmemiştir. Ceza uygulanan vatandaşların tamamına yakını böyle bir durumdan habersizdir” dedi.

VATANDAŞ DURUMDAN HABERSİZDİ

Çayırbağı’na içme suyunun hangi şartlar altında nasıl geldiğini anlatan Çelik Başkan Zorluoğlu’nun yaptığı açıklamalara tepki göstererek, “Trabzon ili Düzköy İlçesi Çayırbağı mahallemize içme suyu 1978 yılında o dönemin Çayırbağı Belde Belediye Başkanı Rahmetli İsmail Hakkı Köroğlu tarafından getirilmiştir. Proje dâhilinde Çayırbağı’nın bazı mahallelerine ve bölümlerine su verilememiş, daha sonra vatandaş kendi parası ve imkânlarıyla birlikte su almış, çok sonra inşa edilen belediye su deposundan su alabilmiştir. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Murat Zorluoğlu Bey, bir TV kanalında kaçak kullanım ve diğer konular hakkında yaptığı basın açıklamasında gerçeğe uygun olmayan beyanlarıyla özellikle Çayırbağı mahallesini ve Çayırbağı halkını küçük düşürmüştür. Çayırbağı beş mahalleden oluşmaktadır ve hiçbir mahallede hiçbir aboneye yazılı uyarı gönderilmemiştir. Ceza uygulanan vatandaşların tamamına yakını böyle bir durumdan habersizdir. Sayın Başkan aksini iddia ediyorsa bunu kanıtlamalı ve belgelerini göstermelidir” ifadelerini kullandı.

SU PARASI ÖDEYEN ABONELERİN HAKKINI YEMEZLER

Çelik, Çayırbağı halkının kimsenin hakkını yemediğini, geçmişten beri hayvancıkla uğraştıklarını belirterek, “Çayırbağı halkı tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunup tüm güçlüklere rağmen üretim yapmaktadırlar. Tarlasından, ahırından çıktıktan sonra kadimden beri kullandıkları kapı önündeki çeşmesinde temizliğini yaparlar. Kendileri aynı zamanda su abonesi olup evlerinde kullandıkları suyun parasını öderler. İddia edildiği gibi su parası ödeyen abonelerin hakkını yemezler. Ceza uygulanan kişiler kadimden beri kapı önlerinde kullandıkları çeşmelerinin de saate bağlanması gerektiği yönünde uyarılmış olsalardı bu sulara da saat takarak veya mevcut saatlerine bağlayarak su kullanabilirlerdi” sözlerini kullandı.

ZORLUOĞLU’NA TAVSİYEDE BULUNDU

Başkan Murat Zorluoğlu’na önce kendi sorumluluklarını yerine getirsin diye seslenen Çelik, ceza kesilen vatandaşlara ek süre verilmesini talep ederek, “Diğer taraftan Sayın Başkan vatandaşın görev ve yükümlülüklerini basın önünde sayıp halkı küçük düşürürken, kendi sorumluluklarından hiç söz etmemektedir. Çayırbağın’da sular her zaman çamurlu akmaktadır. Zaman zaman uzun süren kesintiler yaşanmaktadır. Diğer taraftan Tüm Trabzon yaylalarında olduğu gibi Çayırbağı yaylalarında da su hizmeti vermeyeceğini ilan ederek vatandaşı mağdur etmiştir. Yasal sorumluluklarını yerine getirmeyen yönetim anlayışının halkımızı basın önünde karalaması ve küçük düşürmesi büyük bir çelişkidir. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı yalnızca seçim zamanında oy istemek için Çayırbağı’na gelmiş, vatandaşların sorunlarını dinlemek için hiçbir zaman gelmemiştir. Vatandaşların sorunlarını dinlemek için Çayırbağı’na gelirse konu hakkında daha doğru bilgi sahibi olabilecek ve doğru çözümler üretebilecektir. Konuyu mağdurlarından öğrenmeden basın yoluyla vatandaşı suçlayıp küçük düşüren Büyükşehir Belediye Başkanını kınıyorum.  Sayın Büyükşehir Belediye Başkanına tavsiyem, vatandaş aleyhine kesilen para cezaları derhal iptal etmesi, abone olmadan su kullanan tüm vatandaşlara yazılı uyarı gönderilmesini sağlayıp ek süre vermesi buna rağmen abone olmayan kişilere yaptırım uygulamasıdır” dedi.