Büyükşehir şirketi TULAŞ’ın pazarlık usulü ile yaptığı akaryakıt alımı tepki çekti

Songül MAZLUM - Trabzon Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden TULAŞ, Motorin, Otomatik Taşıt Tanıma Sistemi (OTTS) ile Motorin Alımı ve Adblue ihalesine çıktı. İhalede yine pazarlık usulü tercih edilirken, yaklaşık maliyet 42 milyon 992 bin TL olarak belirlendi ancak sözleşme 43 milyon 555 bin TL’ye imzalandı. İhalenin pazarlık usulüyle 21 B maddesinden yapılması ise tepki topladı. Büyükşehir Belediye Meclisinin Bağımsız Üyesi Davut Çakıroğlu, açık ihale yapılması gerektiğini kaydetti.

Trabzon Havalimanı’na sadece 1 ayda 1.5 milyon yolcu indi Trabzon Havalimanı’na sadece 1 ayda 1.5 milyon yolcu indi

Meclis Üyesi Çakıroğlu

21B’Yİ GEREKTİREN HALLERDEN HİÇBİRİ YOK

İhalenin rekabeti oluşturacak açık ihale yöntemi ile yapılması gerektiğini savunan Meclis Üyesi Çakıroğlu, “21B maddesine göre yapılan ihalelerde rekabet oluşmuyor. Dolayısıyla bu adrese teslim oluyor. Olağanüstü bir durum yok. 21B’yi gerektiren hallerden hiçbiri yok. 21B’nin hangi hallerde yapılabileceği açık. Doğal afetlerde, acil ihtiyaçlarda, ihale sürecinin beklenemeyeceği durumlarda kullanılır. Bugün 43 milyonluk akaryakıtı 21 B’den almayı gerektirecek durum nedir? Depolar sıfırlandı mı? Otobüsleri mi kullanamıyoruz? İhaleye rahatlıkla gidilip, açık ihale yapılabilirdi.”  dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden TULAŞ, Motorin, Otomatik Taşıt Tanıma Sistemi (OTTS) ile Motorin Alımı ve Adblue ihalesine çıktı. İhalede yine pazarlık usulü tercih edilirken, yaklaşık maliyet 42 milyon 992 bin TL olarak belirlendi ancak sözleşme FULPET Akaryakıt Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi ile 43 milyon 555 bin TL’ye imzalandı. İhalenin pazarlık usulüyle 21 B maddesinden yapılması ise tepki topladı. Büyükşehir Belediye Meclisinin Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Büyükşehir Belediyesi şirketi TULAŞ’ın 43 milyon 555 bin liraya pazarlık usulüyle mal alımı yapılmasını eleştirdi.

43 MİLYONLUK AKARYAKITI 21 B’DEN ALMAYI GEREKTİRECEK DURUM NEDİR?

İhalenin rekabeti oluşturacak açık ihale yöntemi ile yapılması gerektiğini savunan Meclis Üyesi Çakıroğlu, şunları kaydetti: “4734 Sayılı İhale Kanununun amacı belli. İhalelerin temel amacı rekabet oluşturup kamu yararı sağlamaktır. 21B maddesine göre yapılan ihalelerde rekabet oluşmuyor. Dolayısıyla bu adrese teslim oluyor. Olağanüstü bir durum yok, bu ihaleyi 21B’ye göre yapacak, 21B’yi gerektiren hallerden hiçbiri yok. Neden 21B’ye göre yapılıyor? Bu yöntem doğru değil. 21B’nin hangi hallerde yapılabileceği açık açık tanımlanıyor. Doğal afetlerde, acil ihtiyaçlarda, ihale sürecinin beklenemeyeceği durumlarda kullanılır. Bugün 43 milyonluk akaryakıtı 21 B’den almayı gerektirecek durum nedir? Depolar sıfırlandı mı? Otobüsleri mi kullanamıyoruz? Alınan yakıt zaten bir plan dahilinde alınıyordu. İhaleye rahatlıkla gidilip, açık ihale yapılabilirdi. İlla biz siz yanlış iş yapıyorsunuz demiyoruz. Yaptığınız işler, tercihler doğru değil. 21 B maddesi de hiç kullanılmaz demiyoruz. 21 B’nin altını dolduracak unsurlar oluşmamış, yok. Pandemi yok, sel yok, tedarikte bir sorun yok. Hiçbir şey yok!.. 21 B olağanüstü hallerde kullanılabilir. Olağanüstü hal olmadı.”