Somon yatırımı albayın raporuna takıldı

15 Temmuz 2021 Perşembe 10:14
Somon yatırımı albayın raporuna takıldı

 İHRACATÇI balık firmalarının DKİB’in öncülüğünde küçük ÇED raporlarına dayalı olarak denizdeki kafes balıkçılığında üretimi ve ihracatı artırmak için başlattığı çalışma Deniz Komutanı Albayı Mustafa Doğan’ın ÇED raporuna müdahalesiyle beklemeye alındı. AB kredisiyle yapılacak olan ve büyük oranda artırımı hedefleyen kafes balıkçılığı yatırımı, tüm kurumlardan onay almasına rağmen deniz komutanı albay Mustafa Doğan onay vermeyerek dosyayı Deniz Kuvvetlerine gönderdi. Yükselen somon balığı talebi nedeniyle ihracatı artırmak ve tesisleşmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteğiyle yeni bir adım atıldı. İsveç ve Norveç somonundan vazgeçip, Karadeniz’e yönelen Japon ihracatçıların beklentilerine karşılık olarak sürdürülen projeye ait ÇED, Deniz Kuvvetlerine bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan da olur raporu aldı. Trabzon için istenen küçük çaplı ÇED raporuna müdahil olan Albay Doğan, Sahil Güvenlik Komutanlığından yeterli rapor alınmış olmasına rağmen kendisinden de görüş alınmasını istedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Albay’ın görüşüne ihtiyaç olmadığını belirtmek yerine Albay’dan da görüş istedi.  Albay Mustafa Doğan’ın “Ben bunu Deniz Kuvvetlerine soracağım.” diyerek 320 sayfalık rapor hazırladığı öğrenildi. Zamanla yarışan proje, şimdi Deniz Kuvvetlerinden gelecek cevabı bekliyor. İhracatçılar ise işlem süresinin dolmak üzere olduğunu  belirterek, AB fonlarından yararlanma süresini kaçırabilecekleri endişesi yaşıyor.  

DENİZ KOMUTANI ALBAY’IN SOMON İHRACATININ ÖNÜNÜ KESEN RAPORUNU KAMUOYU BİLMELİ

Önceki gün yolumuz DKİB’e düştü. Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, bir grup ihracatçı balıkçı ile toplantı halindeydi. Aynı zamanda Yunanistan balık ihracatçılarıyla çevrimiçi görüşmeler yapılıyordu. Bizi tanıyan ihracatçılardan biri söze girdi. “Ali Bey çok önem verdiğiniz ve Trabzon’da markalaşacak dediğiniz somon ihracatı başlamadan çöktü. Rapor Ankara’ya gitmiş. Bir hafta daha gecikirse AB fonlarından yararlanıp, bu işi yapamıyoruz!” deyiverdi. Çok şaşırdık. Halbuki Birinci Somon Festivali’ni bile yapmıştık. “Nasıl oldu?” deyince anlatmaya başladı. Bir Albay, durumdan vazife çıkararak ÇED raporunun kendine de gelmesi gerektiğini savunarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürü’nü arayıp, kendisine de sorulmasını istemiş. Ne yazık ki şehirde yeterince irade koyamadığını iddia ettiğimiz Vali Bey bu olayda da irade koyamamış. “Bu işin Deniz Komutanı Albay ile ne alakası var?” diyememiş. “Küçük çaplı ÇED raporunu bu kadar büyütmeyin!” diyememiş. İddialara göre Albay 320 sayfalık rapor yazmış. 320 sayfa acaba ne yazmış? Denizdeki balık kafeslerinin bu şehre sağlayacağı milyonlarca dolarlık ihracat girdisi hiç mi düşünülmemiş. Raporu Trabzon kamuoyunun da bilmesi gerekiyor. Zira Trabzon ve bölgenin gelecekte belki fındıktan çok daha fazla ihracat sağlayacak bir kaynağının önü kesiliyor. Yani bu iş bir milli güvenlik sorunu filan değil. Kamuoyu Deniz Komutanı Albay’ın iddialarını bilmek istiyor. Vali Bey bu raporu alıp, kamuoyuyla paylaşabilir. Sürmene bölgesinde Deniz Kuvvetlerine verilen alan gerek ülke güvenliği ve gerek bölge ekonomisi için oldukça önemli ancak oraya gelecek olan Deniz Kuvvetleri bölge ticaretini de engellememeli ya da kamuoyu neyin ne olduğunu bilmeli.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.