Canan Karatay,  evlerde temizlik için çok sık kullanılan temizlik maddeleri hakkında önemli uyarılarda bulundu. Karatay bu maddelerin hafızaya ve beyne zarar verdiğini söyledi.  

Beyni bozuyor

Ünlü doktor evlerde temizlik yaparken kullanılan dezenfektan, deterjan ve çamaşır suyu ile ilgili açıklamalar yaptı.  Beyne zarar veren bu maddelerin kullanılmamasını, özellikle yetişme çağındaki çocukların uzak tutulması gerektiğini söyledi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki o kentin Sağlık Müdürü’nden uyarı Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki o kentin Sağlık Müdürü’nden uyarı

Çamaşır suyunun içeriğinde ne var?

Etken madde olarak genellikle Sodyum Hipoklorit (NaClO) içeren çamaşır suyu temizlik ve hijyen amacıyla kullanılır. Koronavirüs sebebiyle tüm temizlik malzemelerinin kullanımı arttığı gibi çamaşır suyunun da kullanımı artmıştır.

Çamaşır suyunun zararları nelerdir?

Temizlikte fazla kullanılan çamaşır suyunun neden olduğu hastalıkların başında ağız, mide ve boğazda iltihap sorunu geliyor. Çamaşır suyu kullanılınca ortaya çıkan karbon tetraklorür ve kloroform maddeleri kanser riskini arttırır, akciğer solunum yollarında hasara neden olur.

sirke_temizlik

Doğal temizlik ürünleri kullanın

Canan Karatay, temizlik için sirke gibi doğal temizlik ürünlerinin kullanılmasını tavsiye etti. Bulaşık makinesi olmadığı belirten doktor, çamaşırlarını sodyum karbonatla yıkadığını söyledi.

Sirke temizlikte ne kadar etkilidir?

Sirkede %5 oranında asetik asit bulunmaktadır. Tamamen doğal olduğu için çevreye zarar vermez. Beyaz sirke ile yapılan temizlik, dezenfekte eder, kireci çözer ve kötü kokuları giderir.

Temizlikte sirke nasıl kullanılır?

Sirkeli su tek başına kullanıldığı gibi diğer temizlik maddeleri ile de kullanılabilir. Bardaklardaki lekeleri çıkarmak, pencerelerin temizliğini sağlamak, dolapları temizlemek gibi pek çok farklı alanda sirke tercih edilebilir.