Trabzon Turizmi masaya yattı

Ortahisar belediyesi turizm paydaşlarıyla bir araya geldi

05 Ağustos 2021 Perşembe 12:03
Trabzon Turizmi masaya yattı

Ortahisar Turizm Paydaşları Toplantısı dün çeşitli sektörlerden 24 kişinin katılımıyla bir otelde gerçekleştirildi. Trabzon turizminin sorunlarının ele alındığı toplantıda sektör temsilcileri en çok kayıt dışı faaliyetlerden dert yandı.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet metin Genç’in yönetiminde yapılan toplantıya Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Mustafa Asan, Trabzon Üniversitesi Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melike Kurtaran, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği adına Erhan Eroğlu , TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Kadem Çakıroğlu, DHMi Trabzon Havalimanı Başmüdürü İsa Türkmen, TEİAŞ 14. Bölge Müdürü Sezgin Vural, TÜRSAB D. Karadeniz Bölge Temsilcisi Hasan Volkan Kantarcı, Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü Trafik Güvenliği Başmühendisi Ömer Fatih Hayal, Trabzon İl Emniyet Müdür Yardımcısı Şevki Pakdemir, Trabzon Liman İşletmeciliği Genel Müdürü Muzaffer Ermiş, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Fatih Bayraktar, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Erdem Zekeriya İskenderoğlu, DOKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birim Başkanı Mehmet Bozdağan, Trabzon Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hasan Karal, TGC Başkanı Ersen Veda Küçük, Ortahisar Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Temel Korkmaz, Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kanca, Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, TİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çavga, Trabzon Oteller Birliği ve Turizm Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dündar, Trabzon Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Davut Demir, Türkiye Oteller Birliği Trabzon Temsilcisi Yüksel Mutlu, Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği Trabzon İl Temsilcisi Serkan Serdar ve Doğu Karadeniz Turizm Yöneticileri Derneği Başkan Yardımcısı Berat Nezir katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Genç, “Toplantıda şehrimizi ekonomisini doğrudan ilgilendiren turizmle ilgili değerlendirme toplantısı yapıp önemli şeyler yapıldı. Değişen turizm konsepti değişen turist profili bütün bunları bir araya toplamak için daha profesyonel bazda değerlendirmek için Valilik ve Büyükşehir nezdimizde toplandık. Devam eden yangın afeti dolayısıyla ülkemize geçmiş olsun. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. “ dedi.
Genç gerçekleştirdiği sunumla turizme katkı sunan projeleri ele aldı. Ekopark, 7.800 tarihi belge, 2200 fotoğraf, 400 kitabın bulunduğu Trabzon Tarih Müzesi, Pazarkapı Yeni Yaşam Alanı, DOKA hibesi ile Pazarkapı Tarihi Bina Restorasyonu, 159 bin civarında maliyetle tarihi 9çeşmeden 5’inin restore edilmesi, Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi, ihale aşamasında olan Tarihi Hasan Paşa Hamamı Projesinin hazır olduğu, 2021 yılı sonunda bitecek olan Tünel Akvaryum Projesi, dün ihalesi gerçekleştirilenÇukurçayır Doğa Park Projesi’nin yanı sıra  Boztepe seyir platformu ve gezinti yolu projesi hazırlanma aşamasında olduğu kurul aşamasından geçtikten sonra ihaleye çıkacağı belirtildi. Mağmat Boğazı turizm rekreasyonu projesi tamamlanmış olup görüşmeleri sürdüğü ifade edildi. Projenin 40 dönüm üzerinde 4 etapta gerçekleştirilip yatırımcıların pandemiden dolayı projeyle ilgilenemediği öğrenildi. En mutlu köy kapsamında dezavantajlı gruplara yönelik yapılacak çalışmanın olduğu, Ganita projesi kapsamında ihale edilen su parkı denizle daha hemhal olmak için turist çekim merkezi olacağı, Yukarı Hisar Arkeolojik Kazı Alanı TTSO, Trabzon Valiliği, KTÜ ve Büyükşehir iş birliğinde gerçekleştirileceği kaydedildi. Ardından Büyükşehirin yaptığı yatırımlar ele alındı. Sonrasında ise katılımcıların görüş ve önerilerine geçildi.

“GELENLERİ AĞIRLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

İlk söz alan İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mustafa Asan, “2019 yılında 1 milyon 660 61 turist ziyaret etmiş. 2020 salgın sebebiyle 688 bine düştü. 2021 yılında ilk 6 ayda 325 bin 914 turist ziyaret etmiş. Geceleyen turist sayısı 721 bin. Artış söz konusu. Ciddi anlamda tesislerimizde doluluk var. Dışardan gelen misafirlerimizi ağırlamakta zorlanıyoruz. Havalimanına 42 farklı noktadan 112, iniş gerçekleştirildi. 30 Haziran tarihinde kapalı olmasına rağmen 10 bin turist Sümela Manastırının dış avlusuna giriş yaptı.” dedi.

TESOB temsilcisi Erhan Eroğlu, Uzungöl ve Sümela gibi destinasyon alanlarında geçici personelin çalışması nitelik açısından sıkıntı meydana getirdiği belirtildi. Bayramda kiralık araç bulmakta zorlanıldığı, kayıt dışı işletmelerden aldığı hizmetten turistlerin memnun kalmadığı, mültecilerin turizm sektöründe kayıt dışı çalışması sonucu turizmde kayıpların yaşanacağını ifade etti.

TURİZM FAALİYETİ YAPANLARIN CEBİNDEN GÖÇMEN KAĞIDI ÇIKIYOR
TÜRSAB Bölge Temsilcisi Volkan Kantarcı, restorasyonu tamamlanmış yerlerin bir an önce açılması gerektiğini hizmet kalitesinin önemli olduğunu açıkladı. Kayıt dışı faaliyetlere dikkat çeken Kantarcı, turizm rehberliği yapan kişilerin cebinden geçici göçmen kağıdının çıktığını bunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Kızlar Manastırı’nda park sorunun çözülmesi gerektiğini açıkladı.

 

HIRSIZLIKTA EN ALT SIRALARDAYIZ
Trabzon Emniyet Müdür Yardımcısı Şevki Pekdemir, turizmde güvenliğin çok önem arz ettiğini Trabzon’un ev hırsızlığında Türkiye’nin çok alt sıralarında olduğunu kaydetti. Ulaşımda ise trafiği rahatlatacak her türlü önlemin alındığını ilave etti. Saniyelerin bile trafiği felç edebildiğini söyledi.

689 DOLMUŞTAN 280’İ DÖNÜŞTÜ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Fatih Bayraktar, “Ortahisar’da dolmuş dönüşüm süreci yaşandı. Pandemi bunu etkiledi. Yıl sonuna kadar tamamı yenilenecek. Şu anda 689 aracın 280 tanesi yenilendi. Olumlu mesajlar alıyoruz.
Ortahisar’da taksi ihtiyacı vardı. 89 olan taksi sayısı 169 taksiye yükseltildi. Taksi olmayan yerlerde taksi durakları kuruldu. Trabzon’da taksi pahalı algısı var. En büyük şikayet de buydu. E-taksi uygulaması sayesinde taksi metrenin kontrol edileceği bir uygulama hazırlıyoruz. Tüm şoförlerin KTÜ işbirliğinde yol trafik, şehir bilgisi, insan ilişkileri ile iletişimi noktasında eğitimler verilecek. Belge ile sürekli denetimlerle şoförlük yapılacak. Denetlendiğinde o kişi cezai işlem uygulanacak.”  dedi.

MARAŞ CADDESİ’NDE RAYLI SİSTEM ÇALIŞMASI

Botanik Park’ta otoparkın boş olduğunu cadde üzerine park yapıldığını, Atatürk Köşkünde otopark sorunu olduğu arsa bulma çalışması yapıldığını kaydetti. Trabzon’da trafiğe kapacak Maraş Caddesi’nde raylı sistem olabilir mi noktasında çalışmaların yürütüldüğünü ekledi.

ÇEVRE YOLU İHTİYAÇ

Trabzon Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ersen Küçük, otel fiyatlarının çok pahalı olduğunu turistlere Arap gözüyle bakıldığını, yerli turistin önemli görülmediğini ifade etti. Toplantılarından yeterli verim alınmadığını da belirtti. Çevre Yolunun ihtiyaç olduğunu uluslararası yolun inşaat yolu olarak kullanıldığını, yaz sezonunda yalnızca turizmin değerlendirildiğini kışın ise birçok tesisin kapatıldığını açıkladı. İl Kültür ve Turizm Müdürünün 1 yıldır atanmadığını bunun da bir an önce çözüme kavuşulması noktasında çaba gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

TSİAD Başkanı Seçkin Kanca Kentsel Gelişim Projesinin gerçekleştirilmesini ifade etti. Kanca “Turizm araştırma merkezi kurularak tarihi kimlik ortaya çıkarılabilir. Dehlizler var deniliyor. Bunlar ortaya çıkarılabilir. Ortak akla verdiğiniz değere teşekkür ediyoruz.” dedi.
 

KOSTAKİ KONAĞI 5 YIL DAHA BİTMEZ

TİSAD Başkanı Murat Çavga, Trabzon’un kendisini yansıtamayan bir müzenin olmadığını belirterek “Trabzon Müzesi, malum Kostaki Konağı Restorasyonu 5 yıldır sürüyor. İhalesi yeniden sonlandırıldı ve yeniden ihaleye çıkıldığında 4 - 5 yıldır bitmeyecek gibi görünüyor. Çünkü orada çok ince işçilik yapılıyor. Bunları hızlı şekilde Nemli Zade Konağına aktarıp, hızlı şekilde Trabzon Müzesini devreye sokabiliriz. Son 5 yılın, 4 yılını vekaleten yönetilen bir şehiriz. Ortahisar Belediyesi, Kültürel Varlıkların korunması konusunda arkamızda olmalı. Ortahisar Turizm Envanteri yapılmalı.” dedi.

Trabzon Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Davut Demir, “Aralık ayında İran’dan bölgeye büyük bir turist akını var özellikle şehrimize büyük bir akın var ama bu insanlar şehirde bir yeni yıl kutlaması bir hoş geldin yazısı yok, o nedenle Gürcistan’a gidiyorlar yılbaşı akşamı. Bir bölgeyi kaşifler keşfeder. Ardından üst ekonomik grup takip eder. Şu anda biz alt ekonomik grup seviyesine indik. Bu pazarın önemli can çekişme noktasına geldiğini gösteriyor. Biz birçok Türk misafirimizi Uzungöl’e sokmuyoruz. Karester veya Demirkapı Yaylasına çıkmak istiyor. Daha bakir yerler arıyorlar.

BİR SEMAVER ARABA 100’TLYE VERİLİYOR

Arap demek para demek. Bir yere demli semaver çay veriyor. Arap 100 TL üretiyor. Alan garson ‘hediye’ diyor… Bu durumdayız. 92 yılından beri bölgede rehberlik yapıyorum. Uzungöl’de ki Ayder’de ki otel, pansiyon işletmecilerimizi büyük organizasyonla birlikte İsviçre, Alpler’e götürüp burada turizmin nasıl yapıldığını anlatmamız gerekiyor. Birçok üyemiz, personel bulamadığını söylüyor. Ücreti gelir düzeyine, Güney’de daha çok gördüğü için genç arkadaşlar, hayat şartları orada daha güzel diye oraya kayıyor. Bunun da etkisi var.

TURİSTİN FORUM AVM’DE 1 MİLYON DOLAR HARCAMASI BENİ İLGİLENDİRMİYOR
Forum AVM’de bir turistin 1 milyon dolar harcaması beni ilgilendirmiyor. Kentte ki Ahmet amcam, Mehmet amcam ne kazandı önemli. Forum’da yapılan alışveriş İstanbul’a… Onun için kent merkezine sokmamız lazım turisti.

GÜLCEMAL VE UZUNSOKAK ÜST YAPISINI ELEŞTİRDİ
Gülcemal ilk çıktığında muhteşem bir proje olarak gördüm. Şu anda gerçekleşen düz sıra deniz dolgusu şeklinde. Daha estetik bir şey yapılabilirdi. Tıpkı şu anda kaldırımlara döşediğimiz taşlar gibi sıradan hiçbir dizaynı olmayan taşların serilmesi kente yakışır durum olmadığını düşünüyorum” dedi. Demir, “Park sorununa çözüm bulunarak turistlere kent merkezi gezdirilsin. Sümela’da ring otobüsleri yapıldı. Bu uygulamayı doğru bulmuyorum. 23 ring otobüsü var. Normal günlerde ihtiyacı karşılıyor ama yoğun günlerde karşılayamıyor.” diye konuştu.

TURİSTLER ÇÖP KOKUSU VE HİJYENDEN ŞİKAYET ETTİ

Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği Başkanı Serkan Serdar, Arap turistlerin çöp toplama sırasında ağır kokunun etrafa yayıldığını ve bundan şikayet edildiği açıklandı. Turistlerin önce çocuklarının ikna edilmesi gerektiği çocukların sıkılmayacağı bir şehrin meydana getirilmesi gerektiğini açıkladı. Boztepe ile ilgili çok şikayetin geldiğini trafik ve hijyen probleminin olduğunu ve prestij kaybının yaşandığını açıkladı.

SÜMELA AYİNİ İLE ORTODOKS PAZARINI ELDE EDEBİLİRİZ

Serdar, “15 Ağustos’ta bir ayin var. Bizi Ortadoğu Pazarının haricinde bir şeyimiz yok. Pandemi bize bu anlamda çok güzel tecrübe ettirdi. Yeni pazar Ortadoks Pazarıdır. Yeni bir süreç başlatabiliriz. Muhteşem bir açılıştı. Ama bu ayin, bundan sonraki Ortadoks Pazarına sunum için milat olabilir. En azından bir sonraki senenin satış ve pazarlama alt yapısı olarak sunabiliriz. Bu sene kısmi gelecek. Tüm şehri dolduracak talep beklemiyoruz. Ama bunu iyi kullanabiliriz. Ondan sonra 100 Euro alabiliriz. İki taşı görmek için Atina’da Akropolis’e girişte 80 Euro veriliyor. Sümela 100 dolardan fazla eder. Yalnızca Yunanistan Akropolis’ten günlük 2 milyon dolar kazanıyor. Bu Trabzon için de olabilir” dedi. Trabzon günlerinin ise hiçbir katkısının olmadığını ifade etti. Trabzon Limanı Genel Müdürü Muzaffer Memiş, Değirmendere Vadisinin turizme kazandırılması gerektiğini açıkladı.

GENÇLİK FESTİVALİ DÜZENLENECEK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Erdem Zekeriya İskenderoğlu, yaptıkları çalışmaları anlatarak şehirdeki turizm rehberi eksikliğinin giderileceğini, Atatürk Köşkü’nün kışın restore edileceğini, Ağustos’ta gençlik festivali düzenleneceğini açıkladı.

Trabzon Oteller Birliği Başkanı Mustafa Dündar, kaçak tesislerle ilgili açıklama yaparak “200 civarında kayıtlı tesis görüyoruz. Bu 500 tesisin 200 tanesi belgeliyse, geri kalan nedir? Kayıp kaçağı tesis olarak nitelendirmek doğru mu? Konutunu satamayan müteahhittin, bir kiracı bularak, ya da yabancı ortak bularak Ortadoğulu birini yanına alarak ikinci el eşya ile donatarak kendisini tesis olarak nitelemesini haksız buluyorum. Trabzon turizminin beline vurulmuş balta olarak görüyorum. Sahibinden.com’a girildiğinde Trabzon’da yasa dışı ne kadar konut kiraya veriliyorsa hepsi orada var. Bulunduğumuz alanda 2 tane belgeli, 125 gayri resmi tesis var.” diye aktardı.

EN BÜYÜK BEKLENTİMİZ ÇEVRE YOLU

Trabzon Kent Konseyi Başkanı Hasan Karal, “Zağnos Vadisi’nde köprünün hemen altında oluşturduğu olumsuz görüntü var. Yağmur yağdığında gördük ki problem bizim çok üstümüzde. Trabzon’da çok farklı festivaller yapabiliriz. Mesela muhacirlik yaşadı bölgemiz. O süreçte yaşananları artırılmış gerçeklikleri teknoloji vasıtasıyla tasarlayabiliriz. Kazı çalışmaları var. İşletmelerimizde hizmet ve kalite açısından puanlama sistemi yok. En büyük beklentilerimizden bir tanesi çevre yolu. Samsun’dan Sarp’a kadar giden bir otoban olması lazım. Yavaş yavaş bunları artık belirtmemiz gerekiyor.” dedi.

Haber:Rabia MOLLAOĞLU

Son Güncelleme: 06.08.2021 11:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.