Yeni bahaneleri yangınlar!..

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik karalama kampanyasının sonu gelmiyor

02 Ağustos 2021 Pazartesi 10:34
Yeni bahaneleri yangınlar!..

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu bu kez Ege ve Akdeniz’de çıkan yangınlar üzerinden hedef gösterildi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, kiralanan Mi-17 helikopterlerin aynısından Jandarma’da da bulunduğunu belirterek Bakan Soylu’ya "Bu helikopterler nerede?" diye sordu. Bakan Soylu’yu karalamaya yönelik paylaşımlara yanıt İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’dan geldi. Ersoy, “Jandarma Genel Komutanlığımızın bünyesinde toplam 18 tane Mi-17 Helikopteri bulunmaktadır. Bu helikopterler yangın söndürme amacıyla temin edilmiş ve tertibatlandırılmış helikopterler değildir. Bir milletvekilinin bu ağır itham ve iftiralarla algı oluşturmaya çalışması kabul edilemez.” dedi.  

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü Murat Bakan, Twitter'dan yaptığı açıklamalar ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sorular yöneltti. Kiralama yapılan Mi 17 helikopterlerin aynısından Jandarma’da da 19 adet mevcut olduğunu ve hepsinin faal olarak uçtuğunu belirten Bakan, "Hepsinde yangın tertibatı da mevcut" diyerek "Bu helikopterler şu an neredeler?" diye sordu. Bakan sözlerini şöyle sürdürdü: "Yangın söndürme helikopterlerinin altına takılan bambi bucket’ler de jandarmanın depolarında mevcut üstelik. 2005 yılına kadar yangınlarda kullanılan helikopterler ve teknik personel tecrübesi ile yangınlara müdahale edebilecek bir güce  sahip... Bu olanakların hepsi ile Türkiye yangın söndürme filosunu kurabilir, gelenler bunlara eklenebilir. Aynı tip hava aracı ile devam edilirse parça sıkıntısı da yaşanmaz... Bunların yanında yangın olan bölgelerde çok ciddi biçimde yakıt ihtiyacı oluyor. Sivil imkanlar bunu karşılamakta zorlanırken TSK ve Jandarma envanterinde 10’larca yakıt tankeri dolu vaziyette üslerde bekleyerek yangınları televizyon ekranlarından takip ediyorlar! Manavgat’ta küçücük bir piste aynı anda 8, 9 helikopter iniyor, ikmal yapmak için sıra bekliyorlar. Tankerler yetiştiremiyor. Bunlara destek olunsa yangına daha hızla müdahale edilebilecek. Neden bu organizasyonlar yapılamıyor? Bu sorulara cevap verilmeli! Ellerini ovuşturarak yanan orman alanlarından kendilerine rant devşirme hayalinde olanlar akıllarından dahi geçirmesinler! Halka ve ülkeye ihanet olarak gördüğümüz bu talan girişimlerine izni vermeye niyetlenenler de gözümüzün üstlerinde olduğunu bilsinler!"

YANIT BAKAN YARDIMCISINDAN: "AĞIR İTHAM VE İFTİRALARLA ALGI OLUŞTURMAYA ÇALIŞMASI KABUL EDİLEMEZ"

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy; CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın asılsız iddialarına sert sözlerle karşılık verdi. Ersoy, "Jandarma Genel Komutanlığımızın bünyesinde toplam 18 tane Mi-17 Helikopteri bulunmaktadır. Bu helikopterler yangın söndürme amacıyla temin edilmiş ve tertibatlandırılmış helikopterler değildir. Terörle mücadele, asayiş, önleyici kolluk ve lojistik hizmetleri için temin edilmiştir." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Murat Bakan'ın söz konusu paylaşımını eleştirdi ve "Neresi düzeltelim ki... Bütün kurumlarımız memleket sathına yayılmış yangınları söndürmek için cansiperhane çalışırken, bir milletvekilinin bu ağır itham ve iftiralarla algı oluşturmaya çalışması kabul edilemez. Hiçbir etiket hiç kimseye bu kadar sorumsuz davranma hakkı veremez" eleştirilerinde bulundu.

BAKAN YARDIMCISI ERSOY’UN AÇIKLAMANIN TAMAMI ŞÖYLE:

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'un açıklamasının tamamı şöyle: “CHP Milletvekili Murat Bakan'ın kendi sosyal medya hesabında paylaşmış olduğu tweet ile ilgili açıklamamızdır:

Öncelikle Murat Bakan, şunu bilmelidir ki Tarım ve Orman Bakanlığımızın koordinasyonunda tüm kurum kuruluşlarımız ülkemizin faklı bölgelerinde çıkan yangınları söndürmek için cansiparene çalışmaktadır..

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki hava unsurları da yangın söndürme çalışmalarında aktif görev almaktadır. Jandarma Genel Komutanlığımızın bünyesinde toplam 18 tane Mi-17 Helikopteri bulunmaktadır. Bu helikopterler yangın söndürme amacıyla temin edilmiş ve tertibatlandırılmış helikopterler değildir. Terörle mücadele, asayiş, önleyici kolluk ve lojistik hizmetleri için temin edilmiştir.. 2019 yılında 18 helikopterin tamamı, 7 yıllık uçuş sürecini doldurdukları gerekçesiyle fabrika seviyesi bakımına alınmış olup, bunlardan 6'sının bakımı halen devam etmektedir. 5 tanesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yürütülen terörle mücadele operasyonlarında görev yapmaktadır. Hali hazırda Antalya'da 2, Aydın'da 2, Bursa' da 1 olmak üzere toplam 5 helikopter, önleyici kolluk kapsamında görevlerine devam etmektedir. Ankara'da 2 helikopter göreve hazır durumda beklemektedir. Jandarma Genel Komutanlığımızın elinde bulunan 5 adet yangın söndürme kiti (Bambi bucket) ise, THK'nın talebi üzerine yangın sezonu öncesinde kullanılmaları için teslim edilmiştir.

HABER: Songül MAZLUM

Son Güncelleme: 02.08.2021 10:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.