Ortahisar Belediyesinin ORBEL işçilere enflasyon farkını maaşlara yansıtılıp yansıtılmayacağı bütçe görüşmesinde dile getirildi. Buna göre CHP’li Meclis Üyesi Zorlu, “33 Milyon TL’lik kültür varlıkları için ayrılan ödeneği başka yerlerde, ORBEL işçilerinin maaş artışında kullanalım” derken 
Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, “Büyükşehir Belediyesinin Temmuz ayında yapacağı sözleşmeyle Ortahisar Belediyesinin yaptığı sözleşme aynı işi yapan çalışma arkadaşlarımızın arasında 2 bin TL gibi bir fark oluşuyor” dedi. Başkan  Genç ise, “Bizim sözleşmemiz sene sonu komple bitiyor. Sendikamızla, mesai arkadaşlarımızın hukukunu en iyi şekilde koruyarak yeni döneme adım atacağız.” diye konuştu.


33 MİLYONU MAAŞ ARTIŞINDA KULLANALIM

cüneytzorlu-1
Ek bütçe görüşmelerinde bir kısım bütçenin personel için ayrılmasını dile getirem CHP’li Üye Cüneyt Zorlu, “Bu temizlik araçlarını kiralayan firmaya ek sözleşmeyle mi verilecek yoksa mazot gideri mi? Burada 45 milyon TL’lik mülk satışından bahsediyoruz. Bu satışa karşıyım. 45 Milyon TL’lik emlak satışı nedir? 33 Milyon TL’lik kültür varlıkları için ayrılan ödeneği başka yerlerde, ORBEL işçilerinin maaş artışında kullanalım” ifadelerine yer verdi.


CAZİBE MERKEZLERİNE DÖNÜŞTÜRÜLEREK GELİR ARTIRILABİLİR

davur çakıroğlu
Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise, “Bütçe yapılırken bu parayla yatırım yapılamayacağını söylemiştim. Bizim şehir yaşlandı. Merkezlerimiz yaşlandı. Rant algısı kötü. 3 aklın bir araya gelerek saç ayakla birlikte şehirde cazibe merkezlerine dönüştürülmesi gereken mahallelerimiz olduğundan hareket edersek ki bir tane örneği Pelitli’de yapılıyor. Bunun daha merkeze kaydırılarak yapılması Arafilboyu, Hacıkasım, Yenimahalle gibi yerlerde kentsel dönüşümle belediye de buradan ciddi paylar alarak gelirlerini arttırabilirler. 


2 BİN TL GİBİ FARK VAR


Belediye çalışanları yüzde 48 artıştan bahsettiniz. Sözleşme gereği yapıldı. Burada sendikanın mı eksikliği var? Büyükşehir Belediyesinin Temmuz ayında yapacağı sözleşmeyle Ortahisar Belediyesinin yaptığı sözleşme aynı işi yapan çalışma arkadaşlarımızın arasında 2 bin TL gibi bir fark oluşuyor” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da uyuşturucuya geçit yok! Trabzon’da uyuşturucuya geçit yok!


SENE SONU SÖZLEŞMEMİZ KOMPLE BİTİYOR

ahmet metin genç (1)
Başkan Genç, “Bizim toplu iş sözleşmemizle beraber Şubat ayı sonunda sona eriyor. Şubat ayı itibariyle yüzde 48.6 personelimize verdiğimiz sözleşme gereği farktır. Bizim de Büyükşehir Belediyemizin yenilendiği tarihte bir önceki ayda enflasyon oranı neyse odur. Şubat ayı itibariyle yüzde 48,5’tu. Haziran sonu itibariyle 78,5. Bizim sözleşme yenileme tarihi Şubat sonu, Büyükşehir Haziran sonu. Onlarda da hüküm aynı. Bizde yüzde 48’i uyguladığımızda Büyükşehir Belediyesindeki arkadaşlarımız haklı olarak idareye müracaat ettiler. Şimdi tam tersine döndü. Burada çok büyük makas açılsın istemiyoruz. Ama şunu da var. Bir tarafı büyükşehir, bir tarafı ilçe belediyesi. Sene sonu sözleşmemiz komple bitiyor. Sendikamızla, mesai arkadaşlarımızın hukukunu en iyi şekilde koruyarak yeni döneme adım atacağız Ayrı bir değerlendirmemiz yok.” şeklinde açıkladı.