Çam terebentini, canlı ağaçlardan elde edilen reçinenin çam ağaçlarından damıtılmasıyla elde edilen bir maddedir. Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan terebentin gerçek bir şifa deposudur. Çam yağı ya da çam terebentin olarak da adlandırılan bu madde renksiz ya da soluk sarı, uçucu yağ özelliğindedir.çam trebendi yağı

Çam terebentin yağı faydaları nelerdir?

Bağırsak sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Hemoroide iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırarak kilo verilmesine yardımcı olur. Idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

Saç dökülmesini önler. Saç köklerini besleyerek onarır. Kepek oluşumunu engeller.

Akciğer hastalıklarında yaşanan şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliğiyle bilinir.

Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedaviye yardımcı olur.

Banyo suyuna katıldığında vücudu rahatlatır. Stress ve yorgunluğu giderici bir etkiye sahiptir.

Çam terebentin yağı, romatizmal ağrılar ve eklem ağrısı üzerinde ağrı kesici etkiye sahiptir.

Antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri nedeniyle ciltte oluşan bakteri kaynaklı hastalıkları engeller. Sivilce, egzama ve akne gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde kırışık oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Kan dolaşımı hızlandırarak vücudun genç kalmasına yardımcı olur. Varis gibi kan dolaşım bozukluğu hastalıklarının oluşumunu engeller.

Konsantrasyon eksikliğine iyi gelir.

Çam terebentin yağı nasıl kullanılır?

Çam terebentin yağı oldukça keskin ve yakıcı bir yapıya sahip olduğundan, saç bakımında kullanmak için direkt saç derisine sürülmesi önerilmemektedir. Çam terebentin yağının şampuan içine damlatılması ve şampuanla karıştırılarak kullanılması gerekir. Bu nedenle 200 ml şampuanın içine 20 – 25 damla çam terebentin yağı eklenmesi uygundur.

Çam terebentin yağının cilt sağlığı için kullanılması durumunda mutlaka taşıyıcı bir yağ ile inceltilmesi gerekir. Böylece taşıyıcı yağ ile karıştırılan çam terebentin yağını cilt çok daha kolay tolere edebilecektir. 

Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili olan çam terebentin yağının kullanım esnasında cilde ve gözlere temas etmemesi gerekir. Solunum yolları hastalıklarının tedavisinde bir kase kaynar suyun içine 1 - 2 damla çam terebentin yağının damlatılması ve buharının solunması yeterlidir.