Dedi: Büyükşehir ile ilgili ‘Varan1’, ‘Varan2’, ‘Varan3’ biçiminde ihale evrakları yayınlıyorsunuz. Bunlarla ne demek veya ne yapmak istiyorsunuz?

Dedim: Trabzon Büyükşehir Belediyesi inanılmaz bir israfın ve rantın içinde yüzüyor. Ne yetim hakkı!.. Ne gönül belediyeciliği ile izah edilemez. Başlanmayan Terminal binasına 320 bin liraya bir dakikalık tanıtım filmi yapmışlar. Açık ihaleyle değil. Teklif alma yöntemiyle… Bunu hangi vicdan kabul edebilir? Terminal, iki yıl sonra bitecek. Bitince tanıt!.. Üstelik 20-30 bin liraya yapılabilecek bir tanıtım filmini 320 bin liraya nasıl yaptırırsınız? Sadece terminal değil… Devam ediyor…

Kızlar Manastırı’na benzer tanıtım filmi yaptırmışlar. Yine pazarlık usulü… 310 bin liraya.. Kime tanıtıyorsunuz? Bu nasıl bir para harcamadır? Ankara’da bir firmaya yaptır, babam yaptır. Sonra kamuoyunun önüne çık ve “milletin parasını tasarruf ediyoruz de!..”

Trabzon Büyükşehir Belediyesi icraatlarını tanıtan benzer başka bir film… Bedeli 322 bin lira… Yine aynı firma.. Yine Ankara… Bu iş sanki ranta dönüşmüş…

Dedi: İki dakikalık iki filme gerçekten 634 bin lira mı ödendi? Yarın üçüncü bir tanıtım filmi daha yaptırıldığında üç dakikalık üç filme 1 milyon lira mı ödenmiş olacak?

Dedim: Tablo ortada… İhale evraklarını, son rakamları yayınlıyoruz. Ne eksik ne fazla… Bundan sonra da yayınlamaya ve Trabzon halkını bilgilendirmeye devam edeceğiz. Kaldı ki pazarlık usulü ile yaptırılan bu işler küçük işler. Daha büyük, çok daha büyük işler de böyle ‘acele’ statüsüne sokularak pazarlık usulü ile diledikleri firmalara yaptırılıyor.

Dedi: Hepsi ilginç ama 4 derginin hazırlanmasına (Baskı yok. Sadece tasarım işine) 182 bin lira ödenmesi beni çok üzdü. Böyle bir şey nasıl olabilir? Nasıl izah edilebilir?

Dedim: Ben üzülemiyorum. Zira burada Trabzon’un hiçbir iradesi yok. Bizim irademizle gelmedi ki üzülelim. Tayyip Bey gönderdi. Gönül Belediyeciliği yapsın diye gönderdi. İşte size “Gönül Belediyeciliği!” 45 bin liraya bir dergi tasarımı… 320 bin liraya 66 saniyelik ilan…

Başkan Zorluoğlu, ‘T Dergisi’ diye bir dergi yaptırıyor. Sadece tasarım ve sadece dört sayı… Tam 296 bin lira maliyet belirliyor. Yani dergi başına 74 bin lira… Bir dergiyi 74 bin liraya hazırlatan anlayış daha sonra güya pazarlık yapıp 45 bin liraya düşürüyor. Yani 296 bin liraya vermeyi planladığı işi 182 bin liraya veriyor. ‘İndirim yaptırdık’ demek için!.. Bunu hangi mantık makul kabul edebilir? Biz de dergi çıkartıyoruz. Kitap yaptırıyoruz. Biz de İstanbul’da 1.sınıf ajanslara kitap tasarımı hazırlatıyoruz. Olur, 8-10 bin lira… Üstelik 300-350 sayfalık kitaplar. Bir derginin hazırlanması, tasarımı 45 bin lira olur mu?

Dedi: Belki özellikleri vardır. Özellik yazılmadı mı?

Dedim: Yazıldı evet… Gizlilik yazıldı… İkinci maddede, 2021 yılında toplam 4 sayı çıkartılacağı yazıldı. 6. Maddede ise ‘gizlilik’ şartı koymuşlar. Firma bu bilgileri 5 yıl süreyle gizlemek zorundaymış. Şart koymuşlar. “Yüklenici, sözleşmeye ait her hangi bir detayı ifşa etmeyecek ve yayımlanmayacaktır” denilmiş. Neyi ve hangi bilgileri kimden gizliyorlar anlayamadık!..

Dedi: Hep Ankara’da ve aynı firma mı alıyor işi?

Dedim: Almıyor. Doğrudan temin yöntemiyle Ankara’daki firmalara veriyorlar.

Dedi: Yani, herkese açık bir ihale değil mi bunlar? İsteyen giremez mi? Rekabet yok mu?

Dedim: Hayır.. İsteyen daha az verecek olan daha kaliteli yapacak olan giremez. Zaten sorun da burada… Teklif (Pazarlık usulüyle) istediği firmaya veriyor. (21-F) diye acil bir madde var. Bu maddeye sokup istediği yerden alıyor, yaptırıyor. Bu tanıtım videolarının acelesi nedir? Turizm sezonu bitti de, Kızlar Manastırı’na kimse gitmedi mi? Terminal yapıldı bitti de kimse görmedi mi? Bunun neresi Gönül Belediyeciliği. Herkese açık olsa belki bir film 30-40 bin liraya yapılacak. 1 dergi tasarımı 45 bin liraya değil, 5 bin liraya yapılacak.

Dedi: Tayyip Bey’in bunlardan haberi var mı?

Dedim: Tabi ki yoktur. Tayyip Erdoğan Gönül Belediyeciliği yapsın diye yolladı. Bizim Büyükşehir Belediye Başkanı da böyle yapıyor!.. Bedelini de bir gün sandıkta AK Parti ödeyecek. Biz yalnızca zabıt kâtipliğini yapıyoruz. Geleceğe kayıt düşüyoruz. Sorumluluğumuzun gereğini yerine getiriyoruz. Yani gazetecilik sorumluluğu…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.