Trabzon’da o mahallerde 18 madde imar planıyla ilgili kesin karar verildi.

Trabzon’un Ortahisar ilçesinin bazı mahallelerinde imar kanununun 18. Maddesi uygulanması planlandı ancak vatandaşların itirazı haklı bulunarak iptal edildiği açıklandı. Küçük Sanayi sitelerinin yapılacak olduğu kırsal alanlarda ise özel mülkün kamulaştırılması suretiyle imar planın uygulanmasına karar verilirken, imar planına 520 adet itirazın olduğu ancak yapılan itirazlar reddedilerek kırsal alanda sanayinin korunması yönünde karar oy çokluğuyla alındı.

WhatsApp Image 2022-06-10 at 15.13.03

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Haziran ayı toplantısı üçüncü birleşimiyle devam etti.  İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen son maddede Kutlugün, Düzyurt, Gözalan, Gölçayır ve Çukurçayır mahallelerini kapsayan alanda yapılan 1/25 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği, 1/5000 ölçekli ilave ile revizyon nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli ilave ve revizyon uygulama imar planını onaylayan Büyükşehir Belediye Meclisinin kararına yapılan itiraz müzakere edildi. 
İmar planına 520 adet itirazda bulunulduğu öğrenildi. İtirazlardan bir kısmı kabul edilirken bir kısmı uygun görülmedi.

18 UYGULAMASI KALKARKEN SANAYİ İÇİN KAMULAŞTIRMA YAPILACAK

Konuya ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Özgür Aşık, “Mart ayı Meclisinde plan çalışmamız olmuştu. Bilim Sanayi Bakanlığı ile yaptığımız istişarelerde küçük sanayi alanların merkez bölgelerden taşınarak kırsal bölgeye taşınmasıyla alakalı çalışma neticesinde yer seçimi çalışması yapmıştık. Hizmet kalitesi açısından en uygun bu bölgelerde yer seçimi gerçekleşti. Bu bölgede kırsal yapılaşmaların daha doğru olacağı şeklinde itiraz yoğunluğu vardı. İlçe belediyeleriyle yaptığımız istişareler neticesinde bu bölgelerin kırsal yapılaşma şeklinde devam etmesinin doğru olacağı değerlendirildi. Ancak yer seçimi yapılan küçük sanayi siteleriyle ilgili plan kesinleştikten sonra kamulaştırma yoluyla olması değerlendirildi. Bundan sonra 18 uygulaması planı olmayan yerler için yapılmayacak.” dedi.

DSİ açıkladı, ilk defa Trabzon'da inşaatına başlandı DSİ açıkladı, ilk defa Trabzon'da inşaatına başlandı

TOPLUMSAL HASSASİYET DİKKATE ALINDI

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Varılan sonucun doğru sonuç olduğu oradaki kırsal yaşamın devamıyla doğru olduğu kanaatindeyim. 5-6 mahallemizden müteşekkil olan bir ulaşım geçiş güzergâhından kaynaklı bir plandı. Biz bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımızla bu mahalle muhtarlarıyla toplantı yaptık. Oradaki insanlarımızı hisselendirme veya kamulaştırma yoluyla bir huzursuzluğu olacaktı. Toplumsal iradeyi Başkanımız Ulaştırma Bakanıyla da paylaştı. Bakanımız da madem yerel irade bu şekilde tezahür ediyor diyerek sarfınazar edebiliriz dedi. 
 Hemen yola bitişik olan büyük alanın kamulaştırma yoluyla, artık orada 18 imar uygulaması yapılmayacak, kamulaştırmayla sanayi olması komisyonumuzda değerlendirildi.  Toplumsal hassasiyeti dikkate alarak bu şekilde sonuçlanmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesine, imar dairemize ve komisyonumuza teşekkür ediyorum” dedi.

WhatsApp Image 2022-06-10 at 15.13.04

10 YILDIR TRABZON’UN GÜNDEMİNDE

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Yaklaşık 10 yıldır Trabzon’un gündemini meşgul ediyor. Kanuni Bulvarı projesiyle o bölgelerin kamuya açılması söz konusuydu. Vatandaşlar itiraz etti. Plan askıya çıktı. 510 vatandaş itiraz etti. Asıl önemli olan Çarşamba günü büyük kalabalıkla beraber vatandaşlar meclise alınmamış. Dediler ki onlar dışardayken başkanın onlarla konuştuğunu ve planın iptal edildiğini bana söylediler. Ancak burada bir kısmının itirazları kabul edildi. Vatandaş bu durumdan bir haber.” dedi.