Dedi: PKK terör örgütü tarafından kaçırılarak bir mağarada rehin tutulan 13 asker ve polisimizin hunharca katledilmesi olayının yansımalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dedim: “PKK için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” demiyoruz. Zaten artık inlerine giriliyor. Denecekse ki denmeli… HDPKK için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Şu tabloda dahi ellerinde tuttukları silahsız masum insanları katledilen PKK terör örgütünü savunabiliyorlar. Bu nasıl bir Allah-peygamber düşmanlığıdır. Nasıl bir insanlık düşmanlığıdır. PKK terör örgütünü şu şartlarda bile savunan… Savunma refleksi oluşturan HDP’nin insan haklarını ağzından düşürmeyen sefilleri… Siz gerçekten PKK’nın uzantısısınız.

Dedi: Burada HDP’ye tavır alınması önemli. Esas yük de CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarına düşüyor olmalı. Bu çerçevede bir değişim bekliyor musunuz?

Dedim: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ne yazık ki Mehmet Bekaroğlu kafasına teslim. Hal böyle olunca artık “PKK terör örgütü”, “PKK teröristleri” diyemiyorlar. Adını vermeden bir terör örgütünü ve teröristleri kınıyorlar!.. CHP’nin bu tavrı, parti içinde de ciddi bir rahatsızlık yarattı. CHP bir anlamda “İlkeler mi, yoksa iktidar mı?” noktasına geldi. Ya ilkelerini savunup HDP’yi uyaracak veya ilkelerini unutup iktidar olabilmek için HDP’yi meşrulaştıracak!.. Aklınıza şu soru takılabilir.. “HDP meşru değil mi?” Cevabı net ve kesin… Hayır değil.. Hukuken meşru olması, Türk halkı tarafından meşru sayıldığı anlamına gelmez. Türk halkı HDP’yi PKK’nın meşru çocuğu olarak nitelendiriyor ve ahlaken ülkenin bir partisi olarak kabul etmiyor. İşte bu noktada CHP devreye girerek HDP’yi Türk halkının gözünde meşrulaştırmak istiyor.

Dedi: Daha önce AK Parti bunu yapmadı mı? HDP ile anlaşıp Açılım yapmadı mı?

Dedim: Evet yaptı. Yaptı lakin o farklıydı. HDP, PKK’dan silah bırakmasını istemiş ve PKK silah bırakacaktı. Yani şartları vardı. AK Parti bunu ‘Baldıran zehri içmek’ olarak yorumladı. Peki şimdi öyle mi? HDP, PKK’yı dışlarsa… Silah bırakmaya çağırsa.. Bu tür olaylarda kınarsa… Ve çözümün yalnızca demokrasi içinde olduğunu savunsa CHP o zaman elbette ittifak yapsın. Ancak HDP bunların hiçbirini yapmadığı gibi hala PKK’yı savunuyor. Şu katliamda bile savunuyor.

Dedi: ‘Burada esas yük CHP ve İYİ parti Genel Başkanlarına düşüyor’ dediniz. CHP açısından anlattınız. İYİ Parti açısından nasıl yorumlarsınız? İYİ Parti’nin tavrında değişim olur mu?

Dedim: İYİ Parti’nin tavrı, CHP’nin tavrından çok önemli. Zira psikolojik olarak eşik, İYİ Partinin tavrıyla aşılmak isteniyor. CHP, tek başına HDP’yi toplum nazarında meşru hale getiremez. Aksine CHP de yanar. Ancak İYİ Parti’de (kerhen de olsa) bu meşrulaştırmaya ortak olursa işte Türkiye o zaman bu mücadeleyi kaybetti demektir.

Dedi: İYİ Parti’nin bu bağlamda gizli ve dolaylı da olsa meşrulaştırdığını veya ittifak içinde olduğunu söyleyebilir misiniz?

Dedim: Elbette söylenebilir. Yerel seçimlerde aynı yere oy verdiler. Bugün o belediyelerde birbirlerinden ilgisiz de olsa ortaklar. İzmir’de İstanbul’da birlikte çalışıyorlar. Ayrıca İYİ Parti’nin Diyarbakır Anneleri’ne destek vermemesi HDP’ye destek demektir. Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istemek HDP’ye destek demektir.

Dedi: Ama Meral Hanım dün “Selahattin Demirtaş teröristtir. Biz ‘mahkemesi biran evvel bitsin’ dedik” diyor. Bu serbest bırakılmasını istemek midir?

Dedim: Meral Hanım şimdi böyle diyor. Hani yazımızın en başında ‘HDP için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak,! Demiştik ya!.. İşte somut örneklerden biri de budur.

Dedi: İçişleri ve Milli Savunma Bakanlarının CHP ve İYİ Parti liderlerini bilgilendirmesine ne diyorsunuz?

Dedim: Olması gereken budur. Anlatılması gereken çok önemli gelişmeler vardır. Türkiye’nin tek yürek olma zamanıdır. PKK bitiyor. Gara operasyonuyla Kandil’in yolu kesildi. Sincar kuşatıldı. PKK terör örgütüne karşı tarihin en önemli kavşağına girildi. Elbette bu noktada tek yürek olmak gerekli. Bunu sağlayacak olan da hükümettir. Hükümet işte bu adımları atıyor. 13 şehidimizin ardından HDP için hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. İnşallah bu büyük acı, güzel şeylere vesile olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.