Büyükşehir Belediyesinin Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’ndan Millet İttifakı çıkışı

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Millet İttifakı’nın içinde sisli ve flu alanlar olduğuna işaret ederek İYİ Parti’ye yeni ittifak ve çalıştay yapılması yönünde çağrı yaptı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, İYİ Parti’nin Millet İttifakı’ndan beklediği kazanımı elde edemediğini ileri sürerek, partiye yeni bir ittifak ve çalıştay önerisinde bulundu. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili iken başlatılan disiplin süreci yüzünden istifa eden Çakıroğlu, Millet İttifakı’nın içinde sisli ve flu alanlar olduğuna dikkat çekti. İYİ Parti’nin çıkarkarının göz önünde bulundurulduğu bir çalıştay düzenlenmesinin sağlayacağı faydaya dikkat çeken Çakıroğlu, “Suni gündemlerin gündem olduğu ve maalesef siyasete ilgi duyanların her geçen gün reel siyasetin rasyonelliğini sorguladığı ülkemizde İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Yeniçağ Gazetesi imtiyaz sahibi Sayın Ahmet Çelik'in açıklamaları ilgimi çekti. Birkaç gündür içinde bulunulan ittifak ile ilgili yaşanan doku uyuşmazlığına karşı yapılan ve kanaatimce kişisellikten daha üstte ve ortak bir aklın ürünü olan açıklamalar, siyaset sosyolojisini de barındıran aklın ürünüdür. Siyasette rüzgarı arkasına alınca doğru zamanda yelkeni açmak ve yelkeni rüzgar ile doldurmak diye ele aldığım olgu tam da budur. Sayın Ahmet Çelik, belli ki gazetecilik hüviyetinin de etkisiyle en sağlam ayağı toplum olan, olması gereken siyasetin doğru duygusunu yakalayabilmiş ve vurguluyor.

Fransa'da yaşayan Havva Reis enflasyonu konuştu Fransa'da yaşayan Havva Reis enflasyonu konuştu

resized_e9d68-1daa76abahmetcelikgias_cover

Bu ülkenin ruhu, seçmen profili, beklentileri ve tercihleri doğru okunmalıdır. Kuruluş fikrinde, aşamasında olduğum İYİ Parti, bugün millet için güçlü bir seçenek olabilecek noktadadır. Lakin içinde bulunduğu ittifak ile doku uyuşmazlığı var ve büyüme hızında ivme düşüklüğü yaşamaktadır.” değerlendirmelerinde bulundu. 

 MİLLET İTTİFAKININ İÇİNDE VAR OLAN SİSLİ, FULÜ ALANLAR…

İYİ Parti’nin Millet İttifakı’ndan beklediği kazanımı elde edinemediğini savunan Çakıroğlu, “Evet, ama ile başlayan kelimelerin içinde özne olan İYİ Parti, bu ''ama''yı ortadan kaldırıp, güçlü bir seçenek olabilir. Yeni kurulan Deva, Gelecek ve Memleket Partisi gibi partiler içinden koptukları bütünün çok benzer parçaları olarak görülmektedirler. İYİ Parti, yine defaatle vurguladığım "kadro ve kalite" konusunda da ivedi adımlar atarak iktidara giden yolu daha kısaltabilecektir. Millet İttifakının içinde var olan sisli, fulü alanlar İYİ Parti'nin duruşuyla uyuşmamaktadır. İttifak, kazan-kazan diye formüle edilmiş ancak sonuçlar bu şekilde oluşmamıştır. CHP ve taşıdığı ideolojiye kendini yakın gören seçmen İYİ Parti'ye mesafeli yaklaşmış ve İYİ Parti, yerel ve genel seçimlerde beklediği şekilde kazanım elde edememiştir.” açıklamalarında bulundu. 

iyi parti millet ittifakı 2

SİYASET İNSAN YEME ARENASI OLMAKTAN KURTULMALI

İYİ Parti’ye çalıştay önerisinde de bulunan Çakıroğlu, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Siyasete başladığım ilk günden beri sokakta olmayı, sokağa kulak kabartmayı önemsedim. Çünkü başarı ve başarısızlık sokakta... Belki siyasi tecrübe, donanım da… Ülkenin insan potansiyeli yüksek, bu minvalde siyasi figür, akıl potansiyeli de yüksek. İlle de daraltılmış çevrelerde, tekelleşmiş isimler üzerinde doğru fikri aramamak gerekir. Parçadan bütüne gitmek, yani bireylerin fikriyle bir üst akıl oluşturmak, belli kişilerin tekelinden siyaseti kurtarmak gerekiyor. Bu anlamda her fikir, düşünce, akıl değerlidir. Kendinize göre değerli gördüğünüz isimlerin, ille de doğru isimler olduğunu ya da değerli fikirler üreteceğini düşünmemelisiniz. İYİ Parti bu yanılgı veya yanlışlardan da uzaklaşmalı. Sürekli suni gündemlerin siyaset aklını körelttiği ülkemizde, farklı düşüncelerin, algılardan soyutlanarak oluşan fikirlerin, cesaretle doğru bildiğini söyleyen isimlerin değeri her geçen gün daha da artmaktadır. Siyaset, insan yeme arenası, rakip gördüğünü yok etme alanı, koltuğu ele geçirme veya koruma sahası olmaktan kurtulmalı. Kısır tartışmalardan sıkıldık. Ülke adına doğru siyaset için birilerinin kafa yorduğuna inancımızı kaybettik.  Yeni bir ittifak ve ittifakın taşıyıcı vagonu olması gerektiğine inandığımız İYİ Parti adına, yapılan fikir jimnastiği umarım bir çalıştaya döner.”