Bazen sizi aşağı çeken kim varsa uzaklaşmanız gerekebilir. Peki bunu hangi zamanlarda yapabiliriz?

1)Nasılsa affeder düşüncesiyle sürekli sizi kıran, inciten insanları hayatınızdan çıkartın. Bu zihniyetle hareket eden birinin hayatınızda bulunması size zarar verir.

2)Sağlıksız şekilde takıntılı olan ve sizi takıntılarıyla rahatsız eden insanları hayatınızda bulundurmayın.

3)Sürekli yalan söyleyen, size veya etrafındakilere karşı dürüst olmayanları hayatınızda bulundurmak size zarar verecektir.

4)Bazı insanlar kendilerini güvende hissetme ihtiyacını yoğun şekilde hissettiği için para harcamaktan hoşlanmaz. Empati duygusundan yoksun, kendini aşırı önemseyen ve cimri yapıda olan insanlar sizi olumsuz etkileyecektir. 

5)Çelişkili hareket eden insanlara karşı dikkatli olmak gerekir. Mesela verdiği sözü tutmayan, buluşmaları erteleyen, yaptığı davranışların ya da aldığı kararların arkasında durmayan, hayatı düzensiz yaşayan insanlara karşı tedbirli olmak gerekebilir. Etrafınızda varsa ve sizi olumsuz etkiliyorsa bu kişileri hayatınızdan çıkarmayı düşünebilirsiniz.

6)Aşırı kıskançlık duygusuyla hareket eden, sizinle yoğun rekabet halindeki insanların olumsuz etkisine maruz kalıyorsanız kendinizi bir an önce o ortamdan uzaklaştırmaya bakmak faydalı olacaktır.

Hayatınızı yaptığınız seçimler belirliyor. Gerçek mutluluk; yaşadığınız anı kaliteli geçirmeniz, geleceğe yönelik sahip olduğunuz bakış açısını iyimser hale getirmeniz, dengeli bir kimlik oluşturmanız ile ilişkilidir.