Çay ile Kilo Vermek mümkün mü? Dünyanın en popüler içecekleri arasında çay önemli bir yer tutuyor. Özellikle Asya ülkelerinde çay tüketimi dünyanın diğer bölgelerine göre oldukça fazladır. Bunun sebebi ise bu kıtaya özgü bir bitki olmasıdır. Çayın tüketilmesinin ana sebebi kilo vermek olmadığı için nasıl tüketildiğine ve ek olarak çayın içine neler katıldığına pek dikkat edilmez. Asıl olan çayın lezzetidir. Zayıflamak için içilen çaylar da oldukça fazla. Ancak bu yazımızda evdeki malzemelerle kolaylıkla yapılabilen ev yapımı çay ve çay kilo veridirir mi konusu üzerinde duracağız.

çay içmek kilo verdirir mi

Çay kilo verdirir mi ? Kilo verdiren çay var mı?

İdiialı cümleleri bolca duyuyoruz. " 1 haftada 8 kilo verdiren çay " "1 ayda 10 kilo verdiren çay ".Peki etkileri nasıl, saglığa zararı var mı?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki bu çay tamamen doğal olduğu için yıllarca dahi tüketebilirsiniz. Hatta bildiğimiz geleneksel çayın yerine tüketenler dahi mevcut. Çay için gerekli olan malzemeler 1 elma, 1 limon, 1 çubuk tarçın, 1 tatlı kaşığı karanfil, 1 tatlı kaşığı tane karabiber, 1 tatlı kaşığı toz zencefil, 1 yemek kaşığı kuru nane ve 1 litre sıcak su.

çay tüketimi 2

Bu kadar fazla malzemeyi gördükten sonra gözünüz korkmasın. Malzeme sayısı fazla olsa da bunlar hemen hemen evlerimizde bulunan malzemeler. Zaten kilo vermek isteyenler de eksikleri tamamlayabilirler. Peki bu çay kilo veridirir mi ? Deneyimleri olanların yorumlarını bekliyoruz. 

Elma ve limonu yıkadıktan sonra kabuklarıyla dilimleyin. Yukarıdaki malzemelerin tamamını içinde 1 litre sıcak su bulunan bir sürahiye boşaltın. Büyük bir kaşıkla suyun içindeki malzemeleri iyice karıştırın. Tam anlamıyla karıştığından emin olmak için bu işlemi 1 dakika boyunca yapın. Böylelikle çayı tüketirken ağzınıza herhangi bir tortunun da gelmesini engellemiş olursunuz. İyice karıştırdıktan sonra oda sıcaklığında en az 4 saat beklemeye bırakın. Çayı tüketmeden önce yine bir defa karıştırın. Böylelikle dibe çöken mineralleri yeniden tüm çayın içine dağıtmış olacaksınız.

çay tüketmek kilo verdirir mji

Ev Yapımı Çay Ne Zaman Tüketilir?

Bu çayı tüm ara ve ana öğünlerden önce bir bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz. Dilerseniz tüketmeden önce yeniden ısıtabilir, dilerseniz soğuk olarak da tüketebilirsiniz. Bunun çayın yararı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır.