Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılına ait Sayıştay raporuna göre doğrudan temin usulü ile yapılan alımlarda, alım yapılacak gerçek veya tüzel kişinin, Kamu İhale Kurumu’nun internet sayfasındaki yasaklılar listesinde bulunup bulunmadığının kontrol edilmediğini söyledi. Söğüt, Sayıştay raporundan çıkan sonuca göre “Yasaklı listesinde bulunanlardan doğrudan temin yoluyla alım yapılması, yerel seçimlerden önce, ‘Trabzon için en büyük projemiz yeni yönetim anlayışımız olacaktır’ şeklinde konuşan, seçimlerden sonra da yeni yönetim anlayışıyla övünen Başkan Zorluoğlu’nun, yeni yönetim anlayışının yerle yeksan olduğunun resmi kanıtı olmuştur” dedi.

YASAKLIKLILAR LİSTESİ KONTROL EDİLMEDİ

Söğüt, Sayıştay raporunda Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile ilgili 13 eksiklik olduğunu söyleyerek, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılına ait Sayıştay Denetim Raporu yayımlandı.

Yayımlanan Sayıştay Denetim Raporu’nun 21 sayfalık kısmında, ihale usulü yapılması geren bazı alımların doğrudan temin ve pazarlık usulü ile yapılmasından, yüklenicinin teklifinde çok düşük fiyat teklif ettiği imalatların yapımından vazgeçilip, yüksek fiyat teklif ettiği imalatların miktarlarında artışa gidilmesi sonucunda işin daha yüksek fiyatla yaptırılmasına kadar, 13 eksiklik (bulgu) anlatılmış. Bu bulgulardan biri de; doğrudan temin usulü ile yapılan alımlarda, alım yapılacak gerçek veya tüzel kişinin, Kamu İhale Kurumu’nun internet sayfasındaki yasaklılar listesinde bulunup bulunmadığının kontrol edilmediği” ifadelerini kulandı.

ZORLUOĞLU’NUN YÖNETİM ANLAYIŞI YERLE YEKSAN OLDU

Söğüt, en büyük projemiz yeni yönetim anlayışımız olacaktır diyen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun yönetim anlayışının yerle yeksan olduğunu söyledi. Sayıştay raporu doğrultusunda Trabzon Büyükşehir Belediyesi, devletin yasaklı listesinde bulunan gerçek ve tüzel kişilerden doğrudan temin usulü alım yapmış diyen Söğüt, “Bulguda, ‘Kanun’un 22’nci maddesinin birinci fıkrasının d bendinde belirtilen parasal limit dahilinde yapılan alımlarda, alım yapılacak gerçek veya tüzel kişinin Kurumun internet sayfasındaki yasaklılar listesinde bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi ve yasaklı olduğunun belirlenmesi durumunda, söz konusu kişiden alım yapılmaması gerektiği hususları düzenlenmiştir’ hükmüne de yer verilmiş. Kısacası; Trabzon Büyükşehir Belediyesi, devletin yasaklı listesinde bulunan gerçek ve tüzel kişilerden doğrudan temin usulü alım yapmış. Yasaklı listesinde bulunanlardan doğrudan temin yoluyla alım yapılması, yerel seçimlerden önce, Trabzon için en büyük projemiz yeni yönetim anlayışımız olacaktır’ şeklinde konuşan, seçimlerden sonra da yeni yönetim anlayışıyla övünen Başkan Zorluoğlu’nun, yeni yönetim anlayışının yerle yeksan olduğunun resmi kanıtı olmuştur” sözlerini kaydetti.