TRABZON için referandum sonuçlarını değerlendirirken önce neyin baz alınması gerektiğine karar vermeliyiz. 1 Kasım seçimlerine göre mi?.. AK Parti’nin 1 Kasım’daki oyuna göre mi yoksa AK Parti-MHP oylarını toplayarak mı yorumlayacağız?

Bize göre 16 Nisan Referandumu 1 Kasım seçimleri ölçü alınarak analiz yapılmalıdır. AK Parti’nin ülke genelindeki yüzde 2.5’luk artışı hem ülke hem de Trabzon’da kendi adına başarıdır. Ülke bağlamında Anayasa değişikliği kabul edilmiştir. Trabzon bazında ise tüm olumsuzluklara rağmen 1 Kasım’ın gerisine düşülmemiştir.

1- Tüm ülkede olduğu gibi Trabzon’da da Danışmanı Şükrü Karatepe’nin yanlış sözleri ve bu sözlerden sonra Devlet Bahçeli’nin çıkışı asgari 2-3 puan götürmüştür.

2- Muhalefetin “300 bin memur işten atılacak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kalkacak” propagandası memuru etkilemiştir.

3- Yine muhalefetin ‘Kıdem Tazminatını kaldırıyorlar’ propagandası işçi üzerinde iz bırakmış ve işçilerde büyük oranda ‘Hayır’ vermiştir.

Yukarıda sıraladığımız akla gelen ilk 3 sebep, Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da sonuca olumsuz etki eden 3 önemli nedendir.

***

Bakan Süleyman Soylu’nun %80 iddiası temelsiz bir çıkış değildi. Trabzon için yapılan anketler daha en başında %65 düzeyindeydi. Soylu üzerine 15 puan koyacaktı. Nitekim daha sonraki haftalarda önce %73’leri ve ardından %75’leri gördü. İşte bu noktadaki bazı yaklaşımlar yanıltıcı oldu. Memur ve işçiler, anketörlere ‘evet’ biçiminde cevap verirken sandıkta farklı tercih kullandı. Sandıkta ‘Hayır’ dedi. Şükrü Karatepe de 2-3 puan götürünce 1 Kasım’ın altına düşmemek bile başarı sayıldı.

***

Biz iddia ediyoruz ki, şayet Soylu Trabzon’a bu kadar önem vermeseydi, Trabzon%66.5’i göremezdi. Şimdi de neye ve hangi etkenlere rağmen %66.5 alındı onu analiz edelim.

Trabzon’da 9 Mart 2017 tarihi itibariyle 1126 FETÖ’cü hakkında işlem yapıldı. 463’ü tutuklandı. 147’si aranıyor. Bitmedi… 418 memur ve görevli işinden uzaklaştırıldı. Bunlar öğretmen, öğretim üyesi, polis ve diğer memurlar. Toplam 1544 FETÖ’cü ve çift taraflı ailelerini hesaba katınız. 1544 FETÖ’cünün 300’ünün 1 Kasım’da da AK Parti’ye oy vermediğini farz edelim. Geri kalan 1200 FETÖ’cüyü eşleri-kardeşleri anne ve babalarıyla hesap ettiğinizde 10 bini aşkın bir oyla karşılaşırsınız. Bu da %2.5 eder. Elbette bu aileler FETÖ’cü değildir. Ancak ailelerin çocuklarından yana kırgınlığı ve ‘Hayır’ tercihi bir gerçektir. Bunlara halen AK Parti içindeki liberal ve FETÖ sempatizanı kitleyi de kattığınızda %5 gibi bir rakama ulaşırsınız.

Bize göre AK Parti’den giden %5’i Soylu’nun gayretleri ve MHP’den gelen oylar tamamlamıştır. Zira Soylu bu kadar önemsemeseydi AK Parti’nin içindeki giden oylardan daha fazlası gidecekti.

***

Genel nedenleri tespit ettikten sonra Ortahisar’da oy düşüşü iddiasının hiçbir gerçeğe dayanmadığını belirtmeliyiz. Bilakis eski oranı muhafaza büyük başarı olarak nitelendirilmelidir.

Bütün bu analize ve başarı nitelemesine rağmen Süleyman Soylu eliyle oluşan bir başarı grafiğinden Trabzon’a daha fazla pay aktarılamaz mıydı? Elbette aktarılabilirdi. Ama teşkilat bunu yapamadı.

Bir yönetici; “Tam yedi yemek verdik. Biz bize yedik de yedik” dedi.

Dar kapsamlı ve kanaat önderlerini kuşatan ama konferans türü olmayan toplantılar tertip edilebilirdi. Liberal kesimin Soylu’ya özel ve müsbet bir bakışı var. Bu bakış iyi değerlendirilebilirdi. Soylu üniversite öğrencisiyle daha fazla bir araya getirilebilirdi. MHP’nin öncü isimlerinden oluşan bir platform oluşabilirdi. MHP eski Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu ve ‘evet’ten yana olduğu bilinen eski İl Başkanı Muhammet Öztürk, Soylu’nun yanında ve ilçelerde konuşabilirdi. Zira MHP seçmeni kendinden birilerini görmek isterdi. Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız bu bağlamda örnektir. Alınan sonuç da ortadadır. Dememiz o ki MHP işin içine daha fazla katılabilirdi. Mevcut teşkilatıyla değil. Etkin ve simge isimleriyle.

***

Bütün bu yorumlardan sonra aklımıza şu soru geldi… Süleyman Soylu Trabzon’dan aday olmasa veya bu referandumu taşımasaydı nasıl bir sonuç çıkardı? Bunun cevabını da AK Parti teşkilatı versin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.