14 Nisan 2022 Günü Fındıklı ilçemizde düzenlenen ‘1. Viçe Kitap Günleri’ etkinliğine şair- yazar Neriman Calap ve arkadaşlarıyla birlikte katıldık.
Etkinlik alanını dolaşırken, çay ürünü ile ilgili karikatürlerin bulunduğu stant fevkalade etkileyiciydi. Çay ürününün bahçeden-bardağa yaşadığı serüven, sanatsal olarak harikaydı.

Burada konuştuğum insanlar çay üreticisiydi. Yeni çay sezonunun hemen başlarında çay ile ilgili sorunlarını benimle paylaştılar.
Gübrenin tonu 2600 TL den 9000 TL ye çıkmıştı.Üreticinin yarısından çoğu gübre alamamıştı.

Üreticiler; çaylarını geçtiğimiz çay sezonunda devletin açıkladığı çay fiyatının yarısına (taban fiyat demiyorlar) özel sektöre vermek zorunda kalmıştı.

RTE Üniversitesinde hazırlanan ‘Çay Kanunu’ üretici dikkate alınmadan TBMM’ye gönderilmişti. Konuyla etraflı olarak ilgilenen yoldaşım Süleyman Hacıbektaşoğlu’nun yaptığı bilgilendirmeleri de katarak, üreticinin sesini duyurmanın anlamlı olacağını düşündüm.
Aynı zamanda çay üreticisi de olan yoldaşımın, çay sorunlarının çözümüne yönelik olarak “Çay Meclisleri” oluşturma çabası içerisinde olduklarını belirtince konuya ilgim daha da yoğunlaştı.

Artvin’den Giresun’a kadar olan çay üreticileriyle, çay kooperatifleriyle, işçi sendikalarıyla ve Ziraat Odalarıyla görüşerek, bu meclisleri bizzat üreticilerin katılımıyla oluşturmaya çalışmaları örnek bir örgütlenmeyi hedefliyor.

Çay üreticisinin sorunları sadece üreticilerini ilgilendirmiyor. Bölgedeki çay sanayisini de olumsuz etkileyerek esnafın ticaret yapmasına zarar verdiği gibi işsizliğe ve dışarıya göçe de neden oluyor.

Çayın sorunlarıyla ilgili olarak Rize’de Disk Gıda- İş salonunda bir toplantı gerçekleştirerek çay üreticilerinin acil taleplerini basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdular.

Bu talepler doğrultusunda düzenlenen imza kampanyası ise halen sürüyor.
Çay üreticileri bu imza kampanyasıyla şu taleplerin karşılanmasını istiyorlar.
1- Yaş çay alımında taban fiyat uygulanmalıdır. Yaş çay taban fiyatı 9.00 TL olmalıdır.
2- Gübre fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklanan üretici kaybı devlet tarafından karşılanmalıdır.
3- Çay üreticisi özel sektör karşısında korunarak, taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklanmalıdır
4- RTE Üniversitesi’nde hazırlanmış olan ve özel sektörü koruyan, üreticiden saklanan ‘yaş çay yasa tasarısı’ geri çekilmeli, üreticilerle ve örgütleriyle yeniden hazırlanmalıdır.
5- Çayda kota ve kontenjan uygulamasına son verilmelidir.
6- Mevsimlik işçiler kadroya alınmalıdır.
Üreticiler bu talepler doğrultusunda; Borçka ve Tirebolu’dan aynı zamanda başlatılacak bir yürüyüş ile Rize ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde buluşarak toplanan imzaları yetkililere iletecekler.
Umuyorum ki çay üreticilerinin bu çabaları, yetkililerce dikkate alınarak bir ‘demokratikleşme’ örneği gerçekleştirilir.
Başarılı organizasyonlara imza atan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu’nu ve çay üreticilerinin sesini yükselten Süleyman Hacıbektaşoğlu ve arkadaşlarını yürekten kutluyorum.